HomeImprezy outdoor

Pierwsza przyrodnicza wyprawa na biegówkach – małopolskie Koninki przetarte

W sobotę 28 stycznia, na trasie narciarskiej w Porębie Wielkiej – Koninkach odbyła się pierwsza w tym roku wycieczka edukacyjna na biegówkach, organizowana przez Gorczański Park Narodowy.

Uczestnicy tej ciekawej wyprawy spędzili na nartach blisko 3 godziny. Frekwencja nie była może najwyższa, ale dyrekcja i pracownicy GPN już zapowiadają kolejne tego typu wyprawy i liczą na zainteresowanie turystów i biegaczy.

Cześć uczestników pierwszej edukacyjnej wycieczki narciarskiej w Koninkach (fot. Gorczański Park Narodowy)Cześć uczestników pierwszej edukacyjnej wycieczki narciarskiej w Koninkach (fot. Gorczański Park Narodowy)

W sobotę, kilka minut po godz. 10.00 uczestnicy wycieczki, wraz z Ewą Strauchmann – kierownikiem Zespołu Edukacji i Udostępniania Parku Narodowego wyruszyli na trasę. Na trasie byli także cały czas dwaj instruktorzy Polskiego Związku Narciarskiego, gotowi służyć fachowa radą początkującym biegaczom.

Poznawanie tajników karpackiej puszczy i podziwianie jej w zimowej szacie miało raczej indywidualny charakter. Turyści w kilkuosobowych grupach wędrowali na nartach biegowych i śladowych doliną potoku Turbacz, następnie drogą stokową pod polanę Szałasisko, skąd pojechali do doliny Olszowego Potoku.

Pracownicy Gorczańskiego Parku Narodowego cały czas byli na trasie i służyli informacją o przyrodzie Gorców, o możliwościach poznawania ich zimą z wykorzystaniem szlaków turystycznych.

Narciarze wędrując dobrze przygotowaną, dzięki firmie Amer Sports, drogą dolinową i stokową mieli przede wszystkim okazję do aktywnego wypoczynku w zimowej, mroźnej scenerii.

To była pierwsza z czterech zaplanowanych na ten sezon wypraw edukacyjnych na nartach. Kolejne planowane są na 11, 18 oraz 25 lutego. Spotkanie z przewodnikiem – pracownikiem GPN we wszystkich wymienionych terminach o godz. 10.00 przy tablicy z mapą GPN w Porębie Wielkiej – Koninkach.

Trasa wycieczki liczy ok. 7 km, przewidywany czas trwania wycieczki – 3 godziny. Start z poziomu 680 m. n.p.m., a najwyższy punkt wędrówki – 880 m n.p.m.

Uczestnicy pierwszej edukacyjnej wycieczki narciarskiej w Koninkach (fot. Gorczański Park Narodowy)Uczestnicy pierwszej edukacyjnej wycieczki narciarskiej w Koninkach (fot. Gorczański Park Narodowy)

Uczestnicy wyprawy będą zatrzymywali się na trasie, by obserwować różne ślady aktywności zwierząt i uczyć się rozpoznawania tropów. Poszukają odpowiedzi na pytania: czym różni się trop sarny i jelenia? Ile palców ma wiewiórka? Co kryje się pod nazwą „wilczy trucht”? Być może trafią na ślady „biesiadowania” mieszkańców gorczańskiej puszczy.

W leśnej ciszy można usłyszeć głos mysikrólika – najmniejszego ptaka w Europie oraz sikory czubatki. Jeśli biegaczom dopisze szczęście, to spotkają najrzadsze w Europie gatunki dzięciołów – trójpalczastego lub białogrzbietego.

Więcej informacji na stronie: www.gorczanskipark.pl

Źródło: H&S Media Consulting

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0