HomeImprezy outdoor

RED BULL X-ALPS 2009. Wyścig przez Alpy rozpoczęty!

19 lipca z placu Mozarta w Salzburgu Filip Jagła z Żywca wraz z 29 uczestnikami wystartował w ekstremalnym wyścigu przez Alpy – Red Bull X-Alps.

Red Bull X-Alps 2009, paralotnie

Zawodnicy w ciągu 20 dni wyścigu muszą pokonać trasę wiodącą przez alpejskie szczyty – 818 km w linii prostej – używając jedynie paralotni i mapy. Meta wyścigu znajduje się w Monako.

Red Bull X-Alps to nie tylko ekstremalna wyprawa, sprawdzian koncentracji i taktyki, to także próba zmierzenia wytrzymałości ludzkiego ciała – odporności na ból, wycieńczenie i skrajne niebezpieczeństwo. W tym roku już po raz czwarty w historii zawodów Red Bull X-Alps z placu Mozarta w austriackim Salzburgu wystartowało 30 uczestników z 23 krajów.

Po pierwszej dobie wyścigu prowadzi Toma Coconea (Rumunia), który zdołał już pokonać 129 km oraz zaliczyć 3 punkty kontrolne. Drugie miejsce zajmuje Szwajcar Christian Maurer, trzecie Martin Muller (Szwajcaria). Filip Jagła jest na 21. pozycji, jednak wyniki klasyfikacji generalnej zmieniają się bardzo szybko.

Najważniejsza podczas wyścigu jest strategia. Uczestnicy muszą sami wybrać i ocenić trasę. Pokonanie stu kilometrów w Alpach na paralotni zajmuje średnio 6-7 godzin. Pokonanie tej samej trasy pieszo i z ciężkim latawcem w plecaku to już 2-3 dni marszu – mówi Filip Jagła, polski uczestnik Red Bull X-Alps.

To już czwarta edycja ekstremalnego wyścigu Red Bull X-Alps, który wiedzie przez 5 krajów: Niemcy, Austrię, Włochy, Szwajcarię, Francję i Monako. W tym roku na trasie wyścigu umieszczono siedem obligatoryjnych punktów kontrolnych. Są to m.in. Grossglockner w Austrii, Marmolada we Włoszech, Matterhorn w Szwajcarii oraz najwyższy szczyt Europy – Mont Blanc.

W poprzednich edycjach swoich sił w rywalizacji dwukrotnie próbował znany polski paralotniarz – Krzysztof Ziółkowski, jednak ani razu nie dotarł do mety. W tym roku Jagła będzie się starał nie tylko dotrzeć do Monte Carlo, ale także stanąć na podium Red Bull X-Alps. Broniący tytułu mistrzowskiego Alex Hofer będzie walczyć o trzeci z rzędu tytuł zwycięzcy Red Bull X-Alps. Pierwsza edycja zawodów odbyła się w 2003 roku.

Dzięki specjalnemu systemowi nawigacji, w który wyposażony jest każdy zawodnik, poprzez stronę www.redbullxalps.com będzie można śledzić jego aktualne położenie i wynik.

Aleksandra Zarychta

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0