HomeImprezy outdoor

6. Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem

W niedzielę zakończyły się 6. Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem. Impreza trwała cztery dni i kolejny raz pokazała, że góry i sztuka filmowa świetnie się uzupełniają. Od tego roku Spotkania mają swoją nową siedzibę – Dworzec Tatrzański na Krupówkach, w którego murach kształtowała się historia Zakopanego. Najważniejsze jednak były filmy – Grand Prix zdobył Edgar Bartenev za film "Nyarma".

6. Spotkania z Filmem Górskim, Dworzec Tatrzański6. Spotkania z Filmem Górskim, Dworzec Tatrzański

Międzynarodowe jury w składzie: Piotr Atanasov (Bułgaria), Matthias Fanck (Niemcy), Szymon Kapeniek (Polska), Krzysztof Kokoryn (Polska) oraz Maciej Wojak (Polska) ogłosiło swój werdykt podczas uroczystej gali w sobotę wieczorem. W konkursie uczestniczyły 24 filmy nadesłane z Polski, Rosji, Czech, Słowacji, Hiszpanii, Włoch, Francji, Norwegii, Nepalu, Turcji oraz USA.

Grand Prix Przeglądu, czek w wysokości 2 tys. złotych oraz rzeźbę Wielka Drewniana Góra autorstwa Marcina Rząsy otrzymał rosyjski film "Nyarma" w reżyserii Edgara Barteneva. Obraz opowiada o niezwykłych, choć codziennych trudach i radościach hodowców reniferów na podbiegunowym obszarze Uralu w Rosji. Głównym bohaterem jest tu 17-letni Gosza, który pomimo młodego wieku zarządza dużą hodowlą. Jury w uzasadnianiu podkreśliło, że reżyser we wspaniały sposób przybliżył obcą nam rzeczywistość hodowców reniferów, których istnienie jest obecnie zagrożone. "Nyarma" otrzymał także Nagrodę Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego, zostając tym samym uznany za film, który najlepiej obrazuje więź człowieka z naturą.

6. Spotkania z Filmem Górskim, nagroda Grand Prix6. Spotkania z Filmem Górskim, nagroda Grand Prix

Nagrodę burmistrza Zakopanego oraz Nagrodę Jury Młodzieży zdobył norweski film "Śnieżny Pustelnik" (The Snow Caveman) w reżyserii Fridtjofa Kjaerenga. Jest to opowieść o człowieku, który porzucił pokusy cywilizacji na rzecz niemal ascetycznego życia w wysokich, norweskich górach. Już od 20 lat podróżuje na nartach przez bezkresne norweskie pustkowia, śpi w jamach śnieżnych i cieszy się bliskością natury. Film pokazuje specyfikę filozofii życia Śnieżnego Pustelnika i trudy realizacji jego własnej wizji wolności.

Nagrodę Naczelnika TOPR za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych warunkach zdobył francuski obraz "Ponad szczytami" (Beyond the Summits) w reżyserii Remy Teziera. W tym przypadku doceniono przede wszystkim wspaniałe zdjęcia ukazujące wybitną alpinistę Catherine Destivelle, która pokonuje piękne linie w bajecznej scenerii masywu Mont Blanc.

Publiczność swoją nagrodę przyznała opowieści o niemożności pogodzenia się z przemijaniem, czyli "Deklaracji nieśmiertelności" w reżyserii Marcina Koszałki. Można było się zresztą tego domyślić – chętnych do oglądania filmu było tak dużo, że trzeba było organizować dodatkowy pokaz. Film ten otrzymał także Nagrodę Specjalną Jury.

Konkurs filmowy nie był oczywiście jedyną atrakcją Spotkań. Organizatorom udało się zaprosić trzech himalaistów: Krzysztofa Wielickiego, Artura Hajzera oraz Piotra Pustelnika, którzy w sobotnie popołudnie opowiedzieli o swoich niezwykłych dokonaniach w najwyższych górach świata. Krzysztof Wielicki przypomniał licznie zebranej publiczności o tym, z czego możemy być dumni, czyli o polskich zwycięstwach w Himalajach w latach 80. Zachęcał także do ponownego zmierzenia się z południową ścianą Lhotse, która na dobrą sprawę zimą jest wciąż do zdobycia. Artur Hajzer również podkreślił, że wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia w górach i z humorem zaprezentował ostatnie podboje uczestników programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015", którzy w minione lato wspięli się m.in. na Nanga Parbat. Piotr Pustelnik w szampańskim nastroju opowiedział o długo wyczekiwanym zdobyciu Annapurny, której poświęcił wiele lat swojego życia. Zapowiedział również, że podczas przyszłej edycji Przeglądu będzie już siedział wyłącznie na widowni, ponieważ po zdobyciu Korony Himalajów, swoją przygodę z ośmiotysięcznikami uważa za zakończoną.

6. Spotkania z Filmem Górskim, Krzysztof Wielicki6. Spotkania z Filmem Górskim, Krzysztof Wielicki

Do pozostałych wydarzeń 6. Przeglądu Filmów Górskich należały m.in.: wykład Macieja Pinkwarta o niezwykle ciekawej historii Dworca Tatrzańskiego, spotkanie i dyskusja z dr Miłoszem Jodłowskim i dyr. TPN Pawłem Skawińskim na temat wpływu wspinaczki na środowisko przyrodnicze Tatr (wg badań 40% taterników przyznaje, że wspina się w rejonach nieudostępnionych do tej działalności), prelekcja Michała i Szymona Jasieńskich o ich podróży lądem do Indii, spotkanie z Marcinem Koszałką, Piotrem Korczakiem i Andrzejem Marciszem – czyli twórcą i bohaterami filmu "Deklaracja Nieśmiertelności", wernisaże i wystawy fotografii, Górskie Kino Nocne i oczywiście festiwalowe imprezy do białego rana. 

W niedzielne przedpołudnie niebo nad Zakopanem rozjaśniło się, deszczowe chmury gdzieś pierzchły i kilkadziesiąt osób ruszyło na wesołą, górską Wycieczkę w Stylu Retro, która prowadzona przez wybitnych przewodników, góralską kapelę i aktorów z Teatru im. S. Witkiewicza przeszła od Kuźnic, przez Kalatówki, na Halę Kondratową.  

6. Spotkania z Filmem Górskim, Wycieczka w stylu Retro (fot. Magda Rząsa)6. Spotkania z Filmem Górskim, Wycieczka w stylu Retro (fot. Magda Rząsa)

Swoistą kontynuacją przeglądu będą zawody boulderowe V Zako Power, które odbędą się w dniach 2-3 października tego roku. Wtedy także będzie można jeszcze raz obejrzeć nagrodzone filmy.

Dodajmy, że poza Stowarzyszeniem Spotkania z Filmem Górskim, organizatorem imprezy jest także Biuro Promocji Zakopanego, a współorganizatorami – Urząd Miasta Zakopane i Tatrzański Park Narodowy.

6. Spotkania z Filmem Górskim, patroni

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0