HomeImprezy outdoor

Nanda Devi East Expedition 2009 – wyprawa z okazji 70-lecia polskiego himalaizmu

Z okazji 70-lecia pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje wyruszy wyprawa jubileuszowa na Nanda Devi East.

Nanda Devi East Expedition 2009, logo

Nanda Devi East – góra o wysokości 7434m n.p.m. po raz pierwszy została zdobyta w 1939 roku przez himalaistów Jakuba Bujaka i Janusza Klarnera, uczestników pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje. W momencie jego zdobycia był to szósty szczyt w hierarchii dotychczas zdobytych. Pozostała dwójka uczestników wyprawy Stefan Bernadzikiewicz i Adam Karpiński postanowiła zmierzyć się z inną dziewiczą górą – Tirsuli 7074m n.p.m. Celu nie udało im się jednak osiągnąć – zginęli w lawinie, stając się pierwszymi ofiarami fatum nazwanego później „klątwą Nandy". Jakub Bujak i Janusz Klarner zginęli kilka lat później w niewyjaśnionych okolicznościach.

O wyprawie nie pamiętano aż do momentu sensacyjnego odkrycia przez dziennikarkę TVP Annę Pietraszek. Po 17 latach poszukiwań odnalazła film z pierwszej polskiej wyprawy w Brytyjskim Instytucie Filmowym. Odkrycie zostało zauważone przez media, a zainteresowanie było ogromne. Materiał w głównym wydaniu Wiadomości, artykuły w prasie, ogólne poruszenie w Internecie. Legenda odżyła na nowo.

Celem obecnej wyprawy jest przypomnienie o sukcesach Polaków w Himalajach i powtórzenie drogi z 1939 roku. Trzon wyprawy stanowić będą młodzi himalaiści, mający już doświadczenie wspinaczkowe w górach wysokich. Akcja prowadzona będzie w terminie 21 kwietnia – 7 czerwca 2009 roku. W wyprawie weźmie udział 10 osób. Pomysłodawcą i kierownikiem wyprawy jest Jan Lenczowski, wnuk Jakuba Bujaka – pierwszego zdobywcy Nanda Devi East.

Więcej na temat wyprawy na oficjalnej stronie: www.nandanevi.pl.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0