HomeRynek outdoor

Ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa: SCORPIO i ABSORBICA – Petzl wzywa do kontroli produktu

Uwaga: ta informacja zastępuje poprzedni komunikat dotyczący wypadku na via ferracie, związanym z lonżą SCORPIO, opublikowany 13 maja 2011 na www.petzl.com.

Przypomnienie faktów 

13 maja 2011 poprzez naszą stronę i inne media poinformowaliśmy o wypadku, który miał miejsce 05 maja 2011, podczas którego młody mężczyzna został ranny po upadku z via ferraty “Bastille” w Grenoble (Francja). Zgodnie z naszymi informacjami, przyczyną tego wypadku była wada fabryczna lonży Scorpio Petzl. Wada ta, to brak szwu bezpieczeństwa od strony pętli do wpinania.

Nasze pierwsze myśli zwracają się w kierunku poszkodowanego oraz jego rodziny. Petzl wyraża głębokie ubolewanie oraz zapewnia, że poniesie pełną odpowiedzialność za konsekwencje tego wypadku.

Ten wypadek, pierwszy w historii Petzl, skłonił nas do dobrowolnego uruchomienia procedury kontroli wszystkich lonży SCORPIO (L60 i L60 CK) wyprodukowanych do marca 2005 roku.

Uaktualnienie sytuacji na dzień 19/05/2011

Przeprowadziliśmy bardzo głęboką wewnętrzną kontrolę procesu produkcji naszych absorberów energii działających na rozdzieranie. W wyniku tej kontroli oraz informacji uzyskanych od naszych klientów postanowiliśmy rozszerzyć wezwanie do kontroli na wszystkie modele lonży SCORPIO i absorberów ABSORBICA. Nasza analiza wykazała, że proces produkcyjny, specyficzny dla absorberów energii działających na rozrywanie, ma słabość, która może tłumaczyć wadę prowadzącą do wymienionego wyżej wypadku.

Mimo, że prawdopodobieństwo wystąpienia wady jest bardzo małe, podjedliśmy następujące decyzje:

1. Zatrzymanie produkcji wszystkich absorberów energii Petzl działających na rozrywanie do czasu kiedy problem w procesie produkcyjnym zostanie dokładnie zbadany i podjęte zostaną odpowiednie kroki naprawcze. Dotyczy to następujących produktów:

  • lonży na via ferrata SCORPIO,
Petzl, lonża na via ferrata ScorpioPetzl, lonża na via ferrata Scorpio
  • absorberów energii ABSORBICA (z lonżami lub bez), przeznaczonych do prac przemysłowych.
Petzl, absorber energii AbsorbicaPetzl, absorber energii Absorbica

 

2. Zatrzymanie sprzedaży SCORPIO i ABSORBICA na czas przeprowadzenia kontroli, a następnie wznowienie sprzedaży tych produktów.

3. Rozszerzenie procedury wezwania do kontroli lonży SCORPIO L60 i L60 CK na wszystkie modele SCORPIO jakie zostały wyprodukowane przed 19 maja 2011 (patrz ostrzeżenie o bezpieczeństwie produktu SCORPIO):

  • modele w kolorze żółtym i niebieskmi, kody L60 I L60CK. 
  • modele w kolorze czerwonym i szary, kody L60 2, L60 2CK, L60 H, L60 WL, K29VF 1, K29VF 2, K29VE 1, K29VE 2, K29V 1, K29V 2. Dotyczy wszystkich modeli SCORPIO o numerze seryjnym do 11137****

4. Wezwanie do wykonania natychmiastowej kontroli we własnym zakresie przemysłowych absorberów energii ABSORBICA, zgodnie z istniejącą procedurą kontroli Środków Ochrony Indywidualnej (patrz ostrzeżenie o bezpieczeństwie produktu ABSORBICA). Kody L57, L58, L58 MGO, L59, L59 MGO, L59 69, L70150 I, L70150 IM, L70150 Y, L70150 YM, L70120 YG. Dotyczy wszystkich modeli ABSORBICA o numerze seryjnym do 11137****

Mamy pełną świadomość problemów spowodowanych przez powyższe działania i prosimy o przyjęcie naszych przeprosin. Bezpieczeństwo naszych Klientów jest dla nas priorytetem i nie wznowimy produkcji do czasu gdy będziemy przekonani o całkowitym wyeliminowaniu usterki w procesie produkcyjny. Cała nasza firma jest zmobilizowana i pracuje nad jak najszybszym rozwiązaniem problemu.

Więcej informacji na stronie: www.petzl.pl.


 

Źródło: Petzl

 

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0