HomeNowości z rynku

Karabinek z blokadą na magnes od Black Diamonda

Od dekad Black Diamond rewolucjonizował produkcję karabinków – od owalnych karabinków wprowadzonych przez Yvon Chouinarda, poprzez pierwsze na świecie karabinki z drucianym zamkiem HotWire, aż do ostatnio wprowadzonych karabinków GridLock, eliminujących możliwość poprzecznego obciążenia zamka.

Następnym krokiem okazało się przełamanie obowiązującego dotychczas myślenia o mechanizmie blokowania zamka, efektem czego jest opracowanie innowacyjnej technologii Magnetron.

Black Diamond, Magnetron RockLockBlack Diamond, Magnetron RockLock

Co jest w niej takiego specjalnego? Można to określić jednym słowem: magnes. Karabinek zamykany jest dzięki magnesom, a nie zakręcanej tulei lub mechanizmowi opartemu na sprężynie. Technologia zostanie zastosowana w wybranych modelach karabinków z blokowanym zamkiem w linii sprzętu na sezon lato 2012. Black Diamond zdecydował się już teraz odsłonić szczegóły swojej opatentowanej technologii.

Jak to działała? 

Zamek karabinka wyposażono w dwa magnesy o tym samym znaku, a w nosek karabinka inkorporowano kawałek stali. W momencie zamknięcia zamka dwie magnesowe sztabki zostają przyciągnięte do noska karabinka wpadając w specjalne wyżłobienia, co blokuje zamek automatycznie.

W celu odblokowania zamka należy nacisnąć magnesy. Polega to na tym, że wahadłowo zamocowane magnesy pod wpływem siły mechanicznej większej niż siła ich przeciągania wychodzą z blokujących zamek wyżłobień, co z kolei pozwala na otwarcie zamka. Zamek pozostaje otwarty gdyż magnesy odpychają się wzajemnie.

Do zamknięcia zamka nie potrzeba używać siły. Po zwolnieniu ramienia zamka, wskakuje on na swoje miejsce jak w każdym karabinku, i wtedy dzięki stali w nosku karabinka następuje ponowne zabezpieczenie zamka poprzez zwarcie się magnesów.

Dzięki symetrycznej budowie zamka, można go bez przeszkód obsługiwać prawą, bądź lewą ręką. Jak zapewnia producent, dzięki nowej technologii karabinki są szybkie i bezpieczne w obsłudze.

Karabinki z zamkiem w technologii Magnetron zostały zaprezentowane po raz pierwszy podczas targów OutDoor 2011 we Friedrichshafen w Niemczech.

Więcej szczegółów na temat karabinka do obejrzenia na filmie:

[video:http://vimeo.com/26180155]

Źródło: Black Diamond

 

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0