HomeImprezy outdoor

Nagrodzone filmy na 7. Spotkaniach z Filmem Górskim w Zakopanem

Na zakończonych w niedzielę 7. Spotkaniach z Filmem Górskim w Zakopanem międzynarodowe jury w składzie Matthias Fanck (Niemcy), Robin Ashcroft (Wielka Brytania), Luca Bich (Włochy), Krzysztof Kokoryn i Wojtek Kliczka przyznało cztery nagrody, oraz jedno wyróżnienie. Do konkursu zgłoszono 32 filmy z całego świata.

1) Grand Prix 7. Spotkań z Filmem Górskim

180 stopni na południe / 180˚ South

reżyseria: Chris Malloy

USA 2010, ‘85

Piękne zdjęcia i montaż sprawiły, że mogliśmy odbyć wspaniałą podróż i poznać ludzi, których życie może być dla nas przykładem. Ten film – i jego tytuł – to metafora: kiedy czujemy, że coś idzie nie tak jak należy, zarówno w kwestiach dotyczących ludzkości, jak i naszych osobistych, powinniśmy zawrócić i obrać nowy kierunek. Może to być zwrot o 180 stopni.

Celem wyprawy, o której opowiada film, było zdobycie pięknej góry o klasycznych kształtach: bohater marzył o niej przez ponad dziesięć lat. Lecz kiedy cel znalazł się w zasięgu ręki, człowiek ten uświadomił sobie, że niebezpieczeństwo jest tak wielkie, iż może stracić wszystko, podjął więc odważną decyzję, żeby zawrócić. Życie jest ważniejsze niż pasje i wszyscy musimy o tym pamiętać że względu na nas samych, jak i na naszą planetę. W filmie widzimy, jak ta mądrość przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

2) Nagroda Naczelnika TOPR

Zimno / Cold

reżyseria: Anson Fogel

USA 2011, ’19

Film opowiada o pierwszym zimowym wejściu na Gasherbrum II, którego dokonali Simone Moro, Denis Urubko, i Cory Richards. Mimo iż są to znakomici himalaiści, zdobycie tego szczytu było dla nich zadaniem niemal ponad siły.

Film nakręcony w formacie RAW pokazuje wydarzenia z gór przeplatane zdjęciami z „nizin”. Mówi o tym, co wszyscy alpiniści muszą zostawić za sobą, kiedy podejmują niebezpieczną wspinaczkę. Ważnym elementem tego wybitnego dzieła jest montaż. Materiał filmowy został nakręcony w niezwykle trudnych warunkach, co sprawia, że powstała historia, która nas bawi, porusza i inspiruje.

3) Nagroda Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego

Flirt z przestrzenią

reżyseria: Jean-Michel Bertrand

Francja 2010, ‘75

To czarujący, „pełen” powietrza i pasji film z pięknymi zdjęciami, nakręconymi kamerą 35 mm, i podkreślającą jego niezwykły klimat muzyką. Dzięki niemu mogliśmy choć na chwilę znaleźć się na alpejskich stokach i podglądać bawiące się na śniegu kozice, poznać życie świstaczej rodziny, aż wreszcie przyjrzeć się dokładnie orłowi przedniemu, który od lat fascynuje twórcę tego filmu – Jeana Michela Bertranda.

4) Nagroda Burmistrza Miasta Zakopane

Miage

reżyseria: Edmond Carrère, Pierre Redon

Francja 2009, ‘53

Film opowiada o tym, co dotyczy wszystkich regionów turystycznych. Pokazuje konsekwencje niekontrolowanego rozwoju, kiedy to nad dbałością o jakość życia lokalnej społeczności górę biorą spekulacje i zyski. W filmie pada pytanie, co się stanie, kiedy turystyczny boom się skończy i mieszkańcy nie będą mieli z czego żyć, i o to, co stracili, a co tak naprawdę zyskali.

Eksperymentalna forma łączy surowe i piękne obrazy z wywiadami z mieszkańcami Miage. Opowiadający siedzą na prostych krzesłach i wydaje się, że giną w białym tle. Film jest gorzki, nie pozostawia widza obojętnym, a jego przygnębiający nastrój podkreśla niezwykła muzyka.

  • Wyróżnienie Specjalne Jury

Bezsenna noc / Nuit Blanche

reżyseria: Samuel Tilman

Belgia 2010, ’20

Część jury uznała za wyjątkowy głos bohaterki filmu, Arianne. Aktorka, posługując się jedynie głosem, stworzyła niezwykle sugestywną postać, co sprawiło, że film ten tak bardzo nas porusza.

  • Młodzieżowe Jury, uczniowie z Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem przyznało nagrodę filmowi:

Szwajcarski Zegarek / Swiss Machine

reżyseria: Peter Mortimer, Nick Rosen

USA 2010, ’19

  • Nagrodę Publiczności otrzymał film:

Żelazna dziura / Trou de Fer

reżyseria: Parol Barabáš

Słowacja 2011, ’56

Gabriela Kuhn

7. Spotkania z Filmem Górskim

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0