HomeEkologia / Zrównoważony rozwój

DAC: ważny ruch proekologiczny na poziomie producenta

Koreański producent aluminiowych pałąków do namiotów, DAC wykonał ważny krok w stronę zrównoważonego rozwoju. Firma skorzystała z Indeksu Higg, aby zredukować negatywny wpływ swojej działalności na środowisko naturalne.

Green Anodizing – nowa metoda anodyzacji przyczyniła się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska (fot. dacpole.com)

Dongah Aluminum Corporation (DAC) to rodzinna firma produkująca słupki i akcesoria z aluminium od 1988 r. Choć nazwa DAC czy logo nie są może powszechnie znane wśród użytkowników sprzętu outdoorowego, firma dostarcza swoje produkty do wielu marek naszej branży* i jest potentatem na skalę światową. Tym bardziej godne uwagi są niedawne działania DAC, zmierzające w kierunku redukcji negatywnego oddziaływania produkcji na środowisko naturalne.

* DAC dostarcza pałąki do namiotów oraz inne elementy aluminiowe m.in. markom takim jak: The North Face, Helinox, Hilleberg, Vaude, Exped.

Badania w tzw. Wind Lab (fot. dacpole.com)

DAC zdecydował się skorzystać z Indeksu Higg, opracowanego przez Sustainable Apparel Coalition. Higg to zbiór narzędzi pomagających oszacować wpływ danej działalności na środowisko naturalne. Poddając się takiej ocenie firma otrzymuje wynik, który wskazuje w jakich obszarach możliwa (i potrzebna) jest poprawa.

Koreański DAC jest pierwszym producentem elementów aluminiowych, który przystąpił do tego programu. Dla właściciela i założyciela DACa, Jake’a Lah to ważny krok:

Zdecydowaliśmy się wytwarzać produkty najwyższej klasy, ale też jak najbardziej przyjazne dla środowiska. Staramy się podejmować kolejne „zielone” kroki z myślą o naszych klientach, pracownikach oraz planecie.

CEO i założyciel Dongah Aluminum Corporation (DAC), Jake Lah (fot. dacpole.com)

W przypadku produkcji elementów aluminiowych duża część zanieczyszczeń jest skutkiem ubocznym procesu anodyzacji, który wymaga użycia kilku rodzajów żrących kwasów. Jake Lah uznał, że musi być inne rozwiązanie. Po ośmiu latach inwestycji, badań i prób powstała nowa metoda – Green Anodizing. W lutym tego roku na podstawie Indeksu Higg sporządzono raport. Wynika z niego, że w ciągu minionego roku DAC wyeliminował ze swojej produkcji łącznie 133 tony kwasów fosforowych, azotowych i siarkowych. Ponadto nowy proces pozwolił zmniejszyć zużycie energii i paliw zasilających produkcję.

Niemniej, Indeks Higg jasno wskazuje, że konieczne są dalsze działania mające na celu zwiększenie wykorzystania metody Green Anodizing w całości produkcji. DAC ma już w planach budowę nowej fabryki, w której anodyzacja – bezpieczniejsza dla środowiska i pracowników – będzie mogła odbywać się na jeszcze większą skalę.

Działania proekologiczne w DAC wykraczają również poza proces anodyzacji. Firma wykorzystuje do produkcji odpady z aluminium, a wszystkie słupki nadają się do recyklingu. Fabrykę otaczają ogrody, a do środka przez duże okna wpada naturalne światło.

Fabryka Dongah Aluminum Corporation (fot. dacpole.com)

Jake Lah został zaproszony przez EOG (European Outdoor Group) do zaprezentowania swojej firmy jako przykładu producenta dbającego o środowisko. Spotkanie odbędzie się podczas targów Outdoor by ISPO.

Michał Gurgul
źródło: materiały DAC

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0