HomeRynek outdoor

Złote medale Outdoor Industry Awards 2009

Na targach Outdoor jak co roku przyznano prestiżowe nagrody. Do konkursu zgłoszono 242 produkty, spośród których jury przyznało 63 nagrody w 7 kategoriach. 9 produktów uhonorowano ZŁOTĄ NAGRODĄ, podkreślając tym samym ich szczególne osiągnięcia w dziedzinie designu i innowacji.

Outdoor Awards 2009, ekspozycja nagrodzonych produktówOutdoor Awards 2009, ekspozycja nagrodzonych produktów (fot. 4outdoor.pl)

Jury konkursu stanowili: Gregor Baer (INDIGO Schwabe & Baer Entwicklungs GmbH, Munich/Niemcy), Nils Bloch-Hoell (Norwegian Trekking Association/Norwegia), Mark Held (European Outdoor Group/Szwajcaria), Marietta Uhden (sports climber, Bad Tölz/Niemcy), Frank Wacker (Editorial team outdoor, Motor Presse Stuttgart, Stuttgart/Niemcy) oraz Olaf Wittayer (Die OUTDOOR-PROFIS, Limburg/Niemcy).

Outdoor Awards 2009, ekspozycja nagrodzonych produktów (fot. 4outdoor.pl)Outdoor Awards 2009, ekspozycja nagrodzonych produktów (fot. 4outdoor.pl)

Wybór zwycięzców został dokonany na podstawie następujących kryteriów: zakres innowacji, design, jakość wykonania, dobór materiałów, zakres ekologicznych i zrównoważonych rozwiązań, funkcjonalność, użyteczność, bezpieczeństwo, możliwość kreowania trendów oraz budowanie świadomości marki.

Outdoor Awards 2009, logo

Kategoria Odzież/Kaski/Buty:

Outdoor Awards, kask Elia, PetzlELIA – Kask wspinaczkowy dla kobiet
Producent: Petzl
Projektant: INCONITO DESIGN STUDIO, Chavanod/France

Kask Elia powstał jako odpowiedź na wymagania i potrzeby wspinających się pań. Dzięki systemowi OMEGA (patent) jego zakładanie/ściąganie jest bardzo łatwe. Kask jest dopasowany do kobiecego kształtu głowy oraz do włosów spiętych w kucyk. Dokładane regulacja zapewnia wygodę i bezpieczeństwo.

Ocena Jury: „Ten produkt to rzeczywista innowacja:pierwszy wspinaczkowy kask zaprojektowany specjalnie dla kobiet. Jest niezwykle lekki, dopasowuje się idealnie nawet do małego obwodu głowy, a dodatkowo nie niszczy fryzury i wygląda modnie.”

Kategoria Odzież/Kaski/Buty:

Outdoor Awards, buty Island MFS Active, Meindl

ISLAND MFS ACTIVE – Buty trekkingowe
Producent/Projektant: Lukas Meindl GmbH & Co. KG, Kirchanschöring/Germany

But trekkingowy, który na rynku sprzedawany jest z sukcesem już od 20 lat, przez ten czas podlegający regularnym udoskonaleniom i ciągłemu rozwojowi. Istotą obecnej innowacji jest zastosowanie m.in. wentylacji tylnej części buta, nowej technlogii tłumiącej wstrząsy, nowego rodzaju pianki – dostosowującej się do kształtu stopy, polepszonego systemu wiązania, wysokiej absorbcji wilgoci oraz szybkoschnącego materiału.

Ocena Jury: „To klasyczny but, wypróbowany oraz godny zaufania, łączący w jedną niezwykle udaną całość wiele innowacji zarówno tych polegających na inteligentnym pomyśle, jak i tych technologicznie zaawansowanych. To również produkt firmy, rok po roku należącej do czołówki producentów obuwia.”

