HomeImprezy outdoor

Niezwykła przygoda w lasach spalskich, czyli Bike Orient 2011

Już niedługo, w dniach 17-19 czerwca w okolicach Spały rozegrany zostanie Rajd Bike Orient; największa impreza na orientację w regionie łódzkim. Dla wielbicieli aktywnego wypoczynku, rywalizacji i krajoznawstwa organizator – Klub Turystyki Rowerowej BikeOrient, przygotowuje trzy dni pełne emocji w Spalskim Parku Krajobrazowym.

Nie tylko na rowerze

Rajd podzielony będzie na dwie części: zawody na orientację oraz rajd krajoznawczy. Uczestnicy będą mogli wybrać jedną z trzech tras na orientację w piątek 17 i sobotę 18 czerwca oraz wziąć udział w rowerowym rajdzie krajoznawczym który odbędzie się w niedzielę, 19 czerwca.

Szczególnie interesująco zapowiada się rywalizacja w zawodach na orientację. Przygotowane trasy dostosowane są do zainteresowań i kondycji startujących. Będzie można spróbować swoich sił na rowerze wybierając trasę 50 lub 160 km. Najbardziej wytrwali będą starować na 150 km trasie przygodowej, w której oprócz biegu, spływu kajakiem, jazdy na rowerze i na rolkach będą mieli do wykonania ciekawe zadania specjalne. Na tej trasie będzie można startować wyłącznie w dwuosobowych zespołach.

Zabawa w odnajdywanie punktów

Najważniejszym zadaniem podczas udziału w zawodach będzie odnajdywanie punktów kontrolnych rozmieszczonych w terenie. Aby odwiedzić wyznaczone punkty należy posłużyć się mapą, którą organizator dostarczy na starcie. Punkty należy potwierdzić przy pomocy karty startowej, w którą zaopatrzony będzie każdy z zawodników lub zespoł. Zadaniem uczestnika na punktach będzie odznaczenie na karcie startowej odpowiednich miejsc z użyciem specjalnych znaczników-perforatorów.

50, 150, 160 km; podane dystanse dla niektórych mogą wydawać się zbyt długie. Nie należy jednak do końca się nimi sugerować. Aby zostać sklasyfikowanym wystarczy odwiedzić tylko część wyznaczonych punktów kontrolnych przez co długość całej trasy może zostać skrócona do kilkunastu kilometrów.

Nie tylko mocna łydka

Na Rajdzie Bike Orient nie zawsze wygrywają osoby o najlepszej kondycji. Równie ważna jest taktyka, umiejętność posługiwania się mapą i szybkie podejmowanie trafnych decyzji. To wszystko sprawia, że rywalizacja na tego typu rajdach jest szczególnie interesująca.

Smaku rywalizacji dodaje przyjęta formuła. Na trasach rowerowych uczestnicy samodzielnie wybierają drogę między punktami kontrolnymi. Na trasie przygodowej kluczowa jest współpraca w zespole. Należy umiejętnie rozplanować siły, ciągle kontrolować swoje położenie w terenie i na mapie.

W poszukiwaniu spalskich ciekawostek

Baza rajdu zlokalizowana będzie w Spale. Ta miejscowość położona wśród lasów nad Pilicą szczyci się niecodzienną historią. To tu na polowania przyjeżdżali carowie Rosji, w spalskich lasach wypoczywali pierwsi prezydenci II RP. Po wojnie swoją letnią rezydencję miał tu Edward Gierek. Obecnie Spała słynie w całym kraju z Ośrodka Przygotowań Olimpijskich.

Bike Orient to impreza przygotowywana dla osób, którzy oprócz rywalizacji cenią sobie walory krajoznawcze i wypoczynek na świeżym powietrzu. Podczas udziału w zawodach jak również podczas rajdu krajoznawczego będzie możliwość poznania wielu ciekawych zakątków okolic Spały. Malownicza rzeka Pilica, tajemnicze bunkry, urocze kapliczki i dostojne żubry; to tylko niektóre z atrakcji czekających na uczestników tegorocznego Rajdu Bike Orient. Więcej informacji o imprezie dostępne jest na stronie Rajdu – www.bikeorient.pl.

Weź udział w grze

Jeżeli nie weźmiesz udziału w Rajdzie Bike Orient, a zabawa w odnajdywanie punktów wydaje Ci się ciekawa, nic straconego. Będziesz mógł wziąć udział w Grze Terenowej Adventure Orient. Dwadzieścia punktów kontrolnych zostanie oznaczone w terenie na stałe przez okres kilku lat. W ciągu tego czasu będzie można przystąpić do zabawy indywidualnie, w grupie znajomych lub z rodziną w dowolnym czasie. Wystarczy nabyć mapę Spalskiego Parku Krajobrazowego, na której zaznaczone będą miejsca z punktami kontrolnymi. Turystyczna mapa w skali 1:50 000 zostanie przygotowana przez Wydawnictwo Compass. Częścią arkusza mapy będzie karta startowa która, podobnie jak podczas Rajdu Bike Orient posłuży do potwierdzania obecności na punktach. Zaliczając chociażby jeden punkt będziesz mógł przekazać kartę startową koordynatorowi projekt. Dzięki temu weźmiesz udział w losowaniu nagród, które odbędzie się na zakończenie sezonu wśród uczestników gry terenowej. Więcej informacji na temat gry można znaleźć na stronie www.adventureorient.pl. Znajdziesz tam również informacje o tym, w jaki sposób zaplanować pobyt w Spalskim Parku Krajobrazowym i co warto tu zwiedzić.

Patronat medialny:

Piotr Banaszkiewicz

Bike Orient

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0