Home

I Międzynarodowy Bieg Kukuczki za nami

Wygląda na to, że w kalendarzu biegów maratońskich na stałe pojawi się nowa, mocna pozycja. 5 października wystartował bowiem I Międzynarodowy Bieg Kukuczki.

Intencją organizatora, Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, było uczczenie przyznania uczelni imienia Jerzego Kukuczki. Bieg miał zresztą wymiar symboliczny. Zorganizowany w dziewiętnastą rocznicę śmierci polskiego himalaisty (24 październik 1989), rozegrany został na dwóch dystansach. Tradycyjnym, maratońskim – 42 km 195 m i dłuższym, drużynowym – 115 km 876 m. Ten ostatni jest sumą wysokości wszystkich ośmiotysięczników, które zdobył Jerzy Kukuczka.

Na trasie biegnącej alejami parku na tzw. Dolinie Trzech Stawów w Katowicach pojawiło się 543 biegaczy i 26 drużyn. Pierwszy na trasę wybiegł Zbigniew Waśkiewicz, rektor katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego.

I Międzynarodowy Bieg Kukuczki, startI Międzynarodowy Bieg Kukuczki, start (fot. himountain.pl)

Konkurencję indywidualną wygrał Grzegorz Wójcik z Bytomia (Olimp) z czasem 3:00:53, drugi na metę przybiegł Grzegorz Pogorzelski z Wałbrzycha (Annapurna), trzeci Tadeusz Dziekoński z Białegostoku. Wśród drużyn najszybciej 115 km pokonał team AWFiS Gdańsk (7:55:38), wyprzedzając Chomik Team i AZS AWF Kraków.

I Międzynarodowy Bieg Kukuczki, FundacjaI Międzynarodowy Bieg Kukuczki, Fundacja Wspierania Alpinizmu im. Jerzego Kukuczki (fot. himountain.pl)

W Biegu Kukuczki wystartowała także drużyna Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki, zajmując ostatecznie 14 miejsce.