W kurtce Velum Jacket dokonałem przejścia przez Haiti w porze deszczowej w kwietniu/maju 2011 (30 °C i wilgotność do 80%) oraz korzystałem z niej w Polsce w październiku tego roku, podczas obozu wędrownego w Bieszczadach (3 °C i wilgotność 90 %).
- Krój
Absolutna prostota i minimalizm. Ta kurtka ma to co potrzeba i żadnych zbędnych bajerów. Bardzo wygodne rękawy, w których bez problemu można działać z rękami w górze, absolutnie nie krępujące ruchów. Idealnie skrojony kaptur z pełną trójwymiarową regulacją objętości i głębokości.
Kurtka ma dwie proste, obszerne kieszenie na zamek, do tego mamy jeszcze długi zamek główny. Wszystkie zamki są „splashproof”, czyli po naszemu bryzgoszczelne. Faktycznie, dzięki zastosowaniu tych zamków można było zrezygnować z wszelkich patek i osłon.
Krój jest bardzo techniczny, kurtka jest bardzo „przy ciele”. Ponieważ jest przeznaczona do bardzo intensywnej aktywności fizycznej, należy ją ubierać i mierzyć na samą bieliznę termoaktywną lub też z bardzo cienkim polarem.
Przedłużony tył i zminimalizowany system ściągaczy dodatkowo zmniejsza wagę i podkreśla wyjątkową funkcjonalność.
- Waga
Velum Jacket waży zaledwie 360 g, co jest porównywalne z najlżejszymi kurtkami wykonanymi z Gore-Tex Paclite Shell – mimo to, Velum jest od nich mocniejsza.
- Objętość po spakowaniu
Kurtka jest malutka i idealnie nadaje się do wszelkiego rodzaju sytuacji awaryjnych. Po spakowaniu i złożeniu w kostkę ma wielkość zaledwie średniej wielkości jabłka. Można więc ją nosić w mieście, na wycieczkach, jak i na ekspedycjach gdzie liczy się każdy gram. Bez problemu zmieścimy Velum do małego plecaczka czy miejskiej torby.
- Oddychalność
Gore-Tex Active Shell to naprawdę spora i odczuwalna różnica w komforcie i oddychalności, nawet w porównaniu z najszybciej do tej pory oddychającymi membranami. Kurtka odprowadza wilgoć tak sprawnie, że zwyczajowe wywietrzniki pod pachami okazują się w tym modelu zbędne. Zresztą zamki pod pachami zwiększyłyby bardzo istotnie wagę. Dawała sobie sprawnie radę zarówno na Haiti, jak i naszych rodzimych Bieszczadach.
- Wiatroszczelność
Niezwykłe jest uczucie wędrowania czy wspinaczki podczas silnego wiatru. Na ciele jedynie bielizna i Velum i… to wystarcza. Żadnych cienkich polarów czy windstopperów.
- Tkanina
Na uwagę zasługuje też sama tkanina. Gore-Tex Active Shell jest bardzo miękki i „lejący”. Jest dużo bardziej miękki i elastyczny niż Gore-Tex Pro Shell i tak cienki jak Gore-Tex Paclite Shell, ale z drugiej strony jest od Paclite’a o niebo bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Najbardziej newralgiczne miejsce we wszystkich kurtkach – barki – są w Velum Jacket wykonane z gęstszego materiału, co sprawia, że nawet nosząc na ramionach najcięższy plecak nie uszkodzimy membrany.
- Dla kogo Velum
Dla wszystkich tych, którzy uprawiają bardzo aerobowe, wysiłkowe sporty w różnych warunkach pogodowych, od biegów górskich i przełajowych, po ambitne żagle i narty biegowe zimą. Velum będzie również kurtką z wyboru dla wszystkich „fast & light”, którzy chcą zminimalizować wagę i rozmiary swojego sprzętu. Również Ci którzy lubią superlekkie kurtki z Gore-Tex Paclite Shell, ale potrzebują czegoś mechanicznie mocniejszego powinni zdecydować się na Velum Jacket.
- Podsumowanie
Niezwykła kurtka oferująca wytrzymałość najsolidniejszych modeli ekspedycyjnych przy wadze i objętości najlżejszych Paclite’ów, a to wszystko przy minimalistycznym, sportowym designie i wybitnej oddychalności.
Rafał Król
Berghaus Team
źródło: Berghaus
KOMENTARZE
oddychalnosc. Ja rozumiem marketing ale prosze nie pisac bzdur ze kurtka swietnie oddychala w +30 stopniach bo nawet ludzie z Gore tego nie potwierdza.
Kuba
…. jeżeli osoba która testowała tę kurtkę i jest powiązana z firmą Berghaus to raczej tródno tu mówić i jakiejś bezstronności
na stronie Pana Króla widnieją banery reklamowe i linki do Berghausa
testy. To że ktoś współpracuje z marką X czy Y, nie oznacza że kłamie. Wystarczy zobaczyć co osoba testowała do tej pory, gdzie była i co umie.
koloruje?. ale może koloruje ?
Berghaus Velum. Na Haiti jest mała wilgotność powietrza, co przekłada się na oddychalność. Jest o tym w teście wyraźnie napisane.
-. Poza różnicą wilgotności musi wystąpić różnica temperatur. Powyżej 10st C każda membrana przestaje oddychać.
W kurtce Velum Jacket. W kurtce Velum Jacket dokonałem przejścia przez Haiti w porze deszczowej w kwietniu/maju 2011 (30 °C i wilgotność do 80%) -kłamca