Home

Eksploris Race – druga edycja Adventure Racing Cup zakończona

W dniach 2-4 maja rozegrano drugą edycję Adventure Racing Cup. Tym razem zawodnicy stawili się w Zakopanem. O zwycięstwo walczyli w kolejnej odsłonie Salomon Trail Running, a następnego dnia stanęli na starcie rajdu Eksploris.

ARC logo

  • Salomon Trail Running

Majowy weekend pod Tatrami przywitał zawodników Salomon Trail Running idealną pogodą do biegu: słońcem i podhalańskim chłodem. W piątkowe popołudnie 2 maja Butorowy Wierch zapełnili biegacze i rajdowcy, którzy rywalizowali na 9-kilometrowej trasie górskiej, poprowadzonej w wymagających okolicach Zakopanego.

Bieg zaliczany do cyklu Salomon Trail Running wystartował z czarnego szlaku w kierunku Palenicy Kościeliskiej. Na prowadzenie po pierwszych metrach wysunęli się zawodowi biegacze górscy i uliczni – Jan Wydra, wicemistrz Polski w biegach górskich oraz Michał Bartoszak, zwycięzca poprzedniego biegu STR Wertepy i olimpijczyk z Aten. Za nimi toczyła się równie pasjonująca walka między biegaczami, a zawodnikami rajdów przygodowych, którzy biegli w kilkusekundowych odstępach.

Eksploris, Salomon Trail RunningNa trasie (fot. M. Strojny)

Trasa, co raz to wznosząc się, to opadając omijała Palenicę, prowadziła przez łąki i leśne, nierówne ścieżki aż do Mietłówki. Na zbiegu przecinała strumień i już asfaltem prowadziła do zielonego szlaku, który pnąc się pod górę prawie do samej mety zmuszał biegaczy do podwójnego wysiłku. Zlani potem nie mieli sił, by spojrzeć na piękną panoramę ośnieżonych Tatr…

Bieg Salomon Trail Running wygrał Jan Wydra (MOK Mszana Dolna), którego na ostatnich metrach prawie dogonił Michał Bartoszak (Saucony). Na trzecim miejscu pojawił się zawodnik rajdów przygodowych, Daniel Jończy (Galileos Plan Team). W kategorii pań tym razem najszybsza okazała się Agnieszka Zych (Speleo Salomon Thule), która wyprzedziła tryumfatorkę poprzedniej edycji – Kasię Zając (Speleo Salomon Prijon) oraz Justynę Frączek (Navigator Suunto).

Wyniki
Kobiety
1. Agnieszka Zych Speleo Salomon Thule 41:46
2. Kasia Zając Speleo Salomon Prijon 42:44
3. Justyna Frączek Navigator Suunto 43:39

Mężczyźni
1. Jan Wydra MOK Mszana Dolna 33:00
2. Michał Bartoszak Saucony 33:02
3. Daniel Jończy Galileos Plan Team 36:14

  • Rajd Eksploris

Start rajdu Eksploris nastąpił w sobotę rano z Ośrodka Biathlonowego w Kościelisku. Zawodnicy w dwuosobowych zespołach rozpoczynali go handicapowo, czyli w odstępach czasowych uwzględniających straty po Salomon Trail Running rozegranym w okolicach Butorowego Wierchu w piątek. Pierwszy etap, 18-kilometrowy trekking, prowadził przez Gubałówkę i Płazowski Wierch, pod którym w głębokim wąwozie przeprawiano się mostem linowym na drugą stronę strumienia. Już po niecałych dwóch godzinach najszybsze zespoły docierały do strefy zmian i mając czas tylko na zmianę butów, w pośpiechu wsiadały na rowery. Kilka podjazdów w promieniach słońca i godzinę później w Ratułowie zaczynał się wyścig na rolkach. W mijanych wioskach tradycyjnie ubrani górale zmierzali do kościołów, a na asfalcie zawodnicy szybko omijali dziury i wyboje, zwalniając tylko na ostrych zakrętach i żmudnych podjazdach. Po około 9 km droga kończyła się i już w normalnych butach, zawodnicy wracali po rowery.

Eksploris, trekkingTrekking (fot. M. Strojny)

Eksploris, linyLiny (fot. M. Strojny)

Eksploris, roweryRowery (fot. M. Strojny)

Eksploris, rolkiRolki (fot. M. Strojny)

Po południu zaczął padać deszcz, ochłodziło się i w wyższych partiach zaczął nawet padać grad. Długie zjazdy w kierunku bazy, błoto na szlakach, przemoczone ubrania i rękawiczki wyziębiły zawodników tak bardzo, że niektórzy nawet na podejściach szczękali zębami. Różnice w pierwszej trójce nie przekraczały 10 minut, więc przed ostatnim etapem – 13 km biegiem na orientację w Kirach, nie było nawet czasu na przebranie się w suche rzeczy. Zresztą i tak nie miałoby to sensu, bo żeby dostać się na upragnioną metę, zawodnicy musieli przeprawić się przez rwący potok. A do dyspozycji mieli tylko śliskie kamienie, poczucie równowagi i linę asekuracyjną…

Po 7,5 godzinach drugą edycję Adventure Racing Cup w kategorii męskiej wygrał zespół Navigator Suunto, wyprzedzając o niecałe 20 minut dwa zespoły Speleo Salomon. W kategorii Mix ponownie na pierwszym miejscu podium stanął team Speleo Salomon Thule z 10- i 30-minutową przewagą nad Navigator Suunto oraz Speleo Salomon Prijon.

Trasę Open, przeznaczoną dla początkujących rajdowców, wygrali zawodnicy Swingersi od Estery uzyskując bardzo dobry, ponad 4 godzinny wynik.

Wyniki 75 km trasy Profi
MIX:
1. Speleo Salomon Thule (Aga Zych, Remik Nowak) 7h32:46
2. Navigator Suunto (Justyna Frączek, Paweł Moszkowicz) 7h42:13
3. Speleo Salomon Prijon (Kasia Zając, Daniel Jończy) 8h12:20

MEN:
1. Navigator Suunto 1 (Maciej Dubaj, Sławek Łabuziński) 7h09:10
2. Speleo Salomon Isostar (Darek Bonarski, Piotr Kosmala) 7h28:03
3. Speleo Salomon Suunto (Piotr Dymus, Artur Kurek) 7h28:03

Wyniki 43 km trasy Open
1. Swingersi od Estery 4h22:08
2. GreenBeerTeam 4h51:38
3. Nie rozumiem 5h31:23

Wszystkim zawodnikom gratulujemy i zapraszamy na dwie następne edycje, w sierpniu do Czech, a w październiku na Kaszuby!

Pełne wyniki, zdjęcia oraz wyniki rankingowe po dwóch edycjach są już dostępne na stronie www.arcup.com. Już wkrótce w Extreme Sport Channel oraz TVP Sport zostaną wyemitowane krótkie filmy z Eksploris Race.

Organizatorzy ARCup i Salomon Trail Running 2008

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0