Home

XI Memoriał Piotra Malinowskiego w ski-alpinizmie

26 kwietnia zawodnicy wyruszą na trasę XI Memoriału Piotra Malinowskiego – największych i najtrudniejszych w Polsce zawodów w narciarstwie wysokogórskim, które odbędą się, jak co roku w rejonie Hali Gąsienicowej. Imprezę organizuje Tatrzański Klub Narciarski Tatra Team przy wsparciu TOPR.

XI Memoriał Piotrka Malinowskiego w ski-alpiniźmie

Memoriał poświęcony jest pamięci Piotra Malinowskiego (1944-1995), taternika, ratownika TOPR i narciarza wysokogórskiego, jednego z najaktywniejszych uczestników zawodów skialpinistycznych w Polsce i za granicą, który zachęcił wielu młodych ludzi do uprawiania tej dyscypliny sportu. Organizowany od jedenastu lat „Maliniak" to obecnie największe i najpopularniejsze w Polsce zawody w narciarstwie wysokogórskim, kończące tradycyjnie sezon zimowy. Biorą w nich udział najlepsi zawodnicy z Polski, Słowacji i Czech, którym towarzyszy wielu kibiców. Niezwykle malownicza i trudna trasa zawodów poprowadzona jest przez pięć przełęczy: Liliowe (1953 m n.p.m.), Świnicką Przełęcz (2051 m n.p.m.), Karb (1853 m n.p.m.), Zawrat (2159 m n.p.m.) i Kozią Przełęcz (2137 m n.p.m.). Dla amatorów przygotowana została krótsza trasa w rejonie Kasprowego Wierchu (1987 m n.p.m.). Start i metę zaplanowano, jak co roku w schronisku Murowaniec, gdzie odbędzie się także tradycyjna impreza kończąca zawody. Bo siłą „Maliniaka" jest także niepowtarzalna atmosfera.

Warto dodać, że po raz drugi zawody mają status międzynarodowych Mistrzostw Polski ratowników górskich w ski-alpinizmie. Będą także drugą odsłoną Pucharu Tatr Wysokich 2008 – pierwsza odbędzie się 13 kwietnia w słowackich Tatrach Wysokich. Szczegółowy regulamin Memoriału Piotra Malinowskiego oraz formularz zgłoszeniowy znaleźć można na stronie www.memorial.topr.pl.

Sponsorem głównym zawodów jest Alpin Sport Zakopane, a patronem medialnym – Wspinanie.pl

* * *

Piotr Malinowski (1944-1995), taternik, ratownik TOPR i narciarz wysokogórski. Taternictwo uprawiał od 1957 roku, wspinał się także w Alpach, Kaukazie, Pamirze, Hindukuszu, Andach, Himalajach, górach Norwegii i byłej Jugosławii. Był starszym instruktorem Polskiego Związku Alpinizmu, przewodnikiem tatrzańskim oraz instruktorem narciarskim PZN. W latach 1984-87 kierował Centralnym Ośrodkiem Szkolenia PZA na Hali Gąsienicowej, a w latach 1987-93 pełnił funkcję naczelnika Grupy Tatrzańskiej GOPR, a później TOPR. Wśród narciarskich dokonań miał wiele trudnych i interesujących zjazdów tatrzańskich, m.in. z Mylnej Przełęczy przez Komin Drewnowskiego do Czarnego Stawu.

Michał Kowalski

 

 

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0