HomeNowości z rynkuTesty

Power stretchowe nowości z Warmpeace’a – kurtka Sneaker i spodnie Zoom

Czeska marka Warmpeace wyprodukowała dwa nowe modele – kurtkę Sneaker oraz spodnie Zoom – wykonane z dzianiny Polartec® Power Stretch®. Oto wrażenia z użytkowania tego kompletu.

Warmpeace, kurtka SneakerWarmpeace, kurtka Sneaker

Kurtka Sneaker oraz spodnie Zoom zostały zaprojektowane głównie jako druga, termiczna warstwa odzieży. Komplet testowaliśmy podczas wspinaczek drytoolowych, skalnych, wycieczek górskich oraz jazdy na nartach w różnych warunkach pogodowych – począwszy od mroźnych zimowych temperatur (-15 stopni C) poprzez, wilgotne, chłodne wczesnowiosenne dni, aż po wiosenne umiarkowane temperatury sięgające 12 stopni C.

Warmpeace, spodnie ZoomWarmpeace, spodnie Zoom

  • Krój techniczny

Materiał, z jakiego wykonany jest komplet to kombinacja poliestru, nylonu i lycry. Oprócz zastosowania elastycznej dzianiny atutem Sneakera i Zooma jest dobry krój techniczny, niekrępujący ruchów, umożliwiający pełny zakres czynności wspinaczkowych. Podczas podnoszenia rąk do góry mankiety nie opadają, nieznacznie naciągnięciu ulega część pod pachami, natomiast dół kurtki pozostaje w większości przypadków na swoim miejscu.

Warmpeace, kurtka Sneaker, profilowany dół kurtki z elastyczną taśmą zapinaną na rzep i zatrzaskWarmpeace, kurtka Sneaker, profilowany dół kurtki z elastyczną taśmą zapinaną na rzep i zatrzask (opcjonalną)

Dopasowanie kurtki można dodatkowo zabezpieczyć, korzystając z elastycznej taśmy mocującej dół kurtki w kroku – powstaje coś w rodzaju „body”. To rzadko stosowane rozwiązanie, ale łatwo się do niego przyzwyczaić. Dzięki niemu można całkowicie zabezpieczyć dół kurtki przed podciąganiem, a co za tym idzie zwiększyć do maksimum ochronę dolnych części pleców. Kolejną cechą jest umiejscowienie kieszeni, do których można się dostać również po założeniu uprzęży wspinaczkowej.

Warmpeace, kurtka Sneaker, dostęp do kieszeni przy założonej uprzężyWarmpeace, kurtka Sneaker, dostęp do kieszeni przy założonej uprzęży

Ważnym elementem kroju jest również zintegrowany z kurtką kaptur. Jest bardzo dopasowany, spełnia rolę kominiarki (bez regulacji) i można dzięki temu założyć na niego kask wspinaczkowy. Sneaker charakteryzuje się również wysoką, zapinaną na zamek gardą, która sięga aż po nos. Kaptur po założeniu i szczelnym zapięciu gardy nieznacznie ogranicza ruchy głowy i powoduje naciąganie kurtki na wysokości szyi, może również ograniczać nieznacznie kąt widzenia.

Ostatnim elementem kroju technicznego są wzmocnienia, które zastosowano w miejscach narażonych na otarcia – na ramionach i łokciach. Wysoka jakość stretchowego materiału Dynamic firmy Scholler zapewnia odpowiednią wytrzymałość i elastyczność. 

Krój spodni Zoom jest również mocno dopasowany oraz wyprofilowany. Po ich założeniu w zasadzie zapominamy o tym, że je nosimy.

  • Komfort termiczny i oddychalność

Druga warstwa termiczna ma ważne zadanie polegające na jak najszybszym odprowadzaniu potu od skóry na zewnątrz materiału. W przypadku Sneakera bardzo dobrze rolę tę spełnia Polartec® Power Stretch®. Wewnętrzna część materiału – miły w dotyku meszek – jest niezwykle przyjazna dla skóry, może być również używana jako bielizna termoaktywna (pierwsza warstwa odzieży). Dzięki dopasowaniu odprowadzenie wilgoci następuje szybko, a sam materiał utrzymuje dobre właściwości termiczne. Można to odczuć podczas podchodzenia lub w czasie innego wzmożonego wysiłku, kiedy to efekt przegrzania jest zdecydowanie opóźniony. W wielu przypadkach można go zminimalizować poprzez zastosowanie otworów wentylacyjnych umiejscowionych pod pachami.

W wietrznych i dość ciepłych temperaturach ok. 10 stopni C, można wspinać się i przebywać w samym Sneakerze – kurtka w takich warunkach przyzwoicie zabezpiecza przed wiatrem. W przedziale temperatur -10 do 5 stopni C konieczna jest trzecia warstwa odzieży – kurtka hard shell lub ze sztuczną ociepliną. Sneaker niezwykle udanie współpracuje z kurtkami wypełnionymi puchem (również sztucznym), ułatwiając odprowadzanie potu i gorącego powietrza, powoduje odpowiednie „nagrzanie” ociepliny. Izolację termiczną i przeciwwiatrową oraz dopasowanie kurtki zwiększają dodatkowo stretchowe mankiety (tzw. półrękawiczki). Mankiet, dół kurtki oraz wykończenie kaptura wykonane są z elastycznej lycry.

Spodnie Zoom zapewniają komfort termiczny w większości zimowych warunków, są po prostu bardzo ciepłe. Najniższe temperatury podczas testów sięgały -15 stopni C i przy założonych spodniach hard shellowych nie odczuwaliśmy zimna.  

  • Funkcjonalność

Sneaker wyposażony jest w dwie łatwo dostępne kieszenie, umiejscowione w taki sposób, że po założeniu uprzęży można z nich dalej korzystać. Dodatkowo ma jeszcze jedną, wewnętrzną kieszeń. Zamki kieszeni, otworów wentylacyjnych oraz zamek główny przesuwają się bez zarzutu, do suwaków przyszyte są ułatwiające operacje wytrzymałe tasiemki. Zewnętrzna powierzchnia materiału kurtki i spodni nie jest sztywna, co za tym idzie nie szeleści, nie ulega również sfilcowaniu i mechaceniu. Komplet można prać w pralce bez wpływu na właściwości tkaniny. Co ważne Power Stretch bardzo szybko wysycha. Waga Sneakera to ok. 500 g.

Podsumowanie

Testowaną komplet można bez żadnego wahania nazwać niezbędnym ogniwem outodoorowego ubioru. Zwłaszcza wtedy gdy staramy się w sposób świadomy dobierać elementy zgodnie z trójwarstwowym standardem. W zimowych warunkach – zarówno podczas wspinaczek, jaki i mniej ekstremalnych aktywności jak choćby jazda na nartach – Sneaker oraz Zoom bardzo dobrze spełniają rolę drugiej warstwy lub bielizny termoaktywnej, wzmacniając zalety warstwy zewnętrznej. Przy zakupie kurtki warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni wybór rozmiaru, tak aby przy założonym kapturze i zapiętej gardzie mieć pełną swobodę ruchu. Dobre dopasowanie wraz z wysokimi właściwościami materiału powinno zapewnić komfort użytkowania. Tak, jak miało to miejsce podczas naszego testu.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0