HomeRynek outdoor

The North Face Explore Fund: najlepsze projekty polskich organizacji pozarządowych nagrodzone

Babiogórskie Stowarzyszenie Zielona Linia i Stowarzyszenie Rozwoju Nowej Wsi Ujskiej, które zachęcają młodych ludzi do aktywności fizycznej i odkrywania okolic w których mieszkają, otrzymają wsparcie w ramach międzynarodowego projektu The North Face Explore Fund. 

Do The North Face Explore Fund zgłoszono w całej Europie 265 projektów. Spośród nich wybrano 35, które otrzymają wsparcie finansowe w wysokości 2500 euro. Najwięcej, bo 217 zgłoszeń nadeszło z Wielkiej Brytanii i to aż 24 brytyjskie organizacje otrzymają dofinansowanie. W ten sam sposób wspomożone zostaną 4 spośród 24 projektów z Niemiec, po 2 projekty z Polski i Włoch – skąd nadesłane zostało odpowiednio 13 i 6 propozycji – oraz po jednym projekcie z Belgii, Estonii i Szwecji.

(fot. Corey Rich)(fot. Corey Rich)

Przyglądaliśmy się dużej liczbie zgłoszeń z różnych zakątków Europy. Niektóre przypominały akcje prowadzone już przez bardziej znane organizacje, ale znalazło się sporo nowatorskich i ciekawych pomysłów. Szczególnie interesowały nas te, w których eksponowano elementy odkrywania świata i kontaktu z naturą. Naszą uwagę zwracały także działania, które zakładały pomoc dzieciom żyjącym w gorszych warunkach czy słabo rozwiniętych regionach. Selekcja nie była zadaniem łatwym, ale staraliśmy się ocenić projekty według obiektywnych i sprawiedliwych kryteriów – tłumaczy Simone Moro, słynny włoski alpinista i członek grupy oceniającej zgłoszenia.

W te założenia idealnie wpisały się dwa projekty z Polski. Pierwszy, przygotowany przez Babiogórskie Stowarzyszenie Zielona Linia pt. “Unity in rhythm of mountain” skierowany jest do młodzieży gimnazjalnej z terenu gminy Stryszawa.

Jak tłumaczy Ala Marszałek odpowiedzialna za przygotowanie projektu: Naszym głównym celem jest pokazanie młodzieży, że mieszkają w wyjątkowo atrakcyjnym terenie, że wokół siebie mają góry czekające na zdobycie i przede wszystkim, że warto wyjść z domu i rozwijać własne pasje. Piętnaście młodych osób wraz z opiekunami i przewodnikami górskimi będzie mogło skorzystać z dwóch zaplanowanych przez nas wycieczek górskich. W tym czasie nauczą się zasad poruszania się po szlakach, etyki górskiej oraz bezpiecznej wspinaczki. Na pewno jednym ze szczytów będzie Babia Góra (1725 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich, zaliczany do Korony Gór Polskich wraz z Babiogórskim Parkiem Narodowym.

Wsparcie przyznawane w ramach The North Face Explore Fund pozwoli opłacić ubezpieczenie, przejazd, przewodników górskich oraz prowiant dla każdego uczestnika. Część pieniędzy przeznaczona zostanie na zakup sprzętu turystycznego, dla początkujących turystów górskich.

Drugi z wybranych projektów to pomysł Stowarzyszenia Rozwoju Nowej Wsi Ujskiej. W czasie ostatniej mroźnej i śnieżnej zimy żadne dziecko z tej miejscowości nie wyjechało na ferie. Jak mówi reprezentująca Stowarzyszenie Magdalena Zielińska – Hurnik był to impuls do działania:

Postanowiliśmy utworzyć Stowarzyszenie Rozwoju Nowej Wsi Ujskiej i po otrzymaniu wpisu do KRS staraliśmy się o wsparcie na realizację pierwszych projektów. Zwróciliśmy się do Nadleśnictwa z prośbą o wytyczenie tras rowerowych, które mogłyby być wykorzystywane także do uprawiania Nordic Walking, a zimą służyć jako trasy do narciarstwa biegowego. To właśnie ta ostatnia forma aktywności fizycznej okazała się największym wyzwaniem. Sprzęt i nauka jazdy wymaga odpowiedniego wsparcia finansowego i tu kluczowe znaczenie ma pomoc uzyskana w ramach The North Face Explore Fund.

W ramach projektu Stowarzyszenia 20 młodych ludzi z Nowej Wsi Ujskiej wyjedzie na szkolenie do Zieleńca. Podczas zajęć z instruktorami dowiedzą się wszystkiego o sprzęcie i jego konserwacji oraz poznają technikę narciarstwa biegowego w terenie. Po powrocie młodzież będzie przekazywała zdobytą wiedzę kolegom. Do tego czasu Stowarzyszenie planuje prowadzić działania mające na celu otwarcie wypożyczalni sprzętu, umożliwiającej mieszkańcom Nowej Wsi Ujskiej i okolic aktywne korzystanie z nowych tras.

(fot. Corey Rich)(fot. Corey Rich)

Jak dodaje Zielińska – Hurnik: Bez wsparcia finansowego realizacja naszego pomysłu byłaby niemożliwa. Poza tym zwrócenie uwagi na nasz projekt dał nam poczucie, że to co robimy ma sens, a inspirowanie dzieci i młodzieży do aktywności na świeżym powietrzu jest ważne dla ich prawidłowego rozwoju.

Firma The North Face od samego początku swego istnienia promuje hasło Never Stop Exploring (Nie przestawaj odkrywać – ang.). Od ponad 40 lat wspiera ekspedycje i sportowców na całym świecie. The North Face Explore Fund pomaga ludziom odkryć piękno i emocje związane z aktywnością w naturalnym otoczeniu. Jego głównymi beneficjentami mają być najmłodsi – przyszli wielcy odkrywcy.

Kolejne zgłoszenia, tym razem związane z aktywnością w lecie, przyjmowane będą od 3 października 2011 roku do 1 lutego 2012 roku. Od marca 2012 roku do lipca 2012 roku przyjmowane będą zgłoszenia akcji zimowych.

Więcej informacji na stronie www.explorefund.eu.

Jacek Będkowski

Snow PR

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0