HomeImprezy outdoor

Łemkowski Orient – Przygoda w Beskidzie Niskim

Zapraszamy do odwiedzenia Gminy Sękowa i malowniczych terenów Beskidu Niskiego. Doskonałą okazją do tego będzie Rajd na Orientację „Łemkowski Orient", który odbędzie się w ostatni weekend sierpnia. Organizator, Klub Turystyki Rowerowej, znany przede wszystkim z organizowanych corocznie w regionie łódzkim zawodów Bike Orient, tym razem zaprezentuje uczestnikom piękno środkowej części Beskidu Niskiego.

Łemkowski Orient, Rajd na Orientację

To tereny niezwykle interesujące, zarówno pod względem krajobrazowym jak i krajoznawczym. Historia tego obszaru nierozerwalnie wiąże się z bytnością na tym terenie Łemków – potomków osadników wołoskich, przybyłych tu przed wiekami z terenów dzisiejszej Rumunii. Po dziś dzień możemy podziwiać ich materialne dziedzictwo w postaci cerkwi, tradycyjnej zabudowy wsi czy też cmentarzy łemkowskich.

Niezwykle ważny rozdział w dziejach tego terenu odegrała I wojna światowa, podczas której przebiegała tutaj linia frontu. W zaciekłych potyczkach wojska austriacko – niemieckie starły się z oddziałami rosyjskimi, czego świadectwem są liczne na tym terenie cmentarze wojenne. Ziemia ta skrywa jeszcze wiele, równie ciekawych historii. Zapraszamy zatem do odwiedzenia Beskidu Niskiego, by samemu odkryć tajemnice łemkowskich wsi, gęstych lasów, malowniczych wzgórz i rozległych polan.

Zasady udziału w rajdzie są bardzo proste. Zawody odbywać się będą w ciągu jednego dnia – 28 sierpnia. Tuż przed startem uczestnicy otrzymają mapy turystyczne, na których zaznaczone będą punkty kontrolne. Uczestnicy trasy pieszej będą mieli do zaliczenia maksymalnie 10, natomiast rowerzyści 15 punktów kontrolnych. Zadaniem startujących będzie potwierdzenie obecności na jak największej liczbie punktów w jak najkrótszym czasie. Drogę między punktami będzie można wybierać dowolnie.

Wyjątkiem będzie tzw. odcinek specjalny – na mapie linią zaznaczona będzie trasa długości 4 km, którą będzie trzeba przejść lub przejechać. Przebycie tego odcinka powinno być gwarantem odnalezienia zlokalizowanych przy nim trzech punktów kontrolnych. Przebycie całej trasy powinno się zamknąć w 10 godzinach, bo taki limit będzie obowiązywał uczestników. Po jego przekroczeniu naliczane będą punkty karne. W optymalnym wariancie, przy założeniu zaliczenia wszystkich punktów kontrolnych dystans powinien wynieść 50 km dla trasy pieszej i 100 km dla trasy rowerowej. Oczywiście nie trzeba zaliczać wszystkich punktów, przez co może on być znacznie krótszy.

Bazą rajdu będzie Schronisko PTSM w Bodakach k. Sękowej mieszczące się w szkole podstawowej. Organizator zapewnia uczestnikom trzy noclegi w warunkach turystycznych z zapleczem sanitarnym, kawę, herbatę oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek po zakończeniu rywalizacji w sobotę, 28 sierpnia. Warto przyjechać do bazy już w czwartek wieczorem, by cały piątkowy dzień poświęcić na zwiedzanie okolicy i dobrze przygotować się do startu, który zaplanowany jest na kolejny dzień o godz. 9.00. Rywalizacja potrwa do godz. 19.00. Pół godziny później, podczas zakończenia rajdu najlepsi zawodnicy uhonorowani zostaną nagrodami.

Tylko do 18 sierpnia obowiązuje obniżona opłata startowa w wysokości 35 zł. Po tym terminie będzie ona wynosić 50 zł. Zapraszamy również osoby, które chciałyby spędzić weekend w Beskidzie, ale nie bardzo interesuje ich udział w zawodach. Osoby takie będą mogły spędzić w bazie rajdu trzy dni wykorzystując w dowolny sposób wolny czas, płacąc 20 zł lub przy wpłacie po 18 sierpnia 30 zł. Uwaga! Obowiązuje limit liczby uczestników rajdu wynoszący 100 osób. Warto więc już teraz zarejestrować się na stronie i dokonać opłaty startowej.

Więcej szczegółów na temat planowanego rajdu znaleźć można na stronie organizatora.

Do zobaczenia w Beskidzie Niskim!

Klub Turystyki Rowerowej BikeOrient
Urząd Gminy Sękowa

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0