HomeRynek outdoor

Alkohol sprzyja aktywności fizycznej…

Najnowsze badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazują, że ludzie pijący regularnie poświęcają więcej czasu na ćwiczenia fizyczne niż abstynenci. Badania opublikowane w American Journal of Health Promotion sugerują, że pijący ponad jednego drinka dziennie są grupą najbardziej aktywną fizycznie.

Na podstawie analizy danych zebranych podczas rządowych badań zdrowia, badacze stwierdzili, że ilość czasu poświęcanego na ćwiczenia rośnie wraz z kolejnymi wypitymi w miesiącu drinkami… Kobiety pijące w miesiącu co najmniej 46 drinków i mężczyźni pijący co najmniej 76 drinków poświęcają o 20 minut w tygodniu więcej na ćwiczenia niż abstynenci. Tymczasem pijący umiarkowanie (kobiety 15 do 45 drinków w ciągu miesiąca, mężczyźni 30 do 75) ćwiczeniom poświęcają jedynie 10 dodatkowych minut w tygodniu w stosunku do abstynentów.

Zarówno pijący umiarkowanie, jak i dużo pijący, częściej niż abstynenci i pijący okazjonalnie, deklarują uprawianie intensywnych ćwiczeń fizycznych, takich jak np. bieganie. Aż 14% więcej pijących, niż abstynentów deklaruje uprawianie intensywnych ćwiczeń w tygodniu. Oczywiście naukowcy nie twierdzą, że picie alkoholu jest kluczem do aktywnego trybu życia: „Z pewnością nie będziemy namawiać abstynentów do picia, a pijących okazjonalnie do upijania się po to, by zaczęli uprawiać więcej ćwiczeń fizycznych" – mówi prowadzący badania Dr. Michael T. French z Uniwersytetu w Miami, ale dodaje – „Pijący są bardziej aktywni od abstynentów, co warte jest dalszych badań".

French uważa, że wyższa aktywność fizyczna wśród ciężej pijących może być sposobem na pozbycie się nadmiaru kalorii pochodzących z alkoholu. Wg naukowca jest też możliwe, że odpowiedzialne picie może być swego rodzaju wyznacznikiem generalnie zdrowego stylu życia.

French spekuluje także, że dla części intensywne pijących, samo picie może być częścią „przygodowego" stylu życia. Mogą oni mieć większą skłonność do uprawiania bardziej ryzykownych sportów przestrzeni, jak wspinaczki, czy narciarstwa, a także sportów zespołowych, których elementem jest pójście po meczu do baru…

Oczywiście badania nie zmieniają dotychczasowych opinii na temat szkodliwości alkoholu, lecz jego umiarkowane spożywanie wiąże się z potencjalnymi korzyściami zdrowotnymi, np. zmniejszeniem ryzyka chorób serca. Oczywiście część tych korzyści może wynikać po prostu ze zdrowszego trybu życia umiarkowanie pijących, czyli np. większej aktywności fizycznej. Eksperci sugerują, że by skorzystać z potencjalnych zalet płynących z alkoholu, a uniknąć szkód maksymalna dawka alkoholu nie powinna przekraczać jednego drinka dziennie dla kobiet i dwóch dla mężczyzn.

Źródło: Reuters

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0