HomeImprezy outdoor

W piątek startuje Bieg Piastów

W najbliższy weekend (2-4 marca) na Polanie Jakuszyckiej największe święto dla fanów narciarstwa biegowego w naszym kraju – XXXVI Bieg Piastów. W sumie we wszystkich biegach na starcie pojawi się 5519 osób!

Przypomnijmy, że Bieg Piastów rozpoczyna się w piątek. O godz. 11.00 startuje rywalizacja na dystansie 10 km stylem klasycznym. Sektory startowe są zamykane dziesięć minut wcześniej.

Bieg Piastów (Fot. Stowarzyszenie Bieg Piastów)Bieg Piastów (Fot. Stowarzyszenie Bieg Piastów)

Sobota to czas na bieg główny – 50 kilometrów „klasykiem”. Początek o godz. 9.00. O godz. 13.15 wyruszą na trasę zawodnicy rywalizujący na 26 km, także stylem klasycznym. Także w tym przypadku sektory startowe są zamykane dziesięć minut przed startem pierwszej grupy.

Bieg Piastów zakończy się w niedzielę. Tego dnia rywalizacja odbywać się będzie stylem dowolnym. O godz. 9.30 ruszą na trasę zawodnicy biegnący na 50 km, a o 13.15 na 30 km.

A teraz kilka informacji praktycznych dotyczących weekendowego biegania na Polanie Jakuszyckiej:

1. Dojazd. Warto zostawić własne auto w centrum Szklarskiej Poręby, a do Jakuszyc dostