HomeImprezy outdoor

Zimowy „tłok” w Karakorum i Himalajach

W nadchodzącym sezonie 2011/2012 zjawi się w Pakistanie rekordowo duża ilość wypraw zimowych – ośmiotysięczne szczyty będzie atakować aż 5 ekspedycji. Zainteresowanie pierwszymi zimowymi wejściami na pakistańskie ośmiotysięczniki sięga więc zenitu.

Do skutku dochodzi zapowiadana od wielu lat wielka rosyjska wyprawa na K-2 (8611 m n.p.m.) w Karakorum. Jej skład to szesnastu, wielokrotnie utytułowanych alpinistów zarówno ze starszego, jak i młodszego pokolenia:

Alexey Bolotov, Gennady Kirievskiy, Vladimir Belous, Nikolai Totmianin, Valery Shamalo, Gleb Sokolov, Vitaliy Gorelik, Illias Tukhvatullin, Andrey Mariev, Vadim Popovich, Evgeny Vinogradskiy, Nikolay Cherny, Sergey Bychkovskiy, Igor Boriseko and Vladimir Kuptsov.

Kierownikiem jest, pracujący od wielu lat nad tym projektem Viktor Kozlov. Na razie nie wiadomo czy wyprawa planuje korzystać z dodatkowego tlenu z butli.

Najlepszy obecnie na świecie zespół międzynarodowy Denis Urubko (Kazachstan) i Simone Moro (Włochy) zaatakuje Nanga Parbat (8125 m n.p.m.) w Himalajach zachodnich od strony Doliny Diamir.

Urubko i Moro wsławili się w ostatnich sezonach zimowymi wejściami na Makalu i Gasherbrum II (pierwszy ośmiotysięcznik w Pakistanie zdobyty zimą). Himalaiści ci stosuję strategię wspinaczki w małym zespole w szybkim, lekkim stylu. Co ciekawe tym razem nie będzie im towarzyszły jako trzeci Corry Richards (USA, także wszedł na GII), a Włoch Matteo Zanga.

Wyprawa na Gasherbrum II (fot. Core Richard)Wyprawa na Gasherbrum II (fot. Core Richard)

Będzie tu też obecna pięcioosobowa grupa polskich entuzjastów ekstremalnej przygody.

Gasherbrum I (8068 m n.p.m.) i do tego nową drogą od strony płd-zach. atakowany będzie przez międzynarodową wyprawę pod kierunkiem Austriaka Gerfrieda Goeschla.

To druga zimowa próba Goeschla wytyczenia zimą tej drogi. W wyprawie uczestniczyć będzie w roli wspinającego się filmowca Polak Dariusz Załuski (w 2011 zdobył K-2). Pozostali uczestnicy to: Alex Chicon i Sarlos Fernando Quiroga Suarez (Hiszpania), Hahlen Cederic (Szwajcaria).

Artur Hajzer na szczycie Makalu (fot. A. Bielecki)Artur Hajzer na szczycie Makalu (fot. A. Bielecki)

Polską ekipę szykuje też Polski Związek Alpinizmu w ramach programu sportowego „Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015”, nad którym patronat honorowy objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. PZA zapowiada nową taktykę i w dużej części nowy skład zespołu. Szczegóły nie są ujawniane z/w na negocjacje sponsoringowe z jednym z koncernów naftowych. Oficjalny komunikat umieszczony zostanie wkrótce na www.polskihimalaizmzimowy.pl i www.pza.org.pl.

Artur Hajzer

źródła: informacje własne, www.explorersweb.com

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0