HomeRynek outdoor

Naukowcy kreślą przyszłość branży outdoor

Z inicjatywy firmy Coats Polska 19 października odbyło się w Łodzi seminarium branżowe dla producentów działających w sektorze odzieży sportowej, outdoorowej i wyczynowej. Liczący się na rynku dostawcy surowców i dodatków krawieckich, przedstawiciele uczelni wyższych oraz świata mody, przedstawili najnowsze osiągnięcia oraz trendy na przyszłość.

Coats logo 

Jako pierwsze z prelekcją wystąpiły Joanna Elmrych-Bocheńska oraz Marzanna Lesiakowska-Jabłońska z Politechniki Łódzkiej, które obrazowo zaprezentowały nad czym obecnie pracują technolodzy i naukowcy z branży odzieży sportowej i outdoorowej.

Prelegentki podniosły kwestię przenikania się dziedzin oraz współpracy twórców z obszarów wzornictwa i technologii. Pula projektów designerskich jest ograniczona i wyczerpuje się, a powrót i modyfikacje projektów już przebrzmiałych umożliwia właśnie technologia – stająca się dziś niezwykle istotnym elementem designu. Dzięki rozwojowi technologii możliwe jest zatem twórcze łączenie pożądanych cech wzorniczych i funkcjonalnych (stosuje się np. elementy elektroniczne, fotooptyczne, struktury powietrzne czy elementy elastyczne).

Wykład na seminarium w ŁodziWykład na seminarium w Łodzi

I w tym momencie wchodzimy na teren tzw. ubieralnej elektroniki, smart odzieży, czy też odzieży inteligentnej. Zajmuje się tym nowa dziedzina nauki jaką jest tekstronika, która łączy w sobie włókiennictwo, informatykę i elektronikę.

Celem pracy naukowców jest w tym przypadku umieszczenie w odzieży elektroniki w taki sposób, aby nam pomagała i jednocześnie nie przeszkadzała. Mowa tu m.in. o wszechstronnym zastosowaniu urządzeń typu GPS, dzięki którym będziemy mogli określić położenie osoby zaginionej, zasypanej przez lawinę, a w połączeniu z innymi urządzeniami ustalić, czy zasypana osoba wciąż żyje i należy się śpieszyć z pomocą.

Innym przykładem smart odzieży są rękawice wyposażone w system bezprzewodowej komunikacji, dzięki której możemy za pomocą gestów przekazywać proste komunikaty (typu OK, pomocy).

Slajdy prelegentów - "smart rękawice"Slajdy prelegentów – „smart rękawice”

Istotnym elementem definiującym funkcjonalność odzieży jest utrzymywanie komfortu termicznego. W tym aspekcie z pomocą przychodzi nam inżynieria materiałowa. Mowa tu przede wszystkim o materiałach przemiany fazowej (PCM – Phase Change Materials). Główną ich cechą jest możliwość zmiany stanu skupienia. Dzięki temu, kiedy jest nam gorąco, materiał rozpuszcza się przyjmując nadmiar temperatury, a gdy jest nam zimno, materiał krzepnie, oddając nam ciepło.

Następną dziedziną, która bierze udział w udoskonalaniu odzieży outdoorowej jest inżynieria bioniczna, czyli bionika (od gr. bios – życie i mimesis – naśladować). Chodzi tu zatem o badanie szeregu rozwiązań, które są zastosowane w naturze i adaptowanie ich w technice, automatyce, czy elektronice. W technologii odzieży outdoorowej imitacje naturalnych efektów znane są pod takimi nazwami jak np. efekt liścia lotosu (impregnaty), efekt kameleona (sprytna skóra polimerowa) czy odzież samoregulująca, odwzorowująca zachowanie szyszki w suchym/wilgotnym środowisku.

Uczestnicy seminarium w ŁodziUczestnicy seminarium

Jedną z najnowszych i najbardziej przełomowych dziedzin nauki jest nanotechnologia, czyli – jak zauważyły prelegentki – zabawa w Pana Boga. Nanotechnologię z powodzeniem stosuje się także w technologii odzieży sportowej i outdoorowej. Przebudowuje się najczęściej nanostrukturę włókna lub nanosi się na włókno nanocząsteczki. W ten sposób możemy np. nadać włóknom właściwości jakie miała dotychczas membrana. Możemy także sprawić aby odzież pachniała, czy była wyjątkowo lekka.

Następny wykład należał do Moniki Onoszko, projektantki i dziennikarki mody, która zapoznała uczestników seminarium z trendami w odzieży sportowej na sezon jesień-zima 2011/2012. Mowa była przede wszystkim o odzieży narciarskiej i snowboardowej. Główną charakterystyką kolekcji na przyszły sezon będzie wielofunkcyjność, uniwersalność, mieszanie się codziennego życia i sfery outdoorowej, czyli możliwość noszenia odzieży sportowej także na miasto, czy w podróży.

Kolejne prelekcje były już poświęcone konkretnych materiałom i produktom. Marcin Tadeuszak z firmy Contifibre zapoznał słuchaczy z charakterystyką przędzy Thermocool. Wojciech Drążkowski z firmy Freudenberg Vilene opowiedział o zaletach materiału Comfortemp. Głos zabrali również organizatorzy seminarium, czyli firma Coats. Jacek Kurasiński i Amelia Dybowska przedstawili zalety stosowania nici Coats, zamków błyskawicznych Opti i rzepów Alfatex. Niestety, oczekiwani przez wszystkich przedstawiciele firmy Sympatex nie mogli pojawić się na seminarium.

Ostatnim, wyjątkowym prelegentem był Piotr Pustelnik, który opowiedział o swoich doświadczeniach z odzieżą outdoorową, która na polskim rynku dojrzewała wraz z jego alpinistycznymi osiągnięciami. Wykład ten był o tyle ciekawy dla zebranych, że mogli skonfrontować swoją perspektywę producenta z użytkownikiem, który eksploatuje odzież do granic jej możliwości.

Ewolucja odzieży Piotra PustelnikaEwolucja technicznej odzieży Piotra Pustelnika

Seminarium tego typu zostało zorganizowane po raz pierwszy, jednak można mieć nadzieję, że nie ostatni. Taka inicjatywa nie tylko jest wiedzotwórcza i pozwala na wymianę wspólnych doświadczeń oraz pomysłów, ale także integruje środowisko.

Więcej szczegółów o tym co działo się na seminarium w najbliższym magazynie 4outdoor.pl.

  

 

 

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0