HomeRynek outdoor

Zwycięzcy Gold Award w konkursie OutDoor Industry Award 2011

Podczas tegorocznych targów OutDoor Show 46 produktów zostało nagrodzonych Outdoor Industry Award 2011. Jedenaście z nich za wyróżniającą się innowacyjność i osiągnięcia w designie uhonorowano nagrodą Gold Award.

Innowacyjność może się odzwierciedlać w wykorzystaniu nowych materiałów, w specjalistycznej minimalizacji albo w zwieńczonym sukcesem udoskonaleniu ważnego szczegółu – cokolwiek by to nie było, przemysł outdoorowy zawsze przeciera szlaki – tak sędziowie podsumowali tegoroczny konkurs, na który nadesłano 301 zgłoszeń z 23 krajów z całego świata.

Ostatecznie wyłoniono 46 zwycięzców, podczas gdy 11 najlepszych zgłoszeń uhonorowano nagrodą Gold Award. Wszystkie nagrodzone produkty można było obejrzeć na specjalnej wystawie odbywającej się podczas zakończonych wczoraj targów OutDoor Show.

Jury złożone z ekspertów spotkało się na dwa dni w Hanowerze by po raz pierwszy przebadać 301 nadesłanych produktów pod względem jakości projektu. – Trend zmierzający w kierunku tworzenia ultra lekkich produktów wciąż się rozwija. Użycie materiałów zostało zoptymalizowane, stylistyka okrojona i wszystko co zbędne coraz częściej podlega wyeliminowaniu. To prowadzi do ultra funkcjonalnych projektów. Pojawiły się nowe, ekscytujące produkty we wszystkich konkursowych kategoriach – mówi juror Mark Held, dyrektor zarządzający EOG.

Stefan Reisinger, przewodniczący projektu OutDoor i członek zarządu w Messe Friedrichshafen dodaje: Branża outdoor wspiera szczególne podejście do życia, zupełnie inną perspektywę społeczną, i co najważniejsze, ducha innowacji. I to jest dokładnie to, co unaocznia się po raz kolejny podczas tegorocznych OutDoor Industry Award. Ostatecznie wygrana jest oficjalnym potwierdzeniem kreatywności, innowacyjności i jakości produktu.

Gospodarzem nagrody OutDoor Industry Award jest Messe Friedrichshafen, a organizuje ją iF International Forum Design GmbH z Hanoweru. Tegoroczna edycja nagrody jest już szóstą z rzędu. Zgłoszenia zostały pogrupowane w kategorie: Odzież/ Kaski/ Obuwie, Plecaki/ Bagaż podręczny, Sprzęt do wspinaczki górskiej, Sprzęt kampingowy, Śpiwory, Akcesoria, Produkty o wysokiej wartości ekologicznej i Innowacje materiałowe.

Dodatkowo oprócz kryterium jakości projektu, jurorzy wzięli także pod uwagę takie aspekty jak stopień innowacyjności, wykonanie, dobór materiałów, dostosowanie do środowiska, dbałość o zasadę zrównoważonego rozwoju (sustainability), funkcjonalność, użyteczność, bezpieczeństwo, zdolność do kreowania trendu oraz wartość marki.

 • Kategoria: Odzież/kaski/buty

Real Custom Made – but trekkingowy na miarę

Producent: Hanwag GmbH, Vierkirchen/Niemcy

Design: Hanwag GmbH, Vierkirchen/Niemcy

Hannwag, "Real Custom Made” – but trekkingowy na miarę (fot. Messe Friedrichshafen)Hannwag, Real Custom Made – but trekkingowy na miarę (fot. Messe Friedrichshafen)

Pierwsze górskie i trekkingowe buty robione na miarę: specjalnie wyposażeni sprzedawcy używają laserowego skanera 3D by pobrać miarę ze stóp klienta. Te dane służą jako podstawa, na której wykonuje się kopyto i następnie buty dobierane są na konkretną stopę. Obuwie produkowane jest w zakładzie w Vierkirchen. Po raz pierwszy ludzie o niesymetrycznych stopach mogą kupić zrobione na zamówienie, doskonale dopasowane buty.  

Opinia jury:

Pierwsze trekkingowe buty na miarę! Doskonałe rozwiązanie dla ludzi o stopach w różnym rozmiarze. Te buty są także niesamowicie lekkie, zdecydowanie zasłużyły na tę nagrodę! 

