HomeImprezy outdoor

Wyprawa na Makalu – najnowsze wieści

Jak donosi kierownik wyprawy unifikacyjnej Polskiego Związku Alpinizmu Artur Hajzer w dalszym ciągu trwa akcja poręczowania w kierunku obozu trzeciego na przełęczy Makalu-la (7400m).

Zdjęcie zrobione z najwyższego osiągniętego punktu na drodze (ok. 7000m). Po poręczówce wspina się Artur Hajzer. W tle widoczny obóz II (fot. Adam Bielecki)Zdjęcie zrobione z najwyższego osiągniętego punktu na drodze (ok. 7000m). Po poręczówce wspina się Artur Hajzer. W tle widoczny obóz II (fot. Adam Bielecki)

Wyprawie udało się uporać ze znalezieniem satelitów dla łączności BGAN, dzięki czemu na stronie www.polskihimalaizmzimowy.pl, pza.org.pl, fundacjakukuczki.pl będzie można obejrzeć film i galerię nowych zdjęć.

W sobotę lub niedzielę uczestnicy wyprawy „zawitają” do Teleekspresu.

Artur Hajzer zjeżdża po poręczówkach prowadzących do obozu III (fot. Adam Bielecki)Artur Hajzer zjeżdża po poręczówkach prowadzących do obozu III (fot. Adam Bielecki)

Wcześniej akcja na stokach Makalu przebiegała dwuzmianowo. 8 września po noclegu w obozie II (6500m) jeden z zespołów zaporęczował mozolny fragment drogi do obozu III. Dzień później zespół drugi dociągnął liny do wysokości 7000m, skąd dalsza droga do obozu III (7400m) zdaje się nie wymagać ubezpieczenia.

Zgodnie z oczekiwaniami jesteśmy jedyną ekspedycją działającą w tym sezonie na piątym szczycie świata. Zalegają tu spore ilości śniegu, z którymi przy okazji każdego wyjścia w górę musimy się zmagać, z drugiej strony potencjalnie uszczelinione fragmenty lodowców zdają się zyskiwać na bezpieczeństwie.

Adam Bielecki powyżej obozu II. W tle Lhotse i Everest na chwilę przed wschodem słońca (fot. Artur Hajzer)Adam Bielecki powyżej obozu II. W tle Lhotse i Everest na chwilę przed wschodem słońca (fot. Artur Hajzer)

Maciej Stańczak, Adam Ciućka i Tomek Wolfart w obozie II (65000) (fot. Kacper Tekieli)Maciej Stańczak, Adam Ciućka i Tomek Wolfart w obozie II (65000) (fot. Kacper Tekieli)

Wyprawa odbywa się w ramach programu sportowego o nazwie Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015 dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki i marki HiMountain.

Jerzy Natkański,

koordynator wyprawy

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0