HomeNowości z rynku

Diabeł tkwi w szczegółach, czyli jak odpowiednio dopasować narty i buty – radzi Fischer

Bez względu na to, czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym narciarzem, czy szusujesz po stokach raz do roku – podczas ferii zimowych, czy też zaliczyłeś już niemalże wszystkie światowe szczyty górskie, pamiętaj – najważniejsze, to dobrze dobrać sprzęt sportowy. Jak zatem wybrać sprzęt odpowiadający naszej budowie i umiejętnościom? To wbrew pozorom, nie jest aż takie trudne. 

(fot. Fischer)(fot. Fischer)

Większość początkowych narciarzy sądzi, że do nauki nie są potrzebne dobrej jakości narty. Nic bardziej mylnego. Używanie nieodpowiednich nart nie tylko utrudni naukę, ale może również całkowicie zniechęcić do uprawiania sportów zimowych.

Narty

Podstawowa zasada przy dobieraniu nart jest taka, że powinny być one około 15 cm krótsze od wzrostu osoby, która będzie ich używała. I tak np. sportowiec o wzroście 180 cm powinien wybrać nartę o długości ok. 160-165 cm.

Im dłuższa narta tym trudniej nią manewrować, ale jest też zarazem szybsza i lepiej trzyma się krawędzi. Dlatego też osoby, które jeżdżą zawodowo, wybierają modele dłuższe od ich wzrostu.

(fot. Fischer)(fot. Fischer)

Narty różnią się od siebie także konstrukcją, a co za tym idzie – wymagają konkretnych umiejętności. Niektórzy producenci, np. Fischer stosują dziesięciopoziomową skalę zaawansowania narciarza. Przykładowo, narta Viron 2.2 black red Powerrail wymaga poziomu doświadczenia pomiędzy 3, a 5, co odpowiada mniej więcej poziomowi ponadpodstawowemu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by takich nart używali też zaawansowani narciarze. Jednak wtedy prawdopodobnie konstrukcja narty będzie ograniczała ich możliwości. Dlatego też bardziej doświadczeni narciarze powinni wybrać Progressor 900 Flowflex 2.0, które wymagają poziomu pomiędzy 7, a 10, czyli zaawansowanego.

Viron 2.2 black red Powerrail marki Fisher, to narta przeznaczona dla osób, które opanowały sport w stopniu zaawansowanym. Sugerowana cena deViron 2.2 black red Powerrail marki Fisher, to narta przeznaczona dla osób, które opanowały sport w stopniu zaawansowanym

Równie ważne są zastosowane przy produkcji nart technologie. Im jest ich więcej, i im bardziej są one zaawansowane, tym narta pewniej zachowuje się podczas jazdy. Na przykład technologia Sandwich Sidewall pozwala narcie lepiej trzymać się krawędzi. Polega na połączeniu drewnianego rdzenia z podwójną, titanalową powłoką i wzmocnieniem całości konstrukcji włóknem węglowym. Technologię tę stosuje się w nartach z najwyższej półki, a więc modelach przeznaczonych dla doświadczonych narciarzy. Przykładem mogą być narty Koa 74 C-Line, które ze względu na design dedykowane są kobietom.

Sugerowana cena detaliczna modeli z serii C-Line zaczyna się od ok. 2 299 zł.

Buty

Buty narciarskie to drugi najważniejszy element wyposażenia narciarza. Źle dobrane, mogą sprawić nie tylko ból, ale także przyczynić się do wady stopy czy nawet groźnego dla zdrowia urazu.

(fot. Fischer)(fot. Fischer)

But narciarski składa się z dwóch części: zewnętrznej i wewnętrznej, zwanej potocznie kapciem. Zewnętrza część ma za zadanie m.in usztywnić stopę i dobrze przenosić siłę narciarza na nartę. Część wewnętrzna odpowiada za prawidłowe ułożenie stopy. Najlepszą metodą dopasowania buta jest po prostu jego przymierzanie. Po zaciśnięciu klamr, stopa musi stać sztywno – nie może mieć dużo luzu. Należy też pamiętać, aby po włożeniu ustawić się w pozycji w jakiej zjeżdżamy i dopiero wtedy ustalić, czy but spełnia swoje zadanie.

Najlepszym wyjściem jest zakup butów Fischer Vacuum Fit, które same dopasowują się do nóg narciarza. Jak to możliwe? Buty tuż po zakupie przechodzą specjalną procedurę, dzięki której to one dopasowują się do Twojej stopy, a nie na odwrót. Najpierw wyjmuje się z nich wkładkę, a następnie umieszcza są w specjalnym urządzeniu, które nagrzewa je do 80 stopni Celsjusza. Po paru minutach Vacuum Fit wyjmowane są z „piekarnika” i ponownie wsuwa się w nie wkładkę. Kupujący wkłada je i staje na specjalnym urządzeniu, w którym przyjmuje się taką pozycję, jak podczas zjazdu ze stoku.

Fischer, buty Vacuum FitFischer, buty Vacuum Fit

W ostatniej fazie na buty zakładane są nakładki chłodzące, które mają za zadanie je ostudzić. Ponadto naciąga się na nie specjalny pokrowiec, który napompowuje się powietrzem. Ciśnienie w pokrowcu naciska na buty, które idealnie dostosowują się do kształtu stopy. W razie potrzeby proces ten można powtórzyć do pięciu razy, bez obawy o utratę właściwości buta.

Michał Wierzbicki

Multi Communications

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0