HomeRynek outdoor

Wezwania producentów do wycofania lonży do via ferrata – wspólny problem

W ostatnich tygodniach wielu producentów ogłosiło wezwanie o wycofanie lonży na via ferrata. Jak się okazuje, przyczyną jest wadliwa konstrukcja i zastosowane materiały w lonżach u wszystkich tych producentów.


Dotychczas o zwrócenie modeli poprosiły takie marki jak Mammut, Ocun, Climbing Technology, Singing Rock, Rock Empire, Edelrid, Austrialpin oraz Edelweiss.


Swoje oświadczenie wydały także UIAA (International Mountaineering and Climbing Federation), Alpenverein oraz niemiecki Alpine Club.


Wypadek


Producentów i organizacje wspinaczkowe zaalarmował śmiertelny wypadek, do którego doszło 5 sierpnia 2012 roku, podczas wspinaczki na via ferrata w okolicach Walschsee w Tyrolu. W wyniku kilkumetrowego lotu wspinacza, który odpadł od ściany, oba ramiona lonży, której używał, doznały uszkodzeń, jakich wcześniej nie obserwowano.


Tego rodzaju wypadek wydawał się niemożliwy w przypadku poprawnego użytkowania lonży, przy braku wcześniejszych uszkodzeń i przy braku kontaktu z ostrymi krawędziami.


W związku z tym prokuratura okręgowa w Innsbrucku wszczęła śledztwo w tej sprawie. Swoje odrębne dochodzenia rozpoczął także niemiecki Alpine Club oraz producent wadliwego sprzętu do via ferrata.


Jako, że wadliwy zestaw do via ferrata spełniał standardy UIAA, organizacja zwołała Komisję ds. Bezpieczeństwa (Safety Commission), która miała miejsce 6 września w Brnie, w Szwajcarii. Wydano również oświadczenie.


W spotkaniu wzięli udział krajowi delegaci, przedstawiciele laboratoriów UIAA z Francji i Czech oraz producenci sprzętu do via ferrata, w tym: DMM, Edelrid, Petzl, Skylotec, AustriAlpin, Mammut, Salewa, Climbing Technology, Grivel, Beal, Ocun, Lanex, Singing Rock, Camp Cassin oraz Simond.


Wadliwa konstrukcja lonży


Śledztwo przeprowadzone przez producenta sprzętu, który brał udział w wypadku, wykazało, że wytrzymałość lonży w zestawie zmieniła się po intensywnym użytkowaniu nie tylko z powodu specyficznej konstrukcji, ale także ze względu na zastosowany materiał.


Natomiast według dochodzenia niemieckiego Alpine Club, w modelu biorącym udział w wypadku powtórzone rozciąganie elastycznej lonży, prowadzi do zmniejszenia wytrzymałości włókien. Przy czym takie rozciąganie występuje podczas normalnego użytkowania.


Gdy włókna przenoszące obciążenia są w procesie tkania splatane razem z włóknami elastycznymi, każde z włókien pracuje inaczej, zaś powstałe tarcia wynikające z wzajemnego ruchu włókien, powodują zmniejszenie ich wytrzymałości. W zależności od konstrukcji, może to w efekcie zmniejszyć wytrzymałość samej lonży.


Powyżej opisany typ łączenia włókien sprężystych i niesprężystych występuje nie tylko w lonżach producenta sprzętu, który zawiódł w Walchsee, ale także w modelach innych producentów.


Na polskim rynku nie wszyscy producenci poinformowali swoich klientów o problemie, dlatego na wszelki wypadek należy sprawdzić na stronie producenta czy lonża, którą posiadamy jest sprawna i czy nie zastosowano wobec niej wezwania do zwrotu.


Źródło: UIAA, Alpeinverein


Wezwania dotychczas opublikowane na polskim rynku: • Ocun

Firma Ocun zbiera od użytkowników lonże do Via Ferraty w celu wymiany elastycznych taśm typu „harmonijka”


Po śmiertelnym wypadku w Tyrolu, w Alpach z udziałem ekstremalnie zużytej lonży z wypożyczalni konkurencyjnego producenta, firma Ocun natychmiast rozpoczęła testy. Ich celem było zbadanie jaki wpływ ma silne zużycie lonży na bezpieczeństwo.


Według testów laboratoryjnych, taśmy elastyczne typu „harmonijka” w zestawach do Via Ferraty, poddane cyklicznym obciążeniom stają się krótsze, oplot taśmy staje się mechaty a ich wytrzymałość spada szybciej niż można by przypuszczać.


