HomeImprezy outdoor

3. Festiwal Górski Wondół Challenge

Trzecia edycja Festiwalu Górskiego Wondół Challenge już tradycyjnie odbędzie się w Gliwicach oraz Szczyrku w dniach 17 – 19 lutego 2012 roku. Gośćmi specjalnymi będą m.in. zdobywczyni Korony Himalajów i Karakorum Gerlinde Kaltenbrunner oraz kpt. Krzysztof Baranowski, założyciel „Szkoły pod żaglami”, człowiek, który dwa razy opłynął świat.

Jak zwykle prezentowane będą najnowsze filmy z Banff Mountain Film Festival oraz odbędą się pokazy ratownictwa GOPR z użyciem śmigłowca. W tym roku motywem przewodnim Festiwalu będzie „woda”, stąd obecność WOPR-u, który w 2012 świętuje 50-te urodziny.

Górskie spływy kajakowe, nurkowanie w wysoko położonych jeziorach, czy wspinaczka po dostępnych tylko z wody skałach lub lodowych formacjach – jak widać „wodne” atrakcje mają z pewnością więcej wspólnego z górami niż mogłoby się wydawać.

Jak co roku festiwal obędzie się w dwóch miejscach: w Centrum Edukacyjno Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach – 17 lutego 2012 r. i w Orlim Gnieździe w Szczyrku – 17-19 lutego 2012 r.

Podczas imprezy zobaczymy najnowsze filmy, pokazywane na najważniejszym na świecie festiwalu filmów górskich, czyli Banff Mountain Film Festival World Tour. Publiczność będzie mogła zapoznać się z obrazami takimi jak: Race for The Nose, który opowiada o walce z czasem w celu pobicia rekordu we wspinaczce po legendarnej 1000 metrowej ścianie The Nose na El Capitanie w Yosemite czy też Cold z zimowej wyprawy na Gasherbrum II, który jest jednym z najszczerszych i najbardziej poruszających górskich filmów oraz wieloma innymi niesamowitymi produkcjami z gatunku podróży ekstremalnych.

Ponadto, Wondół Challenge będzie promować rodzimą produkcję filmów podróżniczych poprzez prezentację filmu-reportażu Jasia Meli pt.: Beskid Niski Survival Expedition 2011, dokumentu Z hałdy w Himalaje Darka Załuskiego i Aliny Markiewicz oraz Korony Ziemi Martyny Wojciechowskiej.

Oprócz doskonałego kina górskiego i wielu innych atrakcji, podczas Festiwalu odbędą się również spotkania z Gośćmi Specjalnymi, którzy opowiedzą o swoich wyprawach, sukcesach i przygodach zarówno tych mrożących krew w żyłach, jak i tych na wesoło. Wondół gościć będzie:

Gerlinde KaltenbrunnerGerlinde Kaltenbrunner

  • Gerlinde Kaltenbrunner – jedną z najlepszych himalaistek na świecie, która w 2011 roku m.in. z Darkiem Załuskim stanęła na szczycie K2, kompletując tym samym Koronę Himalajów i Karakorum. Zdobyła ją bez użycia tlenu;
  • Kapitana Krzysztofa Baranowskiego – żeglarza, który dwukrotnie opłynął świat oraz założyciela „Szkoły pod żaglami”, a także autora książek o tematyce żeglarskiej;
  • Stefana Czernieckiego – zwycięzcę Memoriału im. Piotra Morawskiego, członka Alpinus Expedition Team, podróżnika ze specjalizacją z Ameryki Południowej, który opowie o wyprawie w głąb dorzecza Orinoko i Olgę Morawską – pomysłodawczynię Memoriału i autorkę książek podróżniczych;
  • Kamila Iwankiewicza i Bogumiła Buczyłko – członków pięcioosobowej drużyny nurków, których celem jest eksploracja 7 najwyżej położonych jezior na świecie rozproszonych na 7 kontynentach;
  • Olę Taistrę – najbardziej utalentowaną kobietę w polskim środowisku wspinaczkowym, która ma na swoim koncie wiele dróg w przedziale trudności VI.5 – VI.7 RP w Polsce, a za granicą drogi 8b – 8c RP oraz 7c+ w stylu OS. 

Ola Taistra (fot. M. Kwiatkowski)Ola Taistra (fot. M. Kwiatkowski)

Ale to nie wszystko. W Szczyrku odbędą się również wystawy zdjęć – Paweł Mszyca pokaże malowniczą fotografię górską, natomiast Wojtek Surdziel zaprezentuje niesamowite zdjęcia podwodne oraz opowie jak fotografować w wodzie.

Organizatorzy przygotowali również konkursy dla publiczności, w których nagrody-niespodzianki ufundowała marka Alpinus. Nagrody będzie można odebrać w paczkomatach InPost znajdujących się tuż obok hotelu Orle Gniazdo w Szczyrku i przed wejściem do Centrum Edukacyjno-Konferencyjnego w Gliwicach.

Wondół Challenge to nie tylko spotkania z filmem i ludźmi gór. To także okazja do promocji aktywnego, rodzinnego wypoczynku i bezpiecznej turystyki. Dlatego na festiwalowych gości czeka sporo atrakcji, w tym m.in.: pokazy ratownictwa i szkolenie z udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez ratowników GOPR i WOPR czy bieg pod górę RMD Winter Run.

Jak co roku organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych. W Szczyrku odbędą się dla nich zajęcia z pieskami w ramach projektu „Psia edukacja”, tutaj w roli głównej wystąpi pies Largo oraz zabawy na dmuchanym statku pirackim, który ku uciesze dzieci rusza się jakby płynął.

Więcej informacji znajdziecie na: www.wondol-challenge.pl oraz na naszym profilu na Facebooku

Katarzyna Moskalik

Projekt77 

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0