 • Kategoria: Odzież/kaski/buty

Mithril Kevlar Jacket – Kurtka softshellowa

Producent: Klättermusen Ab, Åre/Szwecja

Design: Klättermusen Ab, Åre/Szwecja

Klättermusen, "Mithril Kevlar Jacket” – Kurtka softshellowa (fot. Messe Friedrichshafen)Klättermusen, Mithril Kevlar Jacket – Kurtka softshellowa (fot. Messe Friedrichshafen)

Bardzo wytrzymała, solidna kurtka softshelowa, wykonana bez użycia fluorowęglanu, z materiału wzmocnionego Kevlarem i certyfikowanego w ramach standardu zrównoważonego rozwoju. Idealny wybór dla wszystkich wymagających zastosowań. Jest wiatroszczelna i wodoodporna, odpowiednia zarówno do wspinaczki jak i do trekkingu, znajdzie także zastosowanie w sportach wodnych.

Opinia jury:

Kevlar został w tej kurtce użyty po raz pierwszy, dzięki czemu przetrwa ona wieki! Wspaniały wkład w dziedzinę zrównoważonego rozwoju.

 • Kategoria: Górski sprzęt wspinaczkowy

„Fraggle” –  pełna uprząż dla dziecka

Producent: EDELRID, Isny/Niemcy

Design: Daniel Gebel, EDELRID, Isny/Niemcy

Edelrid, "Fraggle” - pełna uprząż dla dziecka, (fot. Messe Friedrichshafen)Edelrid, Fraggle – pełna uprząż dla dziecka, (fot. Messe Friedrichshafen)

Fraggle to wyściełana, pełna uprząż dla dzieci ważących do 40 kilogramów. Dzięki wyściełającemu materiałowi, uprząż zachowuje kształt i jest łatwa w zakładaniu i ściąganiu. Oprócz tego, że jest uprzężą wspinaczkową, dodatkowy pierścień na plecach czyni z niej idealną uprząż bezpieczeństwa w przypadku stromych przepraw w trudniejszym terenie.

Opinia jury:

Fraggle znacznie ułatwia asekurację dzieci podczas wspinaczki, ponadto wygląda naprawdę dobrze!

 • Kategoria: Sprzęt do wspinaczki górskiej

Primus OmniLite Ti – Kuchenka ekspedycyjna

Producent: Primus AB, Solna/Szwecja

Design: Primus AB, Solna/Szwecja

Primus, Primus OmniLite Ti - kuchenka ekspedycyjna (fot. Messe Friedrichshafen)Primus, Primus OmniLite Ti – kuchenka ekspedycyjna (fot. Messe Friedrichshafen)

Ekstremalnie lekka (239 g), bardzo wytrzymała, niezawodna i wszechstronna kuchenka ekspedycyjna. Dzięki jej małym dyszom zużywa minimalne ilości paliwa – spala właściwie każde paliwo: gaz, benzynę, kerozyne, czy nawet olej napędowy. Nową cechą jest możliwość odkręcenia wierzchu palnika dla ułatwienia czyszczenia czy wymiany dysz.

Opinia jury:

Najmniejsza na świecie, wielopaliwowa kuchenka. Spala gaz i każde inne ciekłe paliwo. Co za genialny wynalazek!

 • Kategoria: Sprzęt do wspinaczki górskiej

Valandre Immelman – Kurtka puchowa

Producent: Valandre, Belcaire/Francja

Design: Valandre, Belcaire/Francja

Valandre,Valandre Immelman - kurtka puchowa (fot. Messe Friedrichshafen)Valandre,Valandre Immelman – kurtka puchowa (fot. Messe Friedrichshafen)

Nowo opracowany system komór zapobiega migracji puchu po obwodzie kurtki. Została ona specjalnie zaprojektowana do użycia w wysokich górach, w niskich temperaturach; skonstruowana została tak, aby umożliwić szeroki zakres ruchów.

Opinia jury:

Odpowiednia kurtka na zimną pogodę w górach wysokich. Została doskonale wykonana; zastosowano tak mało szwów jak to tylko było możliwe i do tego leży doskonale. Fantastyczny produkt na najzimniejsze rejony świata!

