HomeTesty

Test bielizny Women’s Base Layer Midweight LS ½ Zip marki Columbia – idealna na zimowe dni

Większość światowych marek na rynku outdoorowym stawia na innowacje. Jakkolwiek ich miejsce w najnowszych kolekcjach było zawsze bardzo istotne, o tyle ostatnimi czasy stało się poniekąd kluczowym elementem decydującym nierzadko o powodzeniu na rynku. Nie przez przypadek na tegorocznych targach ISPO w Monachium jury ISPO Award zwracało uwagę przede wszystkim na innowacyjne produkty, a innowacja była głównym kryterium przyznania nagrody.

Od dawna na sprawdzone technologie stawia uznana marka Columbia. Jedną z nich jest Omni Heat Reflective (jedno z rozwiązań technologii Omni-Heat, obok Thermal Insulation i Thermal Electric), która znajdzie zresztą zastosowanie w większości produktów Columbii na sezon zimowy 2012/2013. Cechy Omni Heat Reflective miałam okazję sprawdzić w bluzie Base Layer Midweight LS ½ Zip.

Columbia, bluza Women's Baselayer Midweight Long Sleeve 1/2 ZipColumbia, bluza Women’s Baselayer Midweight Long Sleeve 1/2 Zip

Bluzę zdecydowałam się przetestować podczas treningów biegowych (bieliznę można spokojnie używać również we innych sportach outdoorowych). Wybrałam okres mrozów, w którym temperatura dochodziła do kilkunastu stopni poniżej zera. Czyli idealnie, żeby sprawdzić zalety Omni Heat. Ale zacznijmy od początku…

Jak ważny jest komfort w czasie intensywnego wysiłku nie trzeba specjalnie podkreślać. Najczęściej już „od pierwszej przymiarki” można sobie wyrobić jako takie zdanie o danym produkcie. Base Layer Midweight LS ½ Zip ma ergonomiczny kształt, po założeniu bardzo dobrze dopasowuje się do ciała. Jest lekka, co za tym idzie delikatna, przez co właściwie nie czuje się jej na sobie. Ma również lekko wydłużony tył, dzięki czemu idealnie zakrywa okolice lędźwi.

Columbia, bluza Women's Baselayer Midweight Long Sleeve 1/2 ZipColumbia, bluza Women’s Baselayer Midweight Long Sleeve 1/2 Zip

Właściwie jedynym minusem może być ciasny krój przy szyi, po zapięciu zamka do końca. Z jednej strony to świetne zabezpieczenie przed wiatrem i zimnem, z drugiej można poczuć delikatny dyskomfort. Niemniej to oczywiście kwestia indywidualna. Jednym może to pasować, innym nie do końca.

Idźmy dalej, bluza ma świetnie wyprofilowane rękawy przystosowane do zakrycia nadgarstków, poprzez ich wydłużenie i zastosowanie specjalnego otworu na kciuk. Nadgarstek jest całkowicie zakryty, a rękawy nie zsuwają się, ani nie „cofają”, co gwarantuje nam komfort podczas intensywnego wysiłku. Co ważne, do wydłużonych rękawów wystarczą zwykłe, cienkie rękawiczki.

Oprócz kroju, kluczowa dla optymalnego komfortu jest odpowiednia termika, a za taką odpowiadają w Base Layer Midweight LS ½ Zip dwie technologie – wspomniana Omni-Heat Thermal Reflective i Omni-Wick Advanced Evaporation. Oczywiście dając wiarę w 100% działanie takich innowacji (w ogóle technologicznych rozwiązań stosowanych przez światowe marki), stajemy się poniekąd świetnym łupem marketingowym 🙂 Niemniej w tym przypadku, uczciwie trzeba przyznać, że „to działa”. Co istotne, zaraz po włożeniu bielizny odczuwa się komfortową temperaturę.

Pierwsza z technologii Omni-Heat Thermal Reflective to mówiąc potocznie „odbijanie ciepła”. Polega na regulowaniu temperatury poprzez odbijanie i zatrzymywanie ciepła produkowanego przez organizm. A wszystko za sprawą specjalnej podszewki z aluminiowych kropek wtopionych w materiał, które (jak czytamy w opisie technologii) kontrolują temperaturę ciała poprzez rozpraszanie nadmiaru ciepła w momencie, kiedy nasz organizm zaczyna się przegrzewać i pocić. Dodatkowo Omni-Heat Reflective zapewnia odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Uwaga: efektem jest poprawa termiki przeciętnie aż o 20%.

Columbia, bluza Women's Baselayer Midweight Long Sleeve 1/2 ZipColumbia, bluza Women’s Baselayer Midweight Long Sleeve 1/2 Zip – technologia Omni-Heat Reflective

Podczas biegania w temperaturze ok. -10/-13 st. C taka technologia sprawdziła się świetnie. Przy czym ze względu na zimno zakładałam na bluzę jeszcze kurtkę odporną na wiatr. Co istotne, wg mnie technlogia Omni-Heat ze względu na swoje właściwości to optymalny wybór na takie właśnie mroźne/ewentualnie zimne dni, w temperaturach dodatnich może nam być już w takiej bieliźnie za ciepło.

Bardzo ważne po skończonym biegu było uczucie świeżości. W czasie intensywnego wysiłku nie ma uczucia pocenia się, za co z kolei odpowiada technologia Omni-Wick®, polegająca na rozpraszaniu potu wytwarzanego podczas wysiłku i odprowadzaniu go na zewnątrz, a następnie odparowywaniu.

Komfortu dopełnia również odpowiedni rodzaj zastosowanego materiału, dzięki czemu po treningu nie czuć nieprzyjemnego zapachu.

Plusy:

  • świetna termika dzięki zastosowaniu Omni-Heat Thermal Reflective
  • optymalny komfort użytkowania przy minusowych temperaturach
  • ergonomiczny krój (dopasowanie do ciała)
  • bardzo dobrze wyprofilowane rękawy przystosowane do zakrycia nadgarstków
  • niska waga
  • brak nieprzyjemnego zapachu po treningu

Minusy:

  • zbyt ciasny krój przy szyi

Strona producenta: www.columbia.com, www.columbiasportswear.pl

Dorota Dubicka

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0