HomeImprezy outdoor

Francuskie Les Deux Alpes areną treningu młodych polskich narciarzy

Już wkrótce urocza miejscowość Les Deux Alpes we francuskich Alpach stanie się bazą treningową dla dziesięciu najzdolniejszych polskich alpejczyków młodego pokolenia. Grupa wyselekcjonowana podczas zawodów rozgrywanych w ramach projektu TAURON Bachleda Ski rusza w drogę 18 czerwca.

W dniach 18 czerwca – 2 lipca br. odbędzie się pierwszy z wyjazdów na alpejskie lodowce, zaplanowanych w ramach programu treningowego TAURON OlimpijSki. Wyselekcjonowana grupa młodych polskich narciarzy mimo letniej pogody będzie miała okazję trenować na prawdziwym śniegu.

Wyjazdem tym rozpoczynamy kolejny etap projektu TAURON Bachleda Ski. Po części zimowej skierowanej do szerokiego grona narciarzy, pora rozpocząć intensywną pracę z młodymi zawodnikami wybranymi do uczestnictwa w programie treningowym TAURON OlimpijSki. Wspólne treningi tej grupy są bardzo ważne – musi występować rywalizacja, ale narciarze powinni też wzajemnie się motywować – mówi pomysłodawca i opiekun merytoryczny projektu Andrzej Bachleda – Curuś.

Ten oraz przyszłe letnie treningi na lodowcach odbywać sie będą pod okiem Andrzeja Bachledy–Curusia Juniora, którego wiedzą i doświadczeniem wspomagać będzie dwóch dodatkowych trenerów.

Chciałbym zajmować się grupą przez najbliższe 3 lata, a jeżeli się da to jeszcze dłużej. Moim zadaniem będzie przekazać tym młodym zawodnikom całą moją wiedzę dotyczącą techniki. To pozwoli zbudować im mocną bazę do kontynuowania ich sportowych karier – wyjaśnia polski olimpijczyk z Nagano i Salt Lake City. 

Bazą treningową dla zawodników będzie miejscowość Les Deux Alpes, we francuskim regionie Rhone-Alpes, położona na wysokości 1650 m n.p.m. Miejscowa kolejka linowa może wywieźć narciarzy na lodowiec rociągający się na imponujących 3600 m n.p.m. To właśnie dzięki dużej wysokości, jazda na nartach możliwa jest tam nawet latem. 

Specyfika treningów o tej porze roku jest nieco inna niż tych przeprowadzanych zimą. Z racji wysokich temperatur, odpowiednie warunki do ustawiania slalomów występują w godzinach porannych i przedpołudniowych.

Zawodnicy będą musieli wykazać się dyscypliną i stawiać się na stoku już o 6 rano. Trasy zamykane są zwykle w okolicach południa, ale narciarstwo to nie jedyny sport jaki można uprawiać w Les Deux Alpes.

Miejscowość ta jest także europejską mekką rowerzystów górskich, oferującą ponad 100 km tras rowerowych o różnym stopniu trudności i biegnących na wysokościach od 700 do 3200 m n.p.m. Ponadto miejsce to upodobało sobie wielu przedstawicieli innych dyscyplin takich jak paralotniarstwo, wspinaczka a nawet golf.

Stacja narciarska Les Deux Alpes gwarantuje doskonałe warunki treningu, nie jest jednak jedynym miejscem w Europie gdzie można latem jeździć na nartach. Możliwość taką oferują także ośrodki Maso Corto, Zermatt, Saas Fee, Les Diablerets, Hintertux, a także lodowce w Norwegii.

Chociaż zawodnicy ze światowej czołówki na treningi w czasie lata wybierają przede wszystkim Nową Zelandię i Amerykę Południową, to wielu z nich zagląda także do Les Deux Alpes. Można mieć zatem pewność, że na letnie zgrupowanie obiecujących młodych zawodników z Polski wybrano jedno z najlepszych miejsc, oferujących odpowiednie warunki o tej porze roku.

Kolejnym przystankiem na drodze naszych obiecujących młodych alpejczyków, którzy biorą udział w programie TAURON OlimpijSki, będzie hala narciarska w Niemczech.

Więcej informacji o projekcie TAURON Bachleda Ski na www.tauronbachledaski.pl oraz na www.facebook.com/TauronBachledaSki.

Piotr Gnalicki

Snow PR

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0