HomeRynek outdoor

Udoskonalona i poszerzona oferta PrimaLoft na sezon letni

PrimaLoft w sezonie lato 2011 zaskoczy innowacjami wykorzystującymi najnowsze technologie: PrimaLoft Infinity, PrimaLoft Yarn i PrimaLoft Eco.

PrimaLoft Infinity, który swoją premierę miał podczas targów ispo 2009, jest najwyższej jakości ociepliną z włókien ciągłych. Infinity powstał w efekcie szeroko zakrojonych badań, dzięki czemu stworzono dopracowane technicznie włókno charakteryzujące się lekkością, ciepłotą, wodoodpornością i oddychalnością. Jest przy tym ponad 20% bardziej pakowne niż standardowe włókno ciągłe, co wykazały testy przeprowadzone na Uniwersytecie Stanowym Kansas (Kansas State University).

PrimaLoft Infinity został zaprojektowany specjalnie do użycia w śpiworach, jednak to zastosowanie okazało się tak efektywne, że producenci podjęli decyzję o użyciu go także w produkcji technicznej odzieży i sprzętu. Jest więc obecnie wykorzystywany także w materacach, poduszkach, odzieży wierzchniej i akcesoriach. Przykładem tego nowego typu zastosowań jest wprowadzona przez Vaude do kolekcji lato 2011 mata Norrsken.

Norrsken jest czymś pomiędzy dmuchanym materacem a ocieplaną matą. Zasadniczo łączy obie te funkcje w niezwykle lekkiej konstrukcji (dłuższa wersja mierzy 183 cm i waży 600 g, zaś kompaktowy wariant ma 150 cm długości i waży tylko 500 g). Wymiary po spakowaniu to 25 cm/12 cm).

Mata Norrsken marki VaudeMata Norrsken marki Vaude

W innowacyjnej konstrukcji komory wypełnione włóknem PrimaLoft Infinity zostały połączone z zewnętrzną powierzchnią materaca metodą zgrzewania. Uniknięto tym samym chłodnych miejsc (mostków termicznych). Wyściółka PrimaLoft zapewnia dodatkową izolację chroniącą przed niekorzystną wymianą ciepła pomiędzy ciałem a podłożem, odbijając ciepło w stronę ciała i zapobiegając utracie ciepła do podłoża. Dzięki temu materac ogrzewa się szybciej od pozostałych konstrukcji tego rodzaju.

Ważną innowacją wprowadzoną przez Albany International Corporation, właściciela marki i producenta PrimaLoft, jest PrimaLoft Yarn. PrimaLoft Yarn jest nową technologią włókienniczą, stworzoną na potrzeby produkcji dzianin mających zapewnić komfort termiczny i delikatność w kontakcie ze skórą. Łączy hydrofobowe własności włókien PrimaLoft z hydrofilowymi właściwościami wełny. Wykorzystując technologie Quick Draw Technology przędza PrimaLoft Yarn dynamicznie odciąga wilgoć od powierzchni skóry i wypycha ją na zewnątrz. W efekcie pobiera wilgoć 20% szybciej niż wełna i schnie 30% szybciej od jednorodnie wełnianej tkaniny.

Przędza Primaloft Yarn jest również dostępna w wersji wykonanej w 100% z włókien PrimaLoft. Są one niezwykle delikatne, gdyż ich grubość stanowi połowę średnicy włókna kaszmirowego i są aż dwa i pól razy mniejsze niż włókno wełny merino. PrimaLoft Yarn jest wykorzystywany do produkcji bielizny i skarpet, m.in. przez Lorpen, Adidas, Mund i The North Face.

Oprócz wzmiankowanych nowości, należy dodać, że PrimaLoft zwiększy także udział materiałów recyklingowych w nowej, ulepszonej wersji ociepliny PrimaLoft Eco. Będzie się ona składać w 70% z materiału powstałego z przerobu plastikowych butelek PET, pozostałe 30% to dziewiczy poliester.

PrimaLoft będzie także dążyć do zredukowania szkodliwego wpływu na środowisko poprzez zmniejszenie ilości wytwarzanych w procesie produkcji odpadów. Wypełnienie PrimaLoft Eco stosowane jest przez takie firmy jak The North Face, Patagonia, Merrell, Mountain Hardware, Big Agnes czy Sierra Design.

 Źródła: www.primaloft.com, www.vaude.com

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0