HomeImprezy outdoor

Inarijarvi Expedition 2010 – przed wyprawą

Jeszcze nigdy dotąd żaden człowiek z Polski nie podjął wyzwania, aby na własnym, wytrenowanym w Polsce psim zaprzęgu zmierzyć się z mrozem, śniegiem i lodem fińskiej Laponii. Żaden Polak nie objechał nigdy w historii jeziora Inari dookoła. W marcu 2010 może się to zmienić.

Inarijarvi Expedition 2010, logoInarijarvi Expedition 2010, logo

Dwoje ludzi, niemal dwadzieścia psów w dwóch zaprzęgach i ponad 500 km po zamarzniętej tafli jeziora wzdłuż liczącej ponad 3300 km linii brzegowej. Oto unikalny, całkowicie polski projekt realizowany przez ekipę Syberiady – Adventure, czyli Darię i Krzysztofa Nowakowskich.

Dlaczego unikalny? Dlatego, że wszystkie trwające od czterech sezonów przygotowania mają miejsce w naszym kraju, a jeden z zaprzęgów poprowadzi jedyna w Polsce kobieta zajmująca się długodystansowymi wyprawami i wyścigami psich zaprzęgów.

500 kilometrów po zamarzniętej tafli szóstego pod względem wielkości jeziora Europy – najdalej wysuniętego na północ tak wielkiego europejskiego jeziora. Dwa zaprzęgi i niemal bezkresna przestrzeń do pokonania. Są tam miejsca, w których nie widać żadnego brzegu!

Będzie to pierwsza polska wyprawa psimi zaprzęgami w ten rejon. Jej plan zakłada jazdę non stop, czyli jedziemy niezależnie od pory dnia, wypracowanym systemem jazda – odpoczynek. W naszym przypadku może to oznaczać np. 5 godzin jazdy, 5 godzin odpoczynku. Oczywiście w praktyce może to wyglądać nieco inaczej, poszczególne czasy mogą wydłużać się lub skracać w zależności od warunków atmosferycznych, śniegowych, samopoczucia psów i maszerów. Taki plan pozwala nam na ukończenie wyprawy w ciągu 4 – 5 dób, co byłoby wynikiem doskonałym.

Trudność doprowadzenia tej wyprawy do skutku polega na konieczności wykonania całej pracy treningowej w naszym kraju, gdzie warunki są bardzo odmienne od lapońskich. Zamiast doskonałych warunków śniegowych mamy bardzo często w okresie jesienno-zimowym deszcz i błoto. Co prawda przed rozpoczęciem wyprawy zamierzamy w Laponii spędzić dwa, trzy tygodnie na treningach i aklimatyzacji, ale jednak całą pracę musimy wykonać wcześniej w Polsce. Dlatego sukces będzie tym bardziej polskim osiągnięciem.

W przygotowaniach bierze udział 19 psów ras siberian i alaskan husky, które pobiegną w dwóch zaprzęgach 8 i 11 psów. Daria poprowadzi ósemkę, a Krzysiek jedenastkę.
Wszystkie psiaki są w wieku od 2 do 8 lat, a więc mieszanka młodzieńczego entuzjazmu i ogromnego doświadczenia, zdobytego podczas tysięcy kilometrów wybieganych każdego sezonu.

W trakcie przygotowań do wyprawy pokonamy treningowo 2,5-3 tys. kilometrów, co pozwoli nam na spokojne podjęcie tego wyzwania.

Szczegółowe informacje na stronach:

www.inarijarvi2010.blogspot.com
www.syberiada-adventure.blogspot.com

Krzysztof Nowakowski

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0