Kategoria Plecaki/Torby podróżne:

Outdoor Awards, plecak Altra 65, ARC’TERYXALTRA 65 – Plecak
Manufacturer: ARC’TERYX
Projektanci: Carl Moriarty, Mike Blenkarn, Gordon Rose (ARC’TERYX)

Plecak ALTRA 65 został zaprojektowany z myślą o weekendowych eskpadach z dużą ilością bagażu lub o dłuższych wyprawach z odpowiednio dobranym bagażem. Panel tylni został bezpośrednio wlaminowany w część tylną plecaka, przez co ładunek bardziej przylega do pleców. Pas biodrowy został zamontowany na obrotowym dysku, zapewniając użytkownikowi większą swobodę ruchów. ALTAR wyposażono w łatwo dopasowujące się pasy nośne. Prosty dostęp do środka zapewnia okalający całą przednią część plecaka zamek błyskawiczny, chroniony przez patki połączone z taśmami kompresyjnymi.

Ocena Jury: „Ten plecak na nowo definiuje obowiązujące koncepty, dostarczając niezywkle przyjaznych rozwiązań użytkowych – nowy, ulepszony pas biodrowy, większa elastyczność materiałów i stabilność konstrukcji połączona z atrakcyjnym designem.”

Outdoor Awards 2009, ekipa Arc'teryxa odbiera nagrodę (fot. 4outdoor.pl)Outdoor Awards 2009, ekipa Arc’teryxa odbiera nagrodę (fot. 4outdoor.pl)

Kategoria Górski sprzęt wspinaczkowy

Contact – Raki
Producent: Black Diamond
Projektanci: Bill Belcourt, Paul Oddou, Jeremy Saxton, Kent Dodge, James Anson, Ben Walker (Black Diamond)

Raki Contact wyposażone są w nowo zaprojektowaną ramę o 10 zębach. Całość konstrukcji wykonana jest z nierdzewnej stali, dzięki czemu raki są niezwykle lekkie i wytrzymałe. Dzięki zastosowaniu nowej jakości stopu zęby są mniej podatne na tępienie.

Ocena Jury: „To wyśmienite raki do lodowcowych wycieczek, niezwykle udana kombinacja perfekcyjnej konstrukcji oraz funkcjonalności. 

Outdoor Awards 2009, ekipa Black Diamond odbiera nagrodę (fot. 4outdoor.pl)Outdoor Awards 2009, ekipa Black Diamond odbiera nagrodę (fot. 4outdoor.pl)

Kategoria Plecaki/Torby podróżne:

Osprey Manta 25 – Plecak z systemem H20
Producent: Osprey Europe
Projektant: Michael Pfotenhauer (Osprey Europe)

Osprey Hydraulics to nowa linia plecaków z systemem H20. Jej zalety to anatomiczna budowa, łatwość w pakowaniu, oraz antybakteryjny bukłak na wodę Nalgene zamontowany na stałe do stelaża. Po napełnieniu bukłaka przestrzeń przeznaczona na bagaż nie ulega zmniejszeniu. Dodatkową zaletą jest również umiejętne umiejscowienie bukłaku, które nie powoduje jego deformacji oraz zapewnia jego dopasowanie do części tylnej plecaka. Kolejną ciekawostką jest poddawanie bukłaka ciągłemu naciskowi, który ułatwia picie, kiedy zmniejsza się ilość płynu oraz zapobiega przelewaniu się napoju w częściowo opróżnionym pojemniku.

Ocena Jury: „Problem polegający na zintegrowaniu systemu H20 z plecakiem został rozwiązany w iście innowacyjny sposób. Dodatkowe cechy, które powodują, że plecak zdecydowanie wyróżnia się od konkurencji, to bardzo lekki design, rewelacyjne dopasowanie oraz dobra wentylacja”.

Sprzęt kampingowy

Scutum Ultralight – Ultralekki namiot
Producent: VAUDE Sport GmbH & Co. KG
Projektant: Matthias Kimmerle (VAUDE Sport GmbH & Co. KG)

Ten ultralekki namiot został zaprojektowany w taki sposób, aby przy wadze około 1050 g mógł pomieścić dwie osoby. Cel został osiągnięty dzięki zastosowaniu pojedynczego masztu oraz superlekkich materiałów. Aby wykorzystać maksimum przestrzeni wnętrze namiotu ma kształt asymetryczny, dzięki czemu mamy jeszcze dużo miejsca w absydzie na ekwipunek. Sam stelaż wykonany z ultralekkiego i wytrzymałego profilu zapewnia dodatkową stabilność konstrukcji.

