HomeNowości z rynku

Odświeżona kolekcja czekanów DMM w sezonie 2012

Spośród dotychczasowych modeli w ofercie pozostają tylko klasyki DMM – Fly oraz Cirque. Zostały one jednak poddane modernizacji i zdecydowanie zmieniono ich stylistykę na bardziej odważną, lepiej współgrającą z charakterem całej kolekcji. Pojawią się za to nowe modele Raptor, Apex oraz Switch.

Cała linia została zaprezentowana podczas tegorocznych targów ISPO w Monachium i jak podaje DMM, cieszyła się dobrym przyjęciem. Nowe modele pokrywają całe pasmo zastosowań górskich: od górskiej zimowej turystyki, poprzez alpinizm, aż po trudne wspinaczki mikstowe i lodowe.

Walijski producent opracował specjalną technologię produkcji wykorzystującą w całej konstrukcji czekana elementy spełniające wysoki standard wytrzymałości (standard T). Zastosowano podwójne nity i wysokiej jakości materiały.

Rękojeści czekanów wygnano w technologii kucia na gorąco i pokryto je wytrzymałym materiałem o dobrych właściwościach izolacyjnych, który poprawia pewność chwytu. Dzięki materiałom i procesowi produkcji wszystkie czekany wytrzymują dynamiczne obciążenie działające w osi czekana równe 20 kN. Wszystkie punkty mocowania taśm, smyczek czy lonży wytrzymują tę samą wartość obciążenia.

[video:http://vimeo.com/35743134]

Poddany face liftingowi Cirque waży od 565 do 591 g, w zależności od wariantu długości styliska. Ten klasyczny czekan DMM został wzmocniony i wysmuklony. Nowa rączka pozwala na pewny chwyt, a T-certyfikowane ostrze i stopień wytrzymałości styliska pozwalają na pewne budowanie stanowisk i pracę w terenie skalnym. Nowa wersja występuje w wariancie z młotkiem dla bardziej technicznych, wspinaczkowych zastosowań. Model sprzedawany jest ze smyczką Standart Leash.

DMM, czekan CirqueDMM, czekan Cirque

Raptor to już nieco bardziej techniczny model ważący od 644 do 685 g, w zależności od wariantu wyposażenia (łopatka/młotek) i długości. Jest to wszechstronny czekan do alpinizmu i tradycyjnych, zimowych wspinaczek, który został opracowany przy współpracy zawodowych przewodników i instruktorów.

DMM, czekan RaptorDMM, czekan Raptor

Raptor dostępny jest w wersji z łopatką lub młotkiem. Delikatna krzywizna styliska pozwala na wspinaczkę w spionowanym terenie i jednocześnie pozwala na swobodną penetrację śniegu. Czekan posiada kutą na gorąco rękojeść i może być wyposażony w ostrza z czekana Fly. W skład sprzedawanego zestawu wchodzi także smycz Chokehold Leash.

Fly jest ikoną czekana marki DMM. Wszechstronny i obecny w ofercie od wielu lat. Nowy Fly waży 718 g (wersja z młotkiem) lub 721 g (łopatka). Tym razem oprócz kutej na gorąco rękojeści, wyposażono go we wspornik dolnego chwytu, który można zdemontować oraz, sprzedawany oddzielnie, skrót.

DMM, czekan FlyDMM, czekan Fly

Fly może zostać wyposażony w ostrze seryjnie sprzedawane z czekanem Raptor, bardziej odpowiednie do zastosowań w mniej technicznym terenie. W nowej serii czekanów Fly pozbędzie się charakterystycznego garba na głowicy, który zostanie usunięty ze względów wygody. Niestety, obecnie dostępne wersje katalogów wciąż ukazują zdjęcia ze starym profilem ostrza. Jak pozostałe czekany nowej kolekcji, Fly spełnia certyfikat T.

Apex to kolejna nowość DMM. Model ten waży około 673 g gramy z łopatką i 653 g z młotkiem. Apex to czekan o mocno wygiętym stylisku, zaprojektowany do wspinaczki w lodzie i dróg mikstowych. Pomyślano go tak, by sprawdzał się zarówno podczas alpejskich dróg, jak i na liniach sportowych. Dzięki krzywiźnie styliska osiągnięto wysoką funkcjonalność wspinaczki w lodzie oraz ergonomię chwytu.

DMM, czekany ApexDMM, czekany Apex


Czekan oferuje kilka możliwości dostosowania do indywidualnych potrzeb użytkownika, m.in. dzięki dodatkowemu obciążeniu montowanemu na ostrzu, vide rozwiązanie wcześniej stosowane przez markę Petzl. Obciążniki wraz ze śrubą mocującą to dodatkowe 44 g. Czekan można wyposażyć w ostrza lodowe lub mikstowe, a wspornik dłoni na skrócie jest demontowalny. Ponadto Apex sprzedawany jest z taśmą do oklejenia styliska w celu poprawy chwytu. Użytkownicy mogą dokonać wyboru między młotkiem a kompaktową łopatką i dużą górską łopatką. Oczywiście, tak jak pozostałe modele, czekan spełnia wymogi wytrzymałości narzucane przez certyfikat T.

Switch ważący odpowiednio 686 g (mini młotek) lub 678 g (kompaktowa łopatka) to ostatnia nowość tego sezonu z pośród czekanów i jednocześnie najbardziej radykalne narzędzie z serii. Został pomyślany jako najbardziej wszechstronny model w kolekcji, a zarazem jedyny czekan o chwycie typu ergo w kolekcji. Jest to mocny czekan o konstrukcji spełniającej standardy certyfikatu T.

DMM, czekan SwitchDMM, czekan Switch

Podobnie jak pozostałe modele stylisko jest certyfikowane na obciążenia do 20 kN działające w osi wzdłużnej. Takie obciążenie wytrzymują otwory w ergonomicznym uchwycie. Dzięki temu ten czekan o sportowym charakterze jest także w pełni godnym zaufania czekanem do akcji górskiej. Dedykowany do trudnego lodu, wymagającego mikstu i drytoolingu oraz długich dróg górskich.

Dla celu tych ostatnich zastosowań, chwyt został opracowany tak by pomieścić górskie rękawice. Ostrze, podobnie jak w modelu, Axis jest dociążane demontowalnymi ciężarkami. Czekan może być wyposażony w wymienne ostrza lodowe i mikstowe, a ponadto w alternatywie są łopatka lub młotek. Podobnie jak w modelu Axis, czekan sprzedawany jest z taśmą do oklejenia styliska.

Źródło: DMM

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0