W 27. numerze czasopisma dla podróżników oraz pasjonatów przygód i aktywności na świeżym powietrzu zaglądamy w odległe zakątki świata i rozmawiamy z nietuzinkowymi postaciami ze świata eksploracji. Polecamy najnowszy Outdoor Magazyn!
***
Gdzie kupić Outdoor Magazyn?
- Prenumerata OM – cztery numery za 89 zł!
- Księgarnia Wspinanie.pl (wersja tradycyjna / elektroniczna)
- salony Empik, InMedio, Relay (tradycyjna – już dostępny)
- Empik online (tradycyjna – wkrótce)
- Publio.pl (elektroniczna – wkrótce)
Opis numeru – Outdoor Magazyn #27
Wyjątkowo miejsce Pocztówki od fotografa zajął materiał otwierający nowy cykl pod nazwą Legendy. W obszernym i pięknie ilustrowanym artykule przybliżamy postać słynnego alpinisty Waltera Bonattiego i odkrywamy przed czytelnikami mniej znaną, a niesłychanie barwną historię jego powspinaczkowgo etapu życia. Świat eksploracji i fotografii Bonattiego zaskoczył nas samych, dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć cykl, który od tej pory będzie co pewien czas ukazywał się w wydaniu drukowanym.
Wywiady
Mamy świadomość, że takie postaci inspirują i motywują do przeżywania własnych przygód. Dlatego w tym numerze znalazło się również kilka wywiadów. Rozmawiamy z Hilary Bradt, założycielką słynnego wydawnictwa turystycznego i zapaloną autostopowiczką, która korzystając z tego środka transportu zwiedziła większą część świata. Co więcej, Hilary nadal, w wieku 83 lat, zdarzy się wystawić w górę kciuk przy drodze! Stąd też pomysł na ilustrację okładkową jesiennego numeru, w wykonaniu niezastąpionej Weroniki Zaręby. Z Hilary rozmawiała Magdalena Bryś.
Z kolei rozmowa z Nasim Eshqi to wywiad ciężkiego kalibru. Irańska wspinaczka opowiada o trudach dorastania w kraju radykalnego islamu, uciśnieniu kobiet, walce o wolność i swojej – jakże nietypowej – drodze do uprawiania alpinizmu. Ten wywiad, przeprowadzony przez Julię Klimek, poszerza horyzonty i uświadamia, że wolności nie wolno brać za pewnik.
Mateusz Wrazidło jest przedstawicielem rzadkiego gatunku pasjonatów. Pracowity, pomysłowy i skromny. Jego dokonania były doceniane wielokrotnie, między innymi przez kapitułę Kolosów i stowarzyszenie The Explorers Club, jednak jego historie nadal pozostają stosunkowo mało znane. Dlatego postanowiliśmy porozmawiać o jego życiowej pasji, graniczącej – jak sam mówi – z obsesją: o eksploracji dzikich zakątków tepuj, charakterystycznych spłaszczonych szczytów na pograniczu Wenezueli, Brazylii i Gujany, na których szuka rzadkich gatunków roślin mięsożernych. Z Mateuszem, w jego przypominającym ogród botanicznym mieszkaniu, rozmawiali Wiola Imiolczyk i niżej podpisany.
Jak podróżować inaczej? Na przykład na deskorolce. O tym ciekawym połączeniu zainteresowań opowiada Adam Szostek, sympatyczny podróżnik, aktywista i instruktor deskorolki, któremu zdarzyło się uczyć jazdy na desce nawet mnichów buddyjskich. Przede wszystkim propaguje deskorolkę wśród dzieci, w Polsce i w różnych zaskakujących zakątkach świata, jako fajny i zdrowy sposób spędzania czasu. Z Adamem rozmawiała Magdalena Bryś.
Kierunki
W jesiennym numerze polecamy i opisujemy kilka bardzo odmiennych kierunków. Pomysł na kolejną wycieczkę pociągami podsuwa nasz specjalista w tej dziedzinie i doświadczony podróżnik Paweł Kunz. Tym razem Paweł zabiera nas w podróż Koleją Snów, z gwarnego Belgradu aż na wybrzeże turkusowego Adriatyku.
Z przyjemnością na łamach OM witamy po krótkiej przerwie Piotra Trybalskiego, który odkrywa przed nami prawdziwie wyjątkowe miejsce w Afryce. Fantastyczna historia, ilustrowana pięknymi zdjęciami, przybliży Czytelnikom barwne i bardzo odmienne pod względem kulturowym, śródlądowe państwo położone w Afryce Zachodniej – Mali.
Z kolei Marek Ogień, rozchwytywany fotograf, z którym mamy przyjemność czasem współpracować i który swoje honorarium w całości przekazuje na rzecz wybranego schroniska da zwierząt, opowiada o nielegalnym biegu przez pustynię Atakama. Wydarzenie ma klimat, który doskonale oddają zdjęcia Marka!
Z cyklu kierunków bardziej przystępnych i bliższych – kolejna propozycja Julii Klimek to Großglockner, najwyższy szczyt Austrii. A tuż obok poradnik naszej autorki dotyczący butów trekkingowych, tym razem – ponieważ idzie jesień – za kostkę.
Felietony
Dalsze strony naszego czasopismu to jak zawsze przestrzeń przyjazna dla osób wrażliwych, złaknionych piękna, przyrody, poszukiwaczy doznań nie tylko zewnętrznych, ale również przeżyć wewnętrznych. W tej części prym wiedzie (już od ponad 10 numerów!) poetka i ceniona autorka Małgorzata Lebda. Z ogromną przyjemnością oddajemy w Wasze ręce jej kolejny, magiczny felieton. Jest o patrzeniu w gwiazdy, kosmosie, mikrokosmosie i grzybach.
Ramię w ramię z Małgosią, choć oczywiście w swoim indywidualnym stylu, felietony pisze dla nas kolejny znany i ceniony autor, Andrzej Muszyński. Tym razem powędrujemy razem do źródeł, i nie będzie to wędrówka tylko i wyłącznie dosłowna.
Cykle
Jeśli lubcie historie w stylu retro, znajdziecie w naszym czasopiśmie kilka stron poświęconych im właśnie. Tym razem pełna spokoju i ciszy historia z dzikiego zakątka Alaski.
Magazyn tradycyjnie zamykają cykle: Zielona strona tworzona we współpracy z WWF Polska (Kamil Kusztal pisze o tym jak badamy klimat – niby wszystko wiemy, ale czy napewno?), Outdoorowa Kuchnia (faszerowane jabłko w jesiennej, karmelowej odsłonię!) i Kwestionariusz OM (Dorota Rasińska-Samoćko).
Miłej lektury!
Michał Gurgul / Outdoor Magazyn
***
KOMENTARZE