HomeImprezy outdoor

Już w piątek rozpocznie się II Poznański Festiwal Podróży i Fotografii

Spotkania z podróżnikami, wystawy zdjęć, premiery książek, targi wydawnicze, warsztaty fotograficzne, kursy wspinaczki, finał Konkursu im. Kazimierza Nowaka, koncert zespołu ZAKRęT, to tylko niektóre z atrakcji czekających na miłośników podróży w Poznaniu w dniach 21-23 października br.

Tegoroczną edycję Poznańskiego Festiwalu Podróży i Fotografii zainaugurują bezpłatne warsztaty wspinaczki, na ściance Avana w Kinepolis przy ul. B. Krzywoustego 72, które odbędą się w piątek 21 października. Kursy skierowane są do osób, które chciałyby dopiero rozpocząć swoją przygodę ze wspinaczką. 

W sobotę, 22 października, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (wejście od ul. Głogowskiej) w godzinach 10:00-18:00 na uczestników festiwalu czeka bogaty wachlarz wydarzeń.

Pierwszym z nich będzie fachowy wykład Tomka Kowalskiego o życiu w górach wysokich – trening, aklimatyzacja i szczytowanie. Podróżnik z Poznania opowie również o zdobywaniu Śnieżnej Pantery w rekordowo szybkim czasie. Chwilę później rozpoczną się profesjonalne warsztaty fotograficzne prowadzone przez trenerów Akademii Nikona – Krystiana Bielatowicza i Pawła Charę.

Równolegle w sali naprzeciwko o swoich przygodach i książkach opowiadać będą goście specjalni festiwalu:

  • Romuald Koperski – znany z podróży do Syberii, nie każdy wie, że jest aktualnym rekordzistą Guinnessa w grze na fortepianie. Na festiwalu zaprezentuje Ekspedycję Stulecia 2008 – najdłuższą w historii motoryzacji zimową ekspedycję samochodową.
  • Tomek Michniewicz – dziennikarz, fotograf i zapalony backpacker. 19 października, dokładnie trzy dni przed festiwalem, ukaże się jego nowa sensacyjna książka – „Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów”. Uczestnicy festiwalu będą jednymi z pierwszych, którym uda się zdobyć cenne dedykacje.
  • Michał Pauli – artysta i podróżnik, skazany na 12 kar śmierci do jednego z najgorszych i najbardziej zatłoczonych więzień świata – Bang Kwang. Jego prośbę o ułaskawienie do króla Tajlandii poparli trzej polscy prezydenci: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński.

Wśród pozostałych gości znaleźli się:

  • Barbara Meder, autorka książek „Babcia w Afryce” i „Babcia w pustyni i w puszczy”, która opowie o 14-miesięcznej podróży po Czarnym Lądzie.
  • Łukasz Wierzbicki z poznańską premierą książki „Mój chłopiec, motor i ja” przedstawiającą historię Haliny i Stanisława Bujakowskich, którzy w 1934 roku ruszyli w niezwykłą podróż do Chin.
  • Jarosław Fischbach, autor książki „Polskim Szlakiem przez Amerykę Południową”.
  • Adam Wiśniewski, który opowie o swoich rowerowych wyprawach po Mongolii i zaprezentuje pierwszy tom z serii „Rowerem pisane”.

Na szczególną uwagę zasługuje prezentacja Arka Ziemby, który do Poznania przywiezie oryginalne zabawki zrobione przez dzieci na Madagaskarze.

Oprócz tego na uczestników festiwalu czekają trzy wystawy fotografii: z Syberii, Czadu i Nepalu – przy czym ostatnia została zrobiona w technologii 3D.

O godzinie 18:00 prezentacje festiwalowe przeniosą się do The Dubliner Irish Pub, gdzie rozpocznie się wieczór autorski związany z Kazimierzem Nowakiem, wybitnym wielkopolskim podróżnikiem.

Na początku Jacek Łuczak, autor książki „Polska Kazimierza Nowaka – przewodnik rowerzysty” po raz pierwszy zaprezentuje swoje dzieło. Następnie Dominik Szmajda, Andrzej Ziółkowski i Romuald Deja przedstawią niezwykłe obrazki ze swoich etapów Sztafety „Afryka Nowaka”. O godzinie 21:00 wystąpi poznański zespół ZAKRęT.

W niedzielę 23 października obowiązkowym punktem programu będzie film 3D przedstawiający trekking Annapuma Cirquit w Nepalu zrealizowany przez poznaniaka – Macieja Samulskiego. Po projekcji filmu rozpoczną się prezentacje finalistów Konkursu im. Kazimierza Nowaka na najlepiej udokumentowaną podróż roku 2011. Podróżnicy powalczą o 4000 zł i statuetkę. Podczas narady Jury, o zdobywaniu Mont Everest opowie wielkopolska alpinistka Magdalena Prask.

Zwieńczeniem festiwalu będzie losowanie biletu lotniczego w dowolne miejsce na świecie.

Sponsorami festiwalu oraz Konkursu im. Kazimierza Nowaka są: Primapol Travel, Terravita, Stomil Poznań, Tatonka oraz Wydawnictwo Sorus.

Organizatorami festiwalu są: Portal Podróżniczo-Turystyczny Tubyliśmy.pl, Fundacja im. Kazimierza Nowaka, Akademicki Klub Górski „Halny” oraz Fundacja Małych i Dużych.

By dostać się na wydarzenia festiwalu trzeba nabyć bilety Targów Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon (sobota, 22 października) lub Salonu Modelarstwa, Zabawek i Gier Towarzyskich Hobby (niedziela, 23 października).

Więcej informacji na stronie: http://festiwalpodrozy.pl.

Daria Bąk

Dyrektor Poznańskiego Festiwalu Podróży i Fotografii

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0