HomeTesty

Przyrządy asekuracyjne z automatyczną blokadą – test wspinanie.pl

Na portalu wspinanie.pl został opublikowany test pięciu przyrządów asekuracyjnych z automatyczną blokadą, dostępnych na naszym rynku. Niektóre z nich już od pewnego czasu znajdują się w arsenale naszego sprzętu. Inne są mniej znane i być może nie mieliście jeszcze z nimi kontaktu.

Jan Kuczera i Tomasz Polok przetestowali:

W teście zaznaczają:

Wszystkie przedstawione przyrządy działają na podobnej zasadzie. Na skutek gwałtownego szarpnięcia liny następuje jej samoczynne zablokowanie. Dlatego też nazywane są przyrządami automatycznymi, a w przypadku Click-Up półautomatycznymi. Zalecamy zapoznanie się z instrukcją obsługi, bądź naukę obsługi pod okiem licencjonowanego instruktora. W każdym przypadku bezwzględnie wymagane jest trzymanie liny hamującej! 

Przyrządy biorące udział w teście wspinanie.pl. Od lewej GriGri, GriGri 2, Cinch, Sum, Click-UpPrzyrządy biorące udział w teście wspinanie.pl. Od lewej GriGri, GriGri 2, Cinch, Sum, Click-Up

Wszystkie prezentowane w teście przyrządy służą do asekuracji na linach pojedynczych o określonych średnicach oraz do wspinaczki po drogach ubezpieczonych z uwagi na brak możliwości dynamicznej asekuracji. Ich dynamika jest na tyle znikoma, że nie braliśmy pod uwagę danych dotyczących zdolności pochłaniania przez nie energii. Nie zaleca się stosowania prezentowanych przyrządów do asekuracji na drogach tradycyjnych.

Nasz test, dla każdego przyrządu, podzieliliśmy na trzy etapy tj.:

  • pierwsze wrażenie,
  • warsztat (część zasadnicza)
  • oraz podsumowanie.

Na koniec przedstawiamy tabelkę zawierającą główne plusy i minusy testowanego sprzętu oraz wybieramy zwycięzcę testu.

Staraliśmy się, aby nasza ocena prezentowanych przyrządów była jak najbardziej obiektywna. Kierowaliśmy się wyłącznie naszymi doświadczeniami wyniesionymi z testu, a nie opiniami jakie można znaleźć na stronach internetowych. Oczywiście zapoznaliśmy się z instrukcją obsługi oraz zaleceniami producenta. Test obejmuje wyłącznie ocenę użytkowania, a nie trwałości materiałów, z jakich zostały wykonane.

Z pewnością wielu z Was już od dłuższego czasu użytkuje któryś z porównywanych w teście przyrządów i ma w tym zakresie większe od nas doświadczenie. Będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi, które kierować można bezpośrednio do autorów testu.

Za cenne uwagi chcielibyśmy podziękować: Pawłowi Grendzie, Piotrkowi Sztabie, Wojtkowi Słowakiewiczowi i Piotrkowi Turkotowi.

Tomasz Polok

Instruktor PZA

Szkoła wspinania Eldorado

polok.tomasz@gmail.com

Jan Kuczera

Instruktor wspinaczki Sportowej PAS

Animator Sportu, Instruktor Technik Linowych

Szkoła wspinania Hardrock

jkuczera@hardrock-wspinanie.pl

Cały test dostępny jest na stronie wspinanie.pl

Źródło: wspinanie.pl

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0