HomeImprezy outdoor

VI Bieg Solidarności – Droga Do Siebie

11 września w Jedliczach koło Łodzi w ramach kampanii na rzecz zdrowia psychicznego „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi” po raz szósty wystartuje „Bieg Solidarności – Droga Do Siebie”, inaugurujący Ogólnopolski Miesiąc Zdrowia Psychicznego.

Inicjatywa ta została stworzona z myślą o wsparciu osób z zaburzeniami psychicznymi i towarzyszyć jej będzie dyskusja na temat kluczowych elementów zdrowia psychicznego oraz form terapii pomagających w integracji społecznej osób chorujących psychicznie.

Osoby z problemami psychicznymi są często odrzucane przez społeczeństwo, kontaktom z chorymi nierzadko towarzyszy lęk, niepokój, zakłopotanie. Postawa taka wynika z braku odpowiedniej wiedzy, jak zachować się w stosunku do chorego i może potęgować u niego uczucie opuszczenia, niechęci oraz wpływać na dalsze unikanie kontaktów z otoczeniem. W celu zwrócenia większej uwagi na problematykę zdrowia psychicznego 11 września (niedziela) w Jedliczach o godz. 12.30 z Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego „Zacisze”, ul. Jedlinowa 42/44, wystartuje „Bieg Solidarności – Droga Do Siebie”.

Bieg został podzielony na dwa dystanse: 1,5 km, w którym mogą wziąć udział osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z bieganiem oraz pragnący wyrazić solidarność z chorymi. Drugi, 10 kilometrowy odcinek przygotowany został z myślą o tych, którzy chcą sprawdzić swoją wytrzymałość i kondycję. Trasa wyścigu prowadzi przez rekreacyjne tereny letniskowo – wypoczynkowej miejscowości Grotniki. Podczas biegów na obu dystansach prowadzona będzie klasyfikacja indywidualna (osobna dla kobiet i mężczyzn) i drużynowa. Każdy zawodnik, który ukończy bieg otrzyma pamiątkową koszulkę oraz dyplom. Dla sportowców przewidziany jest także poczęstunek.

Osoby z zaburzeniami psychicznymi często niesłusznie podlegają wykluczeniu społecznemu. Ufamy, że dzięki naszej inicjatywie wpłyniemy na zwiększenie świadomości w zakresie problemów z jakimi one się borykają, zmieniając tym samym poziom ich społecznej akceptacji – mówi Piotr Chuchler, prezes łódzkiego Stowarzyszenia Rodzin Działających na Rzecz Zdrowia Psychicznego „Dla Rodziny”, które jest organizatorem wydarzenia. – Jednocześnie pragniemy promować sport wśród tej grupy pacjentów, gdyż przewlekłość chorób psychicznych i stany z nimi związane sprzyjają nadwadze i zmniejszeniu aktywności fizycznej. Chcemy pokazać, że bieganie może być jednym ze sposobów zdrowego stylu życia – dodaje.

Bieg ma charakter integracyjny, do udziału w nim zaproszone są również osoby niepełnosprawne – czterech najlepszych zawodników zostanie nagrodzonych. Najmłodsi biegacze będą mogli wziąć udział w „Biegu Przedszkolaka” (odcinek o długości 200 m) i „Małym Biegu Solidarności” (odcinek o długości 400 m) – każde dziecko biorące udział w zabawie otrzyma upominek.

Zgłoszenia do udziału w wyścigu przyjmowane są do 8 września 2011 r. (czwartek) za pośrednictwem strony http://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=303. Biegacze proszeni są o wypełnienie specjalnie przygotowanego do tego celu formularza.

„Bieg Solidarności – Droga Do Siebie” organizowany jest już po raz szósty i co roku przyciąga kilkuset uczestników: sportowców, kibiców, osoby niepełnosprawne, rodziny. Poza wyścigiem przewidziano szereg atrakcji: występy sceniczne, stoiska promocyjne, gry i zabawy dla dzieci. Imprezie towarzyszyć będzie również spotkanie eksperckie p.n. „Samorząd partnerem w ochronie Zdrowia Psychicznego” oraz punkty konsultacyjne z lekarzami i psychologami. Do końca grudnia w stowarzyszeniach odbywać się będą psychoedukacyjne wykłady otwarte, których celem będzie edukacja i wsparcie osób z zaburzeniami psychicznymi oraz ich najbliższych.

11 września to także Dzień Solidarności z Osobami Chorującymi na Schizofrenię. „Bieg Solidarności – Droga Do Siebie” rozpoczyna Ogólnopolski Miesiąc Zdrowia Psychicznego oraz wspiera ogólnopolski program edukacyjny „Droga Do Siebie”, który opracowano z myślą o chorych na dwa główne typy psychoz: schizofrenię i chorobę afektywną dwubiegunową (maniakalno-depresyjną). W ramach programu w wielu miastach w całej Polsce odbywają się warsztaty edukacyjne dla pacjentów i ich rodzin, podczas których omawiane są podstawowe zasady leczenia farmakologicznego oraz psychoterapeutycznego.

Ogólnopolski Miesiąc Zdrowia Psychicznego zakończą 10 października obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego (World Mental Health Day).