 • Kategoria: Sprzęt kampingowy

Ergo Hammock Combi – Hamak

Manufacturer: Exped AG, Zurich/Szwajcaria

Design: Exped AG, Zurich/Szwajcaria

Exped AG, Ergo Hammock Combi - hamak (fot. Messe Friedrichshafen)Exped AG, Ergo Hammock Combi – hamak (fot. Messe Friedrichshafen)

Ten hamak turystyczny jest prawdopodobnie pierwszym, w którym naprawdę można spać. Wszystko jest w zestawie: hamak, osłona przed deszczem, moskitiera i sprytnie opracowany system zawieszenia. To wszystko czyni spanie w hamaku realną alternatywą dla noclegu w  namiocie. Kieszeń w leżysku hamaka, zamykana na zamek i dostępna tak z zewnątrz jak i od wewnątrz dostarcza przestrzeni do przechowywania rzeczy i dodatkowej izolacji. Moskitiera może być przypięta zamkiem na całym obwodzie hamaka. Silne zawieszenie wykonano z linki uplecionej z Dyneemy. Obszerny daszek chroniący przed deszczem lub słońcem można zamontować nad hamakiem.

Opinia jury:

Hamak, który posiada kilka bardzo interesujących cech: jest lekki, oferuje niezłą izolację, moskitiera zapinana na zamek błyskawiczny na całym obwodzie hamaka, dzięki zmyślnemu dachowi nie musisz się martwić, że zmokniesz – koniec końców, świetny i innowacyjny  produkt.

 • Kategoria: Sprzęt kampingowy

Therm-a-Rest Neo Air XTherm Mattress – materac

Producent: Cascade Designs, Inc., Seattle/USA

Design: Cascade Designs, Inc., Seattle/USA

Cascade Designs, Therm-a-Rest Neo Air XTherm Mattress (fot. Messe Friedrichshafen)Cascade Designs, Therm-a-Rest Neo Air XTherm Mattress (fot. Messe Friedrichshafen)

Materac, który dzięk opatentowanej, wielowarstwowej strukturze odbijającej promieniowanie cieplne, oferuje dobre własności termoizolacyjne bez względu na porę roku – waży tylko 430 g, a współczynnik R wynosi 5.7. Ciepło ciała użytkownika jest odbijane z powrotem by zmniejszyć konwekcyjne straty energii cieplnej do minimum. Opatentowany rdzeń materaca tworzy wewnętrzne, trójkątne komory wypełnione ciepłym powietrzem, oferując stabilne i wygodne podłoże. Użycie najnowocześniejszych materiałów i konstrukcja oparta na stożku pozwalają na uzyskanie wysokiej pakowności, minimalnego rozmiaru po skompresowaniu i niewielkiej wagi.

Opinia jury:

Ten Therm-a-Rest jest wyjątkowo efektywny – nie tylko może być używany przez cały rok, ale także jest ekstremalnie leki i pięknie zaprojektowany. Produkt, który zmierza w zupełnie nowym kierunku. Absolutnie doskonały!

 • Kategoria: Produkty o wysokiej wartości ekologicznej

Titan 450 – Śpiwór

Producent: Mountain Equipment, Hyde/Wielka Brytania

Design: Mountain Equipment, Hyde/ Wielka Brytania

Mountain Equipment, Titan 450 - śpiwór (fot. Messe Friedrichshafen)Mountain Equipment, Titan 450 – śpiwór (fot. Messe Friedrichshafen)

Titan 450 jest śpiworem puchowym dla turystów i wspinaczy, którzy potrzebują lekkiego sprzętu. Śpiwór został wyprodukowany zgodnie ze wskazówkami „Down Codex Project”. Kodeks ten opracowano we współpracy z instytutem IDFL (International Down and Feather Testing Laboratory) dla celów kontroli zarówno producentów, jak i dostawców puchu. Reguluje on np. kwestię pozyskiwania puchu – skubanie żywych ptaków jest ściśle zakazane, postuluje także, że puch może być produktem ubocznym procesu hodowli i uboju ptaków dla celów przemysłu spożywczego oraz wymaga by ptaki zostały zabite w humanitarny sposób. To zaś czyni Mountain Equipment jedynym producentem, który może zagwarantować etycznie poprawny przebieg wszystkich etapów produkcji wykorzystywanego puchu.

