HomeRynek outdoor

Zwycięzcy ISPO Award 2012

W konkursie ISPO Award 2012 spośród 260 produktów przyjętych do rywalizacji, wyłoniono 41 nominowanych, z których jury wybrało 22 zwycięzców. Uroczyste wręczenie nagród ISPO Award 2012 nastąpi jutro, 30 stycznia o godz. 17 w hali A3. Zwycięskie produktu można oglądać przez cały czas trwania targów ISPO Munich 2012.

Wspólna dla wszystkich nagroda ISPO Award zastąpiła w tym roku dotychczas przyznawane na targach ISPO nagrody Eco Responslibility Award, Ispo Outdoor Award, Ispo Boardsports Award oraz Ispo European Ski Award.

Zmiana koncepcji związanej z przyznawanymi przez targi nagrodami jest związana ze zmianą koncepcji i założeń targów ISPO. Nagroda ISPO AWARD ma, zgodnie z założeniem organizatora, stać się prestiżowym i międzynarodowym „certyfikatem jakości” dla produktów branży sportowej.

Międzynarodowe jury nagrody ISPO Award 2012 złożone było z dziennikarzy, projektantów, sprzedawców detalicznych oraz wybitnych sportowców. W tym elitarnym gronie znalazło się także dwóch ekspertów z Polski: Tomasz Kurdziel, redaktor naczelny i wydawca prestiżowego magazynu o tematyce narciarskiej NTN Snow & More, doświadczony narciarz oraz komentator dla Eurosport oraz Piotr Turkot, redaktor naczelny branżowego magazynu outdoorowego 4outdoor.pl oraz serwisów internetowych www.wspinanie.pl i www.4outdoor.pl oraz prezes Polish Outdoor Group i dyrektor Krakowskiego Festiwalu Górskiego.

Nagroda ISPO Award 2012 została przyznana w pięciu, głównych segmentach: Outdoor, Ski, Eco Responsibility, Action oraz Performance, przy czym Action obejmuje wymagające sporty, związane z adrenaliną, zaś Performance sporty, w których liczy się bardzo intensywna aktywność fizyczna. Każdy segment jest podzielony na mniejsze kategorie produktowe. 

Poniżej przedstawiamy 18 zwycięzców z trzech segmentów; nagrody przyznane dla produktów zaliczonych do segmentu Outdoor można znaleźć tutaj

Segment Ski 

 • Kategoria Freeski: Narty Ski D2 marki Dupraz

ISPO Award 2012: narty Ski D2 marki DuprazISPO Award 2012: narty Ski D2 marki Dupraz


Przeznaczone do jazdy zarówno w głębokim puchu, jak i po przygotowanych stokach narty Ski D2 marki Dupraz od razu rzucają się w oczy dzięki swojemu oryginalnemu kształtowi. Jury komentuje: wybraliśmy D2 Dupraz głównie ze względu na niezwykły kształt, modny design i wszechstronny zakres zastosowania.

Dodajmy, że w tej kategorii wśród nominowanych do nagrody znalazła się polska marka Majesty z nartami Knife.

 • Kategoria On-Piste Ski: Narty V-Werks RTM marki Völkl

ISPO Award 2012: narty V-Werks RTM marki VölklISPO Award 2012: narty V-Werks RTM marki Völkl

Narty V-Werks RTM z technologią Rocker marki Völkl wyróżniają się niezwykle lekką konstrukcją: narty ważą zaledwie 5,7 kg przy 176 cm długości. Posiadają drewniany rdzeń oraz boki wraz zastosowaniem innowacyjnej technologii na bazie węgla. Narty zostały wykonane w Niemczech. Oświadczenie jury: zdecydowaliśmy się na V-Werks RTM ponieważ Völkl wykorzystuje innowacyjne materiały, a przy tym te narty są o 20% lżejsze i węższe od innych modeli w tej kategorii.

