HomeImprezy outdoor

Polartec i III Tatrzański Bieg Pod Górę

181 osób stanęło w sobotę 2 października na starcie III Tatrzańskiego Biegu Pod Górę w Zakopanem. Polartec® był jednym z dwóch głównych sponsorów tej imprezy.

W sobotnie przedpołudnie na starcie, zlokalizowanym w okolicach Ronda Kuźnickiego, stanęła cała polska czołówka biegaczy długodystansowych, m.in. Andrzej Bargiel, który niedawno wygrał bieg na najwyższy szczyt Kaukazu – Elbrus. Wśród zawodników byli również ratownicy górscy oraz goście z Czech i Słowacji.

III Tatrzański Bieg Pod Górę, na starcie

Trasa jaką biegacze mieli do pokonania jest jedną z najtrudniejszych – liczy 8,5 kilometra i prowadzi z Ronda Jana Pawła II Aleją Przewodników Tatrzańskich, dalej zielonym szlakiem przez Myślenickie Turnie aż na szczyt Kasprowego Wierchu (1987 m n.p.m.). Suma przewyższeń na trasie to +1072 m. W tym roku zawodnicy mięli również utrudnione zadanie – powyżej granicy lasu trasa była zaśnieżona i oblodzona. Jednak niezmordowanym biegaczom nie przeszkodziło to w dotarciu na metę na szczyt Kasprowego Wierchu gdzie atmosfera była gorąca.

III Tatrzański Bieg Pod Górę, przed metą

Aby wejść na Kasprowy, przeciętnie potrzeba około trzech godzin, ale są tacy, którzy na szczyt wbiegają w niespełna godzinę. Zwycięzca III Tatrzańskiego Biegu Pod Górę – 19-latek Maciej Bierczak (Montrail CW-X Team) – pokonał dystans w czasie 00:51:11,4. Ustanowił tym samym nowy rekord, poprzedni z 2008 roku należał do Daniela Wosika (53,32). Wśród kobiet zwyciężyła Anna Celińska (Byledobiec Anin) z czasem 01:01:04,1, i także poprawiła o ponad jedną minutę rekord trasy należący do tej pory do Martiny Merkovej wynoszący 1:02,09.

III Tatrzański Bieg Pod Górę, podium mężczyzn

Dla zawodników biorących udział III Tatrzańskim Biegu Pod Górę, była przygotowana specjalna koszulka wykonana z dzianiny Polartec® Power Dry®. Dzianina ta została stworzona aby utrzymywać wilgoć z dala od skóry. Umożliwia to jej „komorowa konstrukcja", w której zastosowano dwa rodzaje przędz po obu stronach materiału. Wewnętrzna warstwa ma za zadanie odprowadzać wilgoć z powierzchni skóry, a zewnętrzna szybko ją odparować z powierzchni dzianiny.