HomeImprezy outdoor

Ekstremalny świat dla każdego – filmy górskie w Lądku Zdroju

Przegląd Filmów Górskich w Lądku Zdroju to najstarsza tego typu impreza w kraju. Od szesnastu lat w przedostatni weekend września do Lądka zjeżdżają miłośnicy gór, przygody i ekstremalnych doznań z całej Polski. Tak będzie też w tym roku, ale w zupełnie nowym stylu. Stawiamy na młodych duchem!

Przegląd odbędzie się w dniach 20-25 września i w tym roku to nie tylko filmy, lecz także, a może przede wszystkim: koncerty, wystawy zdjęć, opowieści podróżnicze a dla lubiących adrenalinę: zawody wspinaczkowe, bieg trail running, wycieczki piesze po okolicznych górach i gra miejska, w której do wygrania będzie wyprawa w Himalaje!

Zagranicznymi lokomotywami będą Słoweński narciarz i alpinista Davo Karnicar, pierwszy człowiek, który zjechał z Mt. Everestu bez odpinania nart na całej trasie. W Lądku jego dniem będzie piątek 23 września, gdy pokaże swój film „7 summits” o zdobyciu Korony Ziemi i zjeździe ze wszystkich szczytów na dwóch deskach. Drugim gościem, który nigdy nie pokazywał się na tego typu imprezach, będzie Rosyjski alpinista i ski-turowiec, organizator biegu na najwyższy szczyt Kaukazu – Elbrus Race, Nickolay Schustrov. Czekamy jeszcze na potwierdzenie, ale jest duża szansa, że pojawi się także Ola Dzik – pierwsza Polka z tytułem Śnieżnej Pantery (pięć szczytów 7-tysięcznych Rosji) a ostatnio także zdobywczyni Gasherbruma II.

Davo KarnicarDavo Karnicar

W czasie spotkań przeglądowych o zdobywaniu gór i nieprzyjaznych lądów, opowiedzą podróżnicy którzy dotarli min. na Syberię, do Yukonu, Afganistanu i Patagonii. Po raz pierwszy też odbędzie się blok spotkań „Króliczek Wędrowniczek” z rodzinami, które podróżują po świecie z małymi i bardzo małymi dziećmi. Pokażemy, że powiększając rodzinę nie trzeb rezygnować z marzeń, i dalej podróżować do Omanu, Namibii, Nowej Zelandii, Gwatemali czy… w Himalaje.

Stałymi goścmi w Lądku będą min. Piotr Pustelnik, Anna Czerwińska, Krzysztof Wielicki, Ryszard Pawłowski, Dariusz Załuski, Leszek Cichy. Będzie można ich spotkać nie tylko oficjalnie, lecz także wieczorami w przeglądowym klubie o dużo mówiącej nazwie „Piekiełko” podczas imprez ciągnących się do białego rana…

Już dziś wiadomo, że muzycznie imprezę wesprze rewolucyjny zespół Heebie Jeebies z Czech i rodzima Kariera, a goście mniej lubiący nocne zabawy, będą mogli skorzystać z prowadzonych przez przewodników górskich wycieczek na najpiękniejsze szczyty okolicy, zakończonych gratisowym poczęstunkiem.

Przegląd Filmów Górskich w Lądku Zdroju to nie tylko filmy!

Na imprezę składać się będą:

 • pokazy filmów w dwóch salach projekcyjnych
 • pokazy slajdów „Montana Incognita” o górach mniej znanych
 • spotkania z ciekawymi ludźmi (Davo Karnicar, Nick Schustrov, David Kaszlikowski, Olga Morawska i wielu innych)
 • codzienne koncerty
 • Spotkania Młodych Podróżników „Króliczek Podróżniczek”, czyli pokazy slajdów rodzin podróżujących z małymi dziećmi
 • przedszkole przeglądowe dla dzieci uczestników
 • zawody biegowe TrailRunning,
 • zawody wspinaczkowe
 • GórPełni, czyli pokazy filmowe dla młodzieży licealnej
 • gra miejska dla dzieci i młodzieży oraz dla wszystkich
 • wystawy fotograficzne i nauka fotografii
 • konkurs na najlepszą książkę o tematyce górskiej 

Dla publiczności przewidziano również atrakcje:

 • Questing, czyli grę miejską w której do wygrania będzie wyprawa w Himalaje!
 • losowane upominki przed każdą projekcją filmową i pokazami slajdów
 • atrakcje outdoorowe takie jak chodzenie po slacklinie (taśmie zawieszonej pomiędzy drzewami)

Dla turystów mniej zamożnych zostaną uruchomione noclegi w sali gimnastycznej liceum i pole namiotowe, a na centrum wydarzeń będą się składać

Kinoteatr, Dom Kuracjusza, Kawiarnia Zdrojowa, Kawarnia Toch, Amfiteatr, Park Centralny i mekka imprez „backstage’owych” – Piekiełko.

Czekamy na Was w Lądku Zdroju! www.przeglad.ladek.pl

Monika Strojny

Przegląd Filmów Górskich w Lądku Zdroju

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0