 • Kategoria On-Piste Ski: Narty A.M.P. Bolt marki K2

ISPO Award 2012: narty A.M.P. Bolt marki K2ISPO Award 2012: narty A.M.P. Bolt marki K2

Narty A.M.P. Bolt marki K2 oferują najwyższe możliwości. Ich zaletą jest to, że doskonale radzą sobie na twardych nawierzchniach. Zaprojektowane są dla narciarzy kochających naprawdę duże prędkości. Oświadczenie jury: radykalne w formie i technologii A.M.P. Bolt zapewniają doskonałą stabilność kierunkową. Bolt K2 są idealne do wyścigów.

 • Kategoria Footwear + Binding: Wiązania Guardian 16 marki Salomon/Tracker marki Atomic

ISPO Award 2012: wiązania Guardian 16 marki SalomonISPO Award 2012: wiązania Guardian 16 marki Salomon

Wiązania backcountry firmy Amer Sports to wiązania do freeride’u wyposażone w mechanizm odblokowujący, dzięki któremu można je wykorzystać zarówno do krótkiej wspinaczki na fokach, jak i do zjazdów w głębokim puchu. Oświadczenie jury: Guardian 16 są bardzo proste w obsłudze, dzięki czemu łatwo można przejść od skitouringu do jazdy freeride.

 • Kategoria Protection: Kask Fonix marki POC

ISPO Award 2012: kask Fonix marki POCISPO Award 2012: kask Fonix marki POC

Nowy narciarski i snowboardowy kask marki POC wyróżnia się ze względu na wytrzymałą konstrukcję, która bez problemu podoła wielu uderzeniom i dużym naciskom. Imponująca jest także niska waga i dopasowanie. Komfort noszenia jest zagwarantowany dzięki optymalnie rozmieszczonej wentylacji. Oświadczenie jury: Fornix łączy w sobie wszystkie cechy, które musi posiadać kask narciarski: jest bardzo lekki, wygodny, funkcjonalny i doskonale chroni głowę narciarza.

 • Kategoria Accessories Hardware: Kije narciarskie Disco marki Komperdell 

ISPO Award 2012: kije narciarskie Disco marki KomperdellISPO Award 2012: kije narciarskie Disco marki Komperdell

Komperdell opracował narciarskie kijki, z innowacyjnym uchwytem, zapewniającym doskonałą przyczepność i swobodny zakres ruchu podczas skoków i ewolucji. Gdy pasek od uchwytu jest niepotrzebny można go łatwo schować w uchwycie. Innowacje te w połączeniu z lekką i wytrzymałą konstrukcją zrobiły wrażenie na jury: kijki Disco są zaprojektowane w niezwykle inteligentny i innowacyjny sposób. Oferują niezwykły komfort ruchu. 

Segment Action

 • Kategoria Hardware: Wiązania snowboardowe I.P.O. marki NOW Snowboarding

ISPO Award 2012: wiązania snowboardowe marki NOW SnowboardingISPO Award 2012: wiązania snowboardowe marki NOW Snowboarding

Dzięki zupełnie nowemu systemowi wiązań w modelu I.P.O. miłośnicy snowboardu zyskują jeszcze większe możliwości. Marka NOW oparła swoją konstrukcję na osiach skrętnych z deskorolek i zaimplementowała pomysł do wiązań snowboardowych. Oświadczenie jury: wiązania NOW stanowią niezwykłą innowację w sektorze wiązań snowboardowych. Skrętne wiązania mają wszelki potencjał, by podbić rynek.

 • Kategoria Apparel: Kurtka Vassi marki Haglöfs

ISPO Award 2012: kurtka Vassi marki HaglöfsISPO Award 2012: kurtka Vassi marki Haglöfs


Nowa, wytrzymała i lekka kurtka Vassi powstała we współpracy z zawodowymi sportowcami. Została zaprojektowana specjalnie dla freeriderów, którym zapewni ochronę przed żywiołami, jednocześnie pozwalając na pełną swobodę ruchów. Oświadczenie jury: ogólne wrażenie jakie sprawia kurtka Vassi miało decydujące znaczenia dla naszego wyboru. Kurtka łączy w sobie wiele innowacyjnych detali, w tym niezwykle efektywny system wentylacji.

