Z opóźnieniem publikujemy wyniki barometru 4outdoor za listopad. Dobrą poświąteczną i przedsylwestrową atmosferę burzy dawno nie widziany w naszym zestawieniu kolor czerwony. Dynamika sklepów outdoorowych w naszym barometrze spadła bowiem poniżej zera i wyniosła -2,3%, co niestety potwierdza wymagający czas dla sklepów outdoorowych.

Barometr rynku outdoor, listopad 2025 (rys. 4outdoor.pl)
Mimo intensywnych działań promocyjnych w ramach Black Week (zniżki proponowano często znacznie dłużej), tegoroczny listopad wyraźnie przegrał rywalizację z analogicznym okresem roku 2024. Promocje nie przełożyły się na poprawę dynamiki sprzedaży, co sugeruje ograniczoną skuteczność tego typu akcji w obecnych realiach rynkowych. Również warunki pogodowe nie wsparły popytu – choć w niektórych regionach Polski pojawiły się pierwsze opady śniegu, miały one charakter lokalny, nie generując istotnego impulsu zakupowego.
Już tradycyjnie notujemy rozbieżności w naszych wynikach, co trzeba tłumaczyć to różnicami w lokalizacji i rodzajem sklepu. Większość placówek jednak raportowała minusy, wyniki nielicznych bliskie były stagnacji, tylko nieliczni pochwalić mogli się plusami).
Według GUS sprzedaż detaliczna w listopadzie wzrosła o 3,1% (r/r w cenach stałych). W porównaniu z październikiem 2025 r. nastąpił spadek sprzedaży detalicznej o 3,3%. Szczególnie istotny jest wzrost w segmencie „tekstylia, odzież, obuwie” na poziomie 12,2% r/r, co pokazuje, że sytuacja branży outdoorowej wyraźnie odbiega od trendów obserwowanych w szeroko rozumianym handlu detalicznym.
Po raz kolejny możemy podzielić się dodatkową informacją uwzględniającą podział na sklepy monobrandowe i multibrandowe. Otóż zbiorczy majowy wynik sklepów mono (czyli sieci The North Face, Salewa i Dynafit, oraz Mammut) wyniósł -7,9%. Natomiast mutlibrandy naszego barometru zanotowały wspólny wynik na poziomie 4,5%. Martwić może wynik sklepów monobrandowych, to kolejny (tym razem bardziej znaczący) minus jaki notujemy.
Listopadowe dane potwierdzają, że branża outdoorowa funkcjonuje obecnie w trudnym otoczeniu rynkowym, a poprawa koniunktury wymagać będzie nie tylko sprzyjającej aury, lecz także dalszego dostosowania oferty i strategii sprzedażowych do zmieniających się zachowań konsumentów.
Multibrandy:
- maj 2025: -6%
- czerwiec 2025: 6,1%
- lipiec 2025: 5,5%
- sierpień 2025: 3,7%
- wrzesień 2025: 10,4%
- październik 2025: 6%
- listopad 2025: 4,5%
Monobrandy:
- maj 2025: 8,5%
- czerwiec 2025: 12,6%
- lipiec 2025: 11,4%
- sierpień 2025: 8,73%
- wrzesień 2025: 6,36%
- październik 2025: -2,4%
- listopad 2025: -7,9%

KOMENTARZE