HomePoradniki

Kurtki membranowe – co wybrać?

Powiększający się z sezonu na sezon asortyment kurtek membranowych, który dostępny jest na polskim rynku, stawia klientów przed coraz szerszym wyborem. Aby zakup wymarzonej kurtki był sprawny i udany, postanowiliśmy nieco usystematyzować wiedzę na temat tak ważnej części naszej turystycznej odzieży, dzieląc ją według różnic technologicznych oraz praktycznego wykorzystania.

„Szybko i lekko”, czyli najnowsze trendy

Pierwsza grupa kurtek to najlżejsze modele projektowane z myślą o szybkim poruszaniu się w terenie (nie tylko górskim). Materiały używane do produkcji takiej odzieży powstają z połączenia tkaniny wierzchniej z membraną, która od strony wewnętrznej powlekana jest warstwą zabezpieczającą.

Gore-Tex Paclite ShellGore-Tex Paclite Shell

Technologia produkcji sprawia, że materiał jest niezwykle lekki, łatwy do spakowania i zajmuje mało miejsca. Cienki materiał wierzchni ułatwia pracę membrany, dlatego odzież tego typu najlepiej odprowadza wilgoć przy zachowaniu całkowitej nieprzemakalności i wiatroszczelności.

Kurtki z tej grupy świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie ponad wszystko liczy się niska waga: do turystyki górskiej w wysokich temperaturach, na rower, do biegania, do nordic walkig, skitouringu i czy na biegówki. Intensywny i długotrwały wysiłek w wilgotnych warunkach to ich żywioł. Często są pakowane „na wszelki wypadek” do plecaka podczas dobrej pogody.

Wyposażenie takich kurtek to najczęściej 2-3 kieszenie, kaptur i prosta regulacja – wszystko po to, aby zachować jak najniższą wagę.

 • Zastosowanie: lekka turystyka górska, bieganie w terenie, rowery, skitouring, nordic walking, intensywny wysiłek, letnia wspinaczka, intensywne wysiłki sportowe na powietrzu.
 • Materiał: GORE-TEX® Paclite® Shell, MemBrain® Strata™, PreCip™ Dry Touch, Aquatex L2C Stretch.

Klasyka i uniwersalność

Druga grupa nazywana jest mianem kurtek dwuwarstwowych, a ta potoczna nazwa wzięła się od podwójnego laminatu – połączenia materiału z membraną oraz podszewki, która funkcjonuje jako osobna warstwa. Takie materiały oznaczone są zazwyczaj skrótem 2L (2 Layers).

Połączenie miękkich materiałów ze specjalnie zaprojektowanymi podszewkami sprawia, że kurtki są bardzo uniwersalne i dają poczucie wysokiego komfortu.

Gore-Tex Performance ShellGore-Tex Performance Shell

Takie rozwiązania zostały stworzone dla osób, które wymagają od odzieży wybitnej wszechstronności i potrzebują jednej kurtki, która sprawdzi się w wielu sytuacjach.

Często są bogato wyposażone w dużą liczbę kieszeni, możliwość przypięcia ocieplającej kurtki polarowej, ściągacze i regulacje. Właśnie dlatego modele dwuwarstwowe cieszą się dużą popularnością i są najczęściej wybierane przez klientów naszego sklepu.

Wcale nie trzeba być specjalistą górskim, żeby poczuć wygodę i komfort użytkowania dwuwarstwowych kurtek membranowych, które w zależności od tego co pod nie założymy posłużą przez cały rok, z ciepłym polarem – zimą, z cienką bluzą – wiosną i jesienią, a bezpośrednio na bieliznę – latem.

Pośród tej grupy można także znaleźć modele z kolekcji miejskich, które charakteryzują się klasycznym wyglądem i stonowaną kolorystyką odpowiednią na bardziej oficjalne okazje.

 • Zastosowanie: całoroczna turystyka górska, narciarstwo, podróże, spacery i wycieczki, codzienne użytkowanie miejskie.
 • Materiał: GORE-TEX® Performance Shell 2L, DRYtech™, MemBrain®, Powertex, Windprotect, Aquafoli®, Climactive, Thermoactive® 2L, DryEdge 2L, Aquatex.

Całkowite połączenie jest w cenie

Ostatnia grupa to kurtki, których materiał powstał z połączenia bardzo mocnego materiału zewnętrznego, membrany i podszewki na trwałe zlaminowanego w całość. Konstrukcja trzywarstwowego laminatu 3L (3 Layers) charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, deszcz i wiatr oraz bardzo dobrą termoregulacją.

Gore-Tex Pro ShellGore-Tex Pro Shell

Kurtki produkowane z tak mocnego materiału przeznaczone są na najtrudniejsze i najbardziej ekstremalne warunki, jakie można spotkać w górach, nawet najbardziej wymagający użytkownicy docenią tak wysoki stopień ochrony.

Bardzo dobrze sprawdzają się podczas uprawiania trudnej turystyki w górach typu alpejskiego, wspinaczki zimowej, wymagających trekkingów w trudnych warunkach pogodowych, są popularne wśród ratowników, przewodników górskich, wspinaczy i freeriderów.

Modele z trzywarstwowych laminatów posiadają bardziej techniczne i dopasowane kroje, które charakteryzują się wyżej umieszczonymi kieszeniami (możliwość korzystania z nich w uprzęży), obszernym i regulowanym kapturem często mieszczącym kask, profilowanymi rękawami oraz przedłużanym tyłem kurtki.

Należy także dodać, że producenci cały czas skutecznie dążą do zmniejszenia wagi tych kurtek, stawiając je coraz pewniej w górskiej czołówce. Ze wszystkimi zaletami wiąże się także ich cena – kurtki trzywarstwowe są najdroższe spośród wszystkich rodzajów kurtek membranowych.

 • Zastosowanie: turystyka w trudnych warunkach, wspinaczka wysokogórska, freeride, ratownictwo, długie i wymagające trekkingi.
 • Materiał: GORE-TEX® PRO SHELL 3L, DRYtech™ 3-Layer, Triplepoint®, Thermoactive® 3L, DryEdge 3L.

Na koniec warto pamiętać o kilku ważnych aspektach dotyczących kurtek nieprzemakalnych:

 1. Pranie i konserwację należy prowadzić zgodnie z zaleceniami producenta.
 2. Nawet najlepsza kurtka nie da odpowiednich efektów bez odpowiedniej bielizny i warstwy ocieplającej.
 3. Pośród wszystkich membran od wielu lat prym wiedzie najbardziej renomowany producent – firma W. L. Gore & Associates (UK) udostępniający GORE-TEX® wszystkim najważniejszym producentom odzieży outdoorowej na świecie, którzy spełnią surowe standardy jakości produkcji. GORE-TEX® posiada „gwarancję suchości”, która daje możliwość reklamacji produktu w razie przemakania.
 4. Materiały wierzchnie produkowane są z poliestru i nie najlepiej znoszą kontakt z wysoką temperaturą (otwarty ogień, bardzo gorące piece czy kaloryfery).
 5. Warto pamiętać o regularnym praniu i impregnacji kurtki, ponieważ oczyszcza to pory membrany, które są odpowiedzialne za transportowanie wilgoci na zewnątrz kurtki.
Bartłomiej Rak

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0