 • Kategoria Accessories Apparel: Plecak Taos 28 PRO marki Salewa

ISPO Award 2012: plecak Taos 28 PRO marki SalewaISPO Award 2012: plecak Taos 28 PRO marki Salewa

Plecak Taos 28 PRO dla freeriderów został opracowany w ścisłej współpracy z najlepszymi sportowcami. Jury szczególnie zachwycił system pasków nosnych Salewa Fit Ride, który dostosowuje się i doskonale współgra z ruchami użytkownika oraz pozycją ciała przy różnych prędkościach. Oświadczenie jury: plecak Salewy łączy w sobie trzy bardzo ważne cechy: formę, funkcję i inteligentny projekt. Cechy te zasługują na ISPO Award

Segment Performance

 • Kategoria Hardwear: Twin-Skate marki Hudora

ISPO Award 2012: Twin-Skate marki HudoraISPO Award 2012: Twin-Skate marki Hudora

Kombinacja tańca, jazdy na łyżwach i deskorolce – to właśnie obiecuje innowacja od marki Hudora – Twin-Skate. Dwie oddzielne deski, każda z możliwością obracania się o 360 stopni pozwalają na najróżniejsze triki i jednocześnie rozwijanie dużych prędkości. Oświadczenie jury: Twin-Skate marki Hudora wyróżnia nieograniczona liczba manewrów i zupełnie nowy styl jazdy.

 • Kategoria Hardwear: Kurtka Hooded Effusion marki Mountain Hardwear 

ISPO Award 2012: kurtka Hooded Effusion marki Mountain Hardwear and MontrailISPO Award 2012: kurtka Hooded Effusion marki Mountain Hardwear

Niezwykle lekka, trójwarstowa kurtka do biegania Hooded Effusion, w której zastosowano DryQ.TM Active, gwarantuje użytkownikom ochronę przed wilgocią, chłodem, wysoki poziom oddychalności i swobodę ruchu. Oświadczenie jury: materiał, z którego uszyta jest kurtka Hooded Effusion daje kombinację cech takich jak komfort noszenia, wysoki stopień funkcjonalności oraz purystyczne wzornictwo. Połączenie to zasługuje na ISPO Award.

 • Kategoria Footwear: buty Freeheel Running Pad Minimal marki Starringer Leder von Sinnen

ISPO Award 2012: buty Freeheel Running Pad Minimal marki Starringer Leder von SinnenISPO Award 2012: buty Freeheel Running Pad Minimal marki Starringer Leder von Sinnen

Ultralekkie buty Freeheel Running Pad zaprojektowane są specjalnie dla miłośników biegania typu forefoot (sposób biegania bliski barefoot), którzy lubią długie trasy nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych. Pomimo niewielkiej ilości materiałów użytych do wykonania butów, Freeheel Running Pad doskonale chronią stopy. Oświadczenie jury: Freeheel Pad Running to zaawansowane buty wpisujące się w trend biegania boso (typu barefoot). Naturalne i ekologiczne materiały dopełniają pozytywne wrażenie, jakie wywołują buty.

 • Kategoria Accessories Hardware: HIOD One marki Free2Move

ISPO Award 2012: HIOD marki Free2MoveISPO Award 2012: HIOD marki Free2Move

Urządzenie marki Free2Move sprawia, że rowerzyści mogą ze sobą rozmawiać nawet jeśli dzielą ich setki metrów i jadą z dużą prędkością. Połączenie umożliwia technologia Bluetooth. Urządzenie jest przymocowane do kierownicy. Oświadczenie jury: młoda marka Free2Move wprowadziła interesujący system skupiający się na komunikacji i interakcji między rowerzystami, a nie na osiągnięciach technologicznych.