Wycofanie dotyczy następujących zestawów:


Via Ferrata Y – form (Art. 00048) Via Ferrata Rip’n’stop (Art. 02245)Taśmy elastyczne typu „harmonijka” mogą gwałtownie tracić swoją oryginalną wytrzymałość z powodu intensywnego użytkowania. Używanie mocno zużytego zestawu do Via Ferraty może być niebezpieczne, i może doprowadzić do okaleczenia lub nawet śmierci. Nowe lonże do Via Ferraty firmy Ocun oraz lonże, które nie przekroczyły dopuszczalnego poziomu zużycia są bezpieczne i spełniają obecne standardy bezpieczeństwa.


W związku z powyższym, wycofujemy lonże Ocun powyższych modeli i przeprowadzamy prewencyjną wymianę taśm elastycznych typu „harmonijka” na taśmy „falowane” , których okres bezpiecznego użytkowania jest dłuższy. Zapewniamy wymianę za darmo oraz dodajemy mały prezent w ramach wynagrodzenia za wysyłkę i Waszą współpracę. Przeprowadzimy wymianę taśm elastycznych zarówno w używanych jak i w nieużywanych lonżach.Instrukcja zwrotu zestawu:


Prosimy oznaczyć jasno lonżę Państwa imieniem, nazwiskiem, adresem, adresem e-mail i numerem telefonu. Informacje te prosimy dołączyć do lonży w taki sposób by się nie odłączyły podczas transportu. Jeśli lonża była zakupiona w większym zestawie wraz z innymi produktami, prosimy o przesłanie tylko lonży. Nie ma potrzeby załączania żadnych rachunków czy dowodów zakupu.


Adres do wysyłki:


RP Komponent, spol. s r.o.


Via Ferrata Recall Hegerova 345 572 01 Polička


Česká Republika


Firma Ocun podda każdą lonżę inspekcji bezpieczeństwa, wymieni taśmy elastyczne i zwróci lonżę najszybciej jak to możliwe.


Z przyjemnością odpowiemy na Państwa pytania:


Email: via.ferrata@rpkomponent.cz


Phone: (+420) 326 211 714 (Monday – Friday from 8:00 to 16:00)


Pomimo braku jakichkolwiek przypadków nieprawidłowego działania wśród sprzętu Ocun pragniemy zebrać sprzedane do tej pory zestawy i wymienić elementy, które sprawiały problemy u innych producentów ponieważ bezpieczeństwo użytkowników naszego sprzętu jest dla nas najwyższym priorytetem. Dziękujemy za zrozumienie i uszanowanie naszej akcji prewencyjnej oraz przepraszamy za niewygody z nią związane.


Wymianie podlegają zestawy do Via Ferraty o następujących nr:


357/11, 357/11, 367/11, 368/11, 385/11, 417/11, 418/11, 442/11, 442/11, 443/11, 444/11, 449/11, 492/11, 493/11, 494/12, 494/12, 495/11, 496/11, 498/11, 499/11, 907/12, 908/12, 909/12, 937/12, 947/12, 948/12, 974/12


Numery te można znaleźć:Wymianie nie podlegają: • zestawy do Via Ferraty z elastycznymi, „falowanymi” taśmami

 • zestawy do Via Ferraty z nieelastycznymi taśmami

Dziękujemy za wyrozumiałość i współpracę.


Snap Outdoor 
 • Climbing Technology

Ze względu na odkrycie jednego z producentów sprzętu, możliwości nieprawidłowego działania jego zestawów do Via Ferrata firma Climbing Technology pragnie, pomimo braku jakichkolwiek przypadków nieprawidłowego działania wśród sprzętu CT, zebrać sprzedane do tej pory zestawy i wymienić elementy, które sprawiały problemy u innych producentów.


Zestaw, o którym mowa to Classic-K Spring Set. Rozwiązanie technologiczne budzące wątpliwości w przypadku odpowiedników sprzętowych innego producenta to elastyczne ramiona łączące absorber energii z karabinkami.Elementy te według przeprowadzonych badań po długim okresie intensywnego użytkowania mogą tracić swoje właściwości mechaniczne.


Firma Climbing Technology w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo swoich klientów oraz o zachowanie najlepszej jakości swoich produktów prosi o:


1. Natychmiastowe zaprzestanie użytkowania lonż Classic-K Spring Set,


2. Tymczasowy zwrot zestawów Classic-K Spring w celu wymiany opisanych elementów.


Firma Climbing Technology gwarantuje jakość i bezpieczeństwo swoich produktów. Bezpieczeństwo naszych klientów jest dla nas priorytetem.


Przepraszamy za wszelkie niedogodności i gwarantujemy, że dołożymy wszelkich starań aby proces wymiany nastąpił sprawnie i najszybciej jak to możliwe.


Prewencyjna akcja wymiany elementów dotyczy tylko lonż Classic-K Spring Set.