Opinia jury:

Pierwszy śpiwór puchowy, który  został wyprodukowany w oparciu o jasne wytyczne Down Codex Project; kładący mocny nacisk na takie aspekty jak ochrona środowiska, ochrona zwierząt i odpowiedzialność. Znakomity produkt! 

 • Kategoria: Produkty o wysokiej wartości ekologicznej

Challenger – Plecak alpejski

Producent: VAUDE Sport GmbH & Co. KG, Tettnang/Niemcy

Projekt: VAUDE Sport GmbH & Co. KG, Tettnang/Niemcy

Vaude, Challenger - plecak alpejski (fot. Messe Friedrichshafen)Vaude, Challenger – plecak alpejski (fot. Messe Friedrichshafen)

Challenger jest profesjonalnie wyposażonym plecakiem alpejskim wykonanym z proekologicznych, certyfikowanych materiałów. Uchwyt na raki gwarantuje łatwy do nich dostęp, plecak posiada też zintegrowany system mocowania czekanów.

Opinia jury:

Challenger otrzymuje złotą nagrodę ponieważ został wykonany z ekologicznych, certyfikowanych materiałów. Dodatkowo, spełnia wszystkie kryteria jakie powinien spełniać dobry, standardowy plecak alpejski.

 • Kategoria: Produkty o wysokiej wartości ekologicznej

Vingetorix – Kurtka outdoorowa

Producent: Vingetorix, Zurich/Szwajcaria

Design: Vingetorix, Zurich/ Szwajcaria

Vingetorix, Vingetorix - kurtka outdoorowa (fot. Messe Friedrichshafen)Vingetorix, Vingetorix – kurtka outdoorowa (fot. Messe Friedrichshafen)

Vingetorix jest miejską kurtką, która posiada funkcjonalne cechy kurtki outdoorowej  (dobrą oddychalność, odporność na wodę i wiatr). Łączy przejrzysty design z najwyższą jakością i dbałością o zrównoważony rozwój. Vingetorix została stworzona tak, aby spełniać wszystkie aspekty ekologicznej produkcji: jest wykonana z organicznej bawełny, ponadto, cały proces począwszy od sporządzania przędzy i tkania, poprzez farbowanie i wykańczanie tkaniny (EtaProof), aż do etapu produkcji kurtki – wszystko odbywa się w Szwajcarii. Proces produkcji kurtki redukuje emisję CO2 do minimum.

Opinia jury:

Odzież do wspinaczki górskiej staje się coraz popularniejsza wśród mieszkańców miast. Kurtka ta łączy to co najlepsze z obu światów: z jednej strony wygląda świetnie w mieście ponieważ jest trendy, z drugiej strony posiada wszystkie cechy prawdziwej, outdoorowej kurtki. 

 • Kategoria: Innowacja materiałowa:

Spinoza Jacket – Kurtka outdoorowa

Producent: Mountain Hardwear, Richmond/California, USA

Design: Mountain Hardwear, Richmond/ California, USA

Mountain Hardwear, Spinoza jacket - kurtka outdoorowa (fot. Messe Friedrichshafen)Mountain Hardwear, Spinoza jacket – kurtka outdoorowa (fot. Messe Friedrichshafen)

Spinoza jest lekką, wodoszczelną kurtką wykazującą znakomitą oddychalność – jest doskonałym kompanem do wspinaczki górskiej, jak i skalnej, bez względu na pogodę. Tym co naprawdę czyni kurtkę Spinoza wyjątkową, jest rewolucyjna membrana Dry.Q zastosowana dla maksymalnej oddychalności. Unikalna technika tkania „false twist” zwiększa powierzchnię tkaniny i podnosi jej zdolności transportowania wilgoci. W połączeniu z wieloma innymi cechami zwiększającymi oddychalność, Spinoza pozwala użytkownikowi w pełni realizować jego sportowe cele, nie pozwalając wilgoci na gromadzenie się na wewnętrznej stronie kurtki. 

Opinia jury:

Wszystkie najlepsze pomysły zostały zebrane w jednej kurtce: innowacyjny materiał, doskonałe wykonanie, optymalny komfort. Rewolucyjna technologia membranowa, w połączeniu z najwyższym poziomem ochrony przed wodą, czynią z tej kurtki laureata złotej nagrody.

Wszystkie zwycięskie produkty można znaleźć na wystawie online pod adresem www.ifdesign.de.

Źródło: Messe Friedrichshafen

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0