HomeRynek outdoor

Grupa Fixe-Faders nabyła firmę CCH, producenta legendarnych Alien Cams

W pierwszej połowie 2011 roku grupa Fixe-Faders, hiszpański producent sprzętu wspinaczkowego, zakupiła amerykańską firmę Colorado Custom Hardware. CCH produkuje legendarne wśród wspinaczy tradowych kości mechaniczne Alien Cams, popularnie nazywane Alienami.

Produkcja została przeniesiona do Hiszpanii, gdzie cały proces odbywa się pod ścisłą kontrolą inżynierów z CCH, zgodnie z założeniemi nie żyjącego już wynalazcy i wieloletniego właściciela firmy Davida Waggonera. Wszystkie produkty uzyskały odpowiednie certyfikaty CE, UIAA oraz spełniają normę EN 12276.

Do sprzedaży trafiła właśnie pierwsza partia nowych Alienów, które są obecnie dostępne w pięciu najpopularnijeszych rozmiarach: niebieski, zielony, żółty, szary i czerwony. W kolejnych miesiącach planowane jest uruchomienie produkcji następnych modeli Alienów, w tym modelu Hybrid doskonałego do hakodziur oraz nieregularnych otwierających się rys i spękań.

Alien CamsAlien Cams

Historia Alienów

Pochodzący z Durango (Colorado) wspinacz i wynalazca David Waggoner zajął się produkcją kości mechanicznych w 1986 roku zaczynając od modelu Trigger Cams. Rok później opatentował Cable Pro z dobrze znaną osłoną chroniącą stalową linkę mechanika. Kolejnym krokiem było dodanie osobnych cięgień osadzonych wewnątrz każdej krzywki, dzięki czemu uzyskał unikalny zestaw czterech najwęższych kości mechanicznych na świecie. W tej formie Alieny są produkowane z drobnymi modyfikacjami od końca lat 80. XX wieku. 

Alien Cams, rozmiaryAlien Cams, rozmiary

Zalety Alienów

 • Mechanizm cięgien osadzony wewnątrz krzywek sprawia, że doskonale pasują do mikrorys. Główka Aliena jest węższa w porównaniu do innych kości mechanicznych.
 • Trwała osłona stalowej linki zapewnia wysoką elastyczność we wszytkich kierunkach i kontrolę nad osadzonym przelotem z możliwością głębszego osadzania. Ryzyko przemieszczenia Aliena w rysie lub wypadnięcia jest zminimalizowane.
 • Otwór do wpinania karabinków pokryty jest trwałym tworzywem, dodatkowo Alien wyposażony jest w pętlę z dyneemy w kolorze odpowiadającym danemu rozmiarowi.
 • Główna oś obrotowa krzywek wykonana jest ze stali nierdzewnej odpornej na korozję, która zapewnia ponadto odpowiednią sztywność. Wewnętrznie osadzony mechanizm cięgien sprawia, że oś obrotowa krzywek jest krótsza, co dodatkowo skutkuje niższą wagą i zwiększeniem sztywności.
 • Krzywki są wykonane z bardziej miękkiego aluminium 6061-T6, podczas gdy większość producentów używa twardszego typu 7075. Dzięki temu Alieny doskonale trzymają od pierwszego osadzenia, a specjalna perforacja powierzchni krzywek dodatkowo zwiększa stabilność przelotu.
 • Kąt krzywek wynosi 16° (w przeciwieństwie do innych produktów, gdzie standardem jest 13,75°), co wpływa na zwiększenie siły hamowania.
 • Wygodny aluminiowy odciąg dolny oraz nierdzewny górny są trwale połączone z tkaną tuleją ze stali nierdzewnej. Z zewnątrz została ona dodatkowo zabezpieczona specjalną nylonową osłoną zwiększającą odporność na zniszczenia.
 • Główna linka stalowa jest indywidualnie łączona na twardo lutem srebrnym do głębokości 10 mm z oczkiem wykonanym ze stali nierdzewnej. Wysokiej jakości zaciski miedziane firmy Nicopress są wykorzystywane do wszystkich połączeń.
 • Każdy element mechaniczny wykonywany jest w nowoczesnej numerycznie kontrolowanej technologii pod stałym nadzorem człowieka. Dzięki temu proces produkcyjny jest w pełni kontrolowany oraz wyeliminowane zostaje ryzyko błędów produkcyjnych.
 • Alien Cams posiadają certyfikat CE i UIAA oraz spełniają normę EN12276, co gwarantuje wysoką jakość i niezawodność w każdych warunkach.
 • Niebieski, zielony i żółty Alien powinnien znaleźć się w zestawie każdego wspinacza tradowego.

Dystrybucja: Sudetica Verticalia, Wrocław

Strona producenta: www.fixeclimbing.com

Sklepy internetowe: www.rockcentric.pl

Artur Sobczyk

Sudetica Verticalia

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0