Segment Eco Responsibility

 • Kategoria Hardware: Projekt ekologiczny Amplid Green Light

ISPO Award 2012: projekt ekologiczny Amplid Green LightISPO Award 2012: projekt ekologiczny Amplid Green Light

Projekt snowboardowego producenta Amplid jest ambitny: firma zastępuje wszystkie materiały, które mają negatywny wpływ na środowisko ekologicznymi alternatywami. Oświadczenie jury: stosują tak niezwykle interesujące ekologiczne i wtórnie przerobione materiały, że zdecydowaliśmy iż projekt zasługuje na nagrodę ISPO Award.

 • Kategoria Hardware: Wiązania Xelium (Rossignol) – Xpress (Look)

Rossignol Group prezentuje nowy system wiązań pod marką Rossignol and Look. Rozwój tego systemu skupia się głównie na ochronie zasobów i zminimalizowaniu wpływu na środowisko. Wiązania Xelium-Xpress zapewniają bezpieczeństwo przy niskiej wadze. Oświadczenie jury: każdy ze składników tego produktu został dokładnie przeanalizowany przez Life Cycle Analysis Auditing Company (LCA). W rezultacie znacznie ograniczono negatywny wpływ na środowisko naturalne w produkcji wiązań.

 • Kategoria Hardwear: Deska snowboardowa Story marki Niche

ISPO Award 2012: deska snowboardowa Story marki NicheISPO Award 2012: deska snowboardowa Story marki Niche

Odpowiedzialne wykorzystywanie zasobów jest widoczne w każdym elemencie deski snowboardowej all-mountain freestyle marki Niche. Tradycyjne materiały zostały zastąpione ekologicznymi rozwiązaniami lub materiałami pochodzącymi z recyklingu. W efekcie deska jest lżejsza i bardziej zwinna. Oświadczenie jury: deska snowboardowa Story marki Niche jest dobrze przemyślanym produktem, wykorzystującym starannie dobrane materiały. Firma zdecydowała się nie stosować bez żadnych szkodliwych substancji.

 • Kategoria Apparel: Kurtka Backyard 3 in 1 Jacket marki Puya

ISPO Award 2012: kurtka Backyard 3 in 1 Jacket marki PuyaISPO Award 2012: kurtka Backyard 3 in 1 Jacket marki Puya

84% zaoszczędzonej energii, dzięki użyciu wtórnie przetworzonych materiałów i 72% mniejsza emisja CO2: to liczby określające certyfikowaną przez bluesign kurtkę marki Puya. Jednocześnie kurtka ta spełnia wszystkie wymagania dotyczące odzieży zewnętrznej przeznaczonej do outdoorowych aktywności. Oświadczenie jury: Puya imponująco rozbudowała swój i tak już skomplikowany system, którego celem jest ochrona środowiska naturalnego. Wśród zaawansowanych technologii znajduje się wolny od fluoru proces produkcyjny, zapewniający odzieży odporność na działanie wody.

 • Kategoria Accessories: Lina wspinaczkowa 9.8 Transformer marki Mammut

ISPO Award 2012: lina wspinaczkowa 9.8 Transormer marki MammutISPO Award 2012: lina wspinaczkowa 9.8 Transormer marki Mammut

Lina Transformer marki Mammut jest w 100% wykonana z wysokiej jakości włókien, które wcześniej zostały odrzucone ze względu na różnicę w kolorze. Oświadczenie jury: Mammut znalazł sposób na zmniejszenie ilości odpadów włókien, powstających ze względu na różnicę w ich kolorze, jednocześnie tworząc linę o zupełnie nowym wyglądzie.

Więcej informacji o nagrodzonych produktach w konkursie ISPO Award 2012 znajduje się na stronie www.ispo.com.

Źródło: ISPO Munich

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0