Ocena Jury: „To jeden z najlżejszych namiotów na rynku. Bardzo łatwy w obsłudze, zapewniający pełną ochronę, nawet w przypadku obfitych opadów. Po prostu genialny.”

Śpiwory

Bloody Mary – Śpiwór
Producent: Valandre
Projektant: Niels Friisbol (Valandre)

Dzięki swojej innowacyjnej konstrukcji śpiwór można używać przez okrągły rok. Jeden zamek błyskawiczny pozwala wybrać 3 różne „temperatury” użytkowania od -15°C po cieplejsze temperatury – z całkowicie zamkniętym, na wpół zamkniętym oraz otwartym kołnierzem. To wszystko przy wadze jedynie 1140 g.

Ocena Jury: „Bloody Mary to produkt wysokiej jakości, bardzo wytrzymały oraz doskonale zaprojektowany. Dzięki dostosowującemu się do wymagań użytkownika ciepłemu oraz wyjmowanemu kołnierzowi, śpiwór może być nawet używany jako kołdra, – co czyni go dobrą propozycją na letnie miesiące.”

Akcesoria

Aqua Yak – Wodoodporna sakwa dla psa
Producent: Berghund
Projektant: Jürgen Linder (Berghund) & Ortlieb development team

Teraz każdy pies może już nosić sam swój ekwipunek i pożywienie. Bagaż zawsze pozostanie suchy w przypadku załamania pogody a nawet wtedy, gdy wasza pociecha zdecyduje się na spontaniczną kąpiel w jeziorze. Sakwa została wykonana z bardzo wytrzymałego i odpornego na ścieranie materiału. Na postojach sakwy mogą być z łatwością odpięte od wentylowanego stelaża, aby zapewnić pupilowi swobodę.

Ocena Jury: „Technicznie zaawansowany oraz niezwykle starannie wykonany, bardzo funkcjonalny produkt. Z jednej strony pies może nieść swój bagaż, a z drugiej strony stelaż umożliwia przeniesienie psa”.

Outdoor Awards 2009, ekipa Berghund wraz z czworonożnym pracownikiem firmy odbierają nagrodę (fot. 4outdoor.pl)Outdoor Awards 2009, ekipa Berghund wraz z czworonożnym pracownikiem firmy odbierają nagrodę (fot. 4outdoor.pl)

Kategoria produktów ekologicznych

Blue Beech – Ekologiczny śpiwór 
Producent: VAUDE Sport GmbH & Co. KG
Projektant: Katrin Bojarski (VAUDE Sport GmbH & Co. KG)

Śpiwory Blue Beech są produkowane jedynie z odzyskanych materiałów: 50% wypełnienia zawiera Tencel, pozostałe 50% wykonano z recyklingowanej polestrowej mikrofibry. Tencel to materiał uzyskiwany z drewna i jest 100% biodegradowalny. Kombinacja Tencelu i mikrofibry tworzy przyjazny klimat do spania, zwłaszcza dla ludzi o wrażliwej skórze oraz podatnych na alergie. Zminimalizowana emisja szkodliwych substancji jest przestrzegana podczas całego przyjaznego środowisku procesu produkcyjnego.

Ocena Jury: „W tym przypadku podjęto świadomą decyzję, że każdy element tego śpiwora będzie jak się tylko da przyjazny środowisku. I już sama ta idea zasługuje na nagrodę!”

KOMENTARZE

WORDPRESS: 1
 • comment-avatar
  Anonim 15 lat ago

  Targi. Witam,
  Miałem przyjemność oglądać z bliska min. nagrodzone produkty. Świat outdooru również dotyka kryzys, ale ilość fajnych pomysłów, patentów, nowe kolekcje namiotów z bawełny bardzo znanej firmy pozwalają optymistycznie patrzeć na rozwoj branży – abstrahuje od cen tych produktów, to pozostawię za zasłona milczenia;)

  Pozdrawiam
  Marcin