Organizatorami „IV Biegu Solidarności – Droga Do Siebie” są Stowarzyszenie „Dla Rodziny” oraz Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych w Łodzi. Wydarzenie wspierają także: Klub Biegacza „Arturówek” – Łódź, Zespół Szkolno-Gimnazjalny im. Jana Pawła II w Grotnikach i Punkt Wolontariatu „Centerko” przy Stowarzyszeniu „Pomost” w Łodzi.

Patronat honorowy nad „VI Biegiem Solidarności – Droga Do Siebie” objęli Prezydent Miasta Łodzi – Hanna Zdanowska; Marszałek Województwa Łódzkiego – Witold Stępień; Wójt Gminy Zgierz – Zdzisław Rembisz; Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego – prof. dr hab. Janusz Heitzman; Prezes Łódzkiego Oddziału PTP – dr hab. Tomasz Sobów; Konsultant Regionalny ds. Psychiatrii – prof. Jolanta Rabe -Jabłońska. Patronat medialny nad imprezą objęła TVP Łódź oraz portal biegowy biegampolodzi.pl.

Szczegółowe informacje dotyczące biegu, trasa oraz program imprezy dostępne są na stronach internetowych: www.dla_rodziny.free.ngo.pl, www.tpn.org.pl, www.drogadosiebie.pl.

O inicjatywie „Bieg Solidarności – Droga Do Siebie”

„Bieg Solidarności” powstał w 2006 r. i był związany z obchodami kampanii społecznej „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi”, której celem jest zwrócenie uwagi na problemy z obszaru zdrowia psychicznego. Pierwszy bieg dodatkowo uświetnił uroczystość otwarcia Ośrodka Szkoleniowego „Kłos” – pierwszej firmy społecznej w Regionie Łódzkim, wybudowanej przy współudziale środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Od 2010 r. wydarzenie jest realizowane pod hasłem „Bieg Solidarności – Droga Do Siebie”.

Włączenie sportu w ideę walki z uprzedzeniami i stereotypami dotyczącymi osób chorujących psychicznie jest elementem łódzkich obchodów kampanii. Poprzez wysiłek fizyczny i sportową rywalizację zawodnicy w sposób symboliczny, ale i dosłowny pokonują bariery i przezwyciężają trudności, co jest wpisane w naturę sportu. Przesłanie i sportowy charakter biegu doskonale wpisują się także w zalecenia Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego (WFMH).

W opublikowanym w roku 2010 raporcie „The Need For Continued And Integrated Care” („Potrzeba ciągłej i zintegrowanej opieki”) Federacja kładzie nacisk na zintegrowanie działań na rzecz zdrowia fizycznego i psychicznego podkreślając, że oba obszary się przenikają i są współzależne.

O programie edukacyjnym „Droga Do Siebie”

Program edukacyjny „Droga Do Siebie” opracowano z myślą o chorych na dwa główne typy psychoz: schizofrenię i chorobę afektywną dwubiegunową (maniakalno-depresyjną). Problemy i stany emocjonalne towarzyszące obu zaburzeniom dotyczą nie tylko pacjentów, ale także ich otoczenia, dlatego program kierowany jest również do bliskich i przyjaciół osób chorych oraz do psychiatrów oraz psychoterapeutów, którzy odgrywają kluczową rolę w wyznaczaniu kierunku leczenia.

Celem programu jest edukacja i wspieranie osób z zaburzeniami psychicznymi w poznawaniu swojej choroby, w radzeniu sobie ze stanami emocjonalnymi jej towarzyszącymi, w uzyskiwaniu integracji z samym sobą i z otoczeniem.

Rodzinie i przyjaciołom treści programowe mają podpowiedzieć, jak postępować, gdy ktoś bliski choruje na chorobę psychiczną, jak go wspierać, jak się komunikować, aby razem z nim mierzyć się z zaburzeniem, oraz jak samemu radzić sobie w trudnych sytuacjach. W przekazie do specjalistów przedstawiono zasadność stosowania przymierza terapeutycznego oraz znaczenie relacji pacjent – psychiatra – psychoterapeuta – rodzina w powodzeniu terapii. W ramach programu prowadzony jest cykl warsztatów dla rodzin i pacjentów oraz warsztaty superwizyjne dla terapeutów. Sponsorem programu jest firma AstraZeneca.

Więcej informacji na: www.drogadosiebie.pl

Dodatkowych informacji udzielają:

Biuro organizacyjne programu „Droga Do Siebie”

  • Agnieszka Mroczek

Hill & Knowlton Poland

e-mail: agnieszka.mroczek@hillandknowlton.pl

Tel. (22) 646 22 02 w. 144 lub 0 603 330 473

  • Izabela Sałamacha

Hill & Knowlton Poland

e-mail: izabela.salamacha@hillandknowlton.pl

Tel. (22) 646 22 02 w.111 lub 0 609 900 492

  • Piotr Chuchler – koordynator VI Biegu Solidarności

Stowarzyszenie Rodzin Działających na Rzecz Zdrowia Psychicznego „Dla Rodziny”

ul. Jerzego 10/12

91-824 Łódź

e-mail: dla_rodziny@free.ngo.pl

Tel: (42) 616 05 16 lub 507 102 148

Źródło: Hill & Knowlton Poland Sp. z o.o.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0