HomePrasa outdoorowa

RowerTour, październik 2009

W sprzedaży pojawił już październikowy mumer magazynu RowerTour. A w nim m. in. Test tylnich sakw rowerowych – wyniki i opinie podróżników.

RowerTour, październik 2009RowerTour, październik 2009

W numerze:

  • Kuba

Ich plan od początku zakładał brak planu. Postanowienie to okazało się strzałem w dziesiątkę. Minimum planowania, maksimum cierpliwości. Z dużym bagażem spokoju para wrocławian – Agnieszka Borkowska i Mateusz Waligóra – wyruszyła na rowerowy podbój Kuby. Oboje przejechali 1000 kilometrów, począwszy od zachodniej prowincji Pinar del Rio przez legendarną Hawanę po Oriente na wschodzie.

  • Andaluzja

Potrafi być egzotyczna, gorąca i bardzo hiszpańska, ale też zaskoczyć surowym krajobrazem i stromymi podjazdami, na których każdy biker wyciśnie siódme poty. Podróż przez Malagę, Grenadę i góry Sierra Nevada z wjazdem na Pico Veleta i muzyką the Waterboys w uszach.

  • Pieniny

Odwiedzając Pieniny na dwóch kółkach, jak rzadko gdzie odczuwa się dobrodziejstwa płynące z życia w Europie bez granic. Zniesienie kontroli osób przekraczających granicę polsko-słowacką, wybudowanie kładki pieszo-rowerowej przez Dunajec ułatwiło kontakty nie tylko mieszkańcom Sromowców Niżnych i Czerwonego Klasztoru, ale także przyczyniło się do rozwoju turystyki rowerowej po obu stronach rzeki.

  • Mistrzowie wiecznie żywi

Jako młodzi ludzie pokochali kolarstwo. Szybko okazało się, że mają do tego sportu talent. Ryszard Szurkowski, Zenon Czechowski, Janusz Kowalski, Czesław Lang, Lech Piasecki, Zbigniew Krzeszowiec byli reprezentantami Polski, w biało-czerwonych koszulkach startowali na mistrzostwach świata, w igrzyskach olimpijskich, Wyścigu Pokoju. Zdobywali medale, wygrywali wyścigi i przez lata rozsławiali Polskę. Czy miłość do kolarstwa pozostała? Co dziś robią, jak żyją dawni mistrzowie kolarstwa?

  • Nieznane zapiski z wyprawy. Bieszczady 1958 rok

Ponad pół wieku temu nasz czytelnik Tadeusz Rodzoń ukończył szósty semestr politechnicznej edukacji i wraz z kolegami postanowił przejechać rowerem dziewicze wówczas Bieszczady. W notatkach z tamtych czasów zachowały się nie tylko czarno-białe fotografie, ale też opis świata, jakiego już nie ma i przygód, niczym z pamiętnika trapera przemierzającego Dziki Zachód.

  • Na szlaku

Katowice
Górny Śląsk kojarzy się z kopalniami, szarymi budynkami i hałdami bezużytecznej ziemi. Już same Katowice – coraz bardziej zielone i jakże stylowe łamią ten stereotyp. Zapraszamy na wycieczkę przez Murcki do Nikiszowca i na katowicką starówkę.

Roztocze
Wymarzony region dla rowerowych turystów, którym nie w smak gwarne, precyzyjnie oznakowane szlaki i towarzystwo innych rowerzystów. Na łamach kilka pomysłów na dłuższe i krótsze wycieczki z bazą wypadową w Suśćcu.

Z Kamienia Pomorskiego na wyspę Wolin
Płasko, sielsko, zabytkowo. Przez wioskę wikingów i Kamień Pomorski. Jak górka – to ledwie odczuwalna, a do tego Bałtyk w tle.

  • Poradniki

Kokpit bikera
Kokpit to centrum dowodzenia rowerem. Składają się na niego przede wszystkim kierownica i jej wspornik, nazywany też mostkiem, ale przy okazji nie zapominajmy o bardzo ważnych sterach, dzięki którym sprawnie możemy skręcać kierownicą.

Zrób to sam
Wspornik kierownicy – jaki, dla kogo? Jak go sprawnie wyregulować.

Rowerowa odzież przeciwdeszczowa
Z czego i jak powinna być uszyta, aby chronić przed deszczem rowerzystę. Jak ją nosić, na jakie elementy kroju zwracać uwagę.

  • Styl życia

Pielgrzymki rowerowe
Pielgrzymki są jedną z najwcześniejszych form turystyki, bo pątnicy wędrowali do miejsc kultu religijnego na długo przed pojawieniem się pierwszych w potocznym rozumieniu turystów. W wypadku pielgrzymek rowerowych stało się zapewne odwrotnie, gdyż to rowerzyści zainspirowali pielgrzymów i skłonili do wykorzystania tego środka transportu zamiast własnych nóg.

Nietypowe bicykle z kolekcji Pawła Gralikowskiego
Damka sprzed pół wieku firmy Hercules, mercedes z napędem hybrydowym, poziomka na zamówienie i składak mieszczący się w plecaku. To tylko niektóre modele. Właściciel kolekcji opowiada o tym, jak zaczęła się pasja i powiększył ten jedyny w swoim rodzaju zbiór.

Rower jak aktor filmowy
Zagrał w dziesiątkach filmów, od kryminałów po komedie romantyczne i tasiemcowe seriale. Przyglądamy się najważniejszym rowerowych rolom w kinie polskim i zagranicznym.

Na dwóch kołach znad Bałtyku na Rysy
Wymyślił sobie szalone zadanie – wejść na Rysy (najwyższy punkt Polski) z poziomu morza. Jako punkt startowy wybrał najbardziej wysunięty na północ skrawek wybrzeża, czyli Jastrzębią Górę. Na mapę Polski naniósł punkty w Jastrzębiej Górze i w Morskim Oku, łącząc je linią prostą. Jak tylko było możliwe, Paweł Mielczarek postanowił trzymać się tej linii przy wyborze trasy, którą ze względu na czas zamierzał pokonać na dwóch kółkach.

  • Jak co miesiąc, w magazynie „Rowertour":

Luz na korbach – felieton
Komiks – Max Siodełko kręci
oraz kolejny kalambur turystyczno-rowerowy z nagrodami dla Czytelników.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0