SNAP Outdoor 
 • Edelrid

Ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa produktu: wezwanie do natychmiastowej kontroli lonży na via ferraty firmy EDELRID. Ostrzeżenie dotyczy modeli: Cable Lite, Cable Comfort, Brenta Comfort, Cable Lite 2.0, Cable Comfort 2.0, Cable Kit 4.0, Xtra-Light Schuster.


Sieć HiMountain, jako wyłączny dystrybutor produktów firmy EDELRID na Polskę informuje, że wyżej wymienione lonże (tylko te w/w wymienione produkty) należy niezwłocznie przekazać do producenta w celu kontroli poprawności ich wykonania.


Edelrid, lonże do via ferrata przeznaczone do kontroliEdelrid, lonże do via ferrata przeznaczone do kontroli


W/w lonże można przesłać osobiście (koszt przesyłki zwraca firma EDELRID) do siedziby firmy EDELRID na adres:


EDELRID GmbH & Co. KG Achener Weg 66 88316 Isny Deutschland


(prosimy pamiętać o załączeniu wypełnionego formularza – dostępny u sprzedawcy w sklepie sieci HiMountain i na stronie firmy EDELRID http://www.edelrid.de/images/en_recall_eu.pdf)


lub przekazać do wysyłki zbiorczej w sklepie HiMountain na terenie całego kraju.


Przekazanie w/w lonże do producenta (EDELRID) w celu sprawdzenia, nie wiąże się ze zwrotem pieniędzy za powyższy towar, chyba że producent poinformuje o takiej opcji w terminie późniejszym.


W wyniku zaistniałej sytuacji sprzedaż tych lonży zostaje wstrzymana na czas kontroli, a zapasy produktów oddane do kontroli w siedzibie firmy EDELRID.


W imieniu firmy EDELRID oraz własnym (dystrybutora), przepraszamy wszystkich Klientów. Mamy pełną świadomość problemów spowodowanych przez powyższe działania i prosimy o przyjęcie naszych przeprosin.


Bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem i nie wznowimy sprzedaży w/w modeli do czasu, gdy będziemy przekonani o ich pełnym bezpieczeństwie użytkowania.


HiMounatin
 • Singing Rock

W związku z informacją zamieszczoną na stronie Singing Rocka, dotyczącą wadliwych lonży Via ferrata, uprzejmie prosimy o wymianę wszystkich zestawów Via Ferrata typu EASY GO XP, EASY GO XP LOCK, EASY GO XP COMPLETE.


Wymianą objęte zostają zestawy Via Ferrata tylko z cięgnami elastycznymi (fotografia poniżej), wyprodukowane w latach 2010, 2011 i 2012 o numerach seryjnych: EASY GO XP (C2304) EASY GO XP COMPLETE (C2305) EASY GO XP LOCK (C2306). Prosimy o zwrot wymienionych zestawów do miejsca zakupu lub bezpośrednio do producenta Singing Rock.


Uprzejmie prosimy o natychmiastowe zaprzestanie korzystania z powyższych zestawów. Okazało się, że w niektórych sytuacjach podczas intensywnego użytkowania elastyczna część zestawu Via Ferrata może dłużej nie spełniać standardów bezpieczeństwa. Użytkowanie takiego zestawu zwiększa ryzyko uszkodzenia zdrowia jak również może prowadzić do śmiertelnego wypadku.


Do dnia dzisiejszego nie odnotowano żadnych przypadków uszkodzenia zestawu w tej części. Nie chcąc narażać nikogo na niepotrzebne niebezpieczeństwo Singing Rock chce zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa w czasie użytkowania jego sprzętu i dlatego decyduje się na wymianę całej partii wypuszczonej na rynek. Wymianą objęte zostaną wszystkie zestawy Via Ferrata z elastyczną taśmą na zestawy wyposażone w taśmę standardową.


Wiecej informacji pod adresem: http://www.singingrock.com/voluntary-recall-notice


Uni-Sport


 


Wezwania dotąd niepublikowane:


http://www.rockempire.cz/cz/o-firme/prohlaseni/


http://www.mammut.ch/images/viaferratacontrol_faq_en.pdf


 

KOMENTARZE

WORDPRESS: 3
 • comment-avatar
  Anonim 12 lat ago

  Wypadek był na lonży Edelrid,. Wypadek był na lonży Edelrid, może ktoś by to w końcu potwierdził. Pisanie „producenta sprzętu, który brał udział w wypadku,” to ukrywanie ważnych informacji

 • comment-avatar
  Dean 8 lat ago

  Hahaha! Trąbią: „Kupujcie sprzęt zaufanych producentów”. Ja im jednak podziękuję. Nikt człowiekowi życia nie wróci, dzięki Bogu, że to nie ja. Kupuje się chłam, a w 90% to cena loga. Jak się później okazuje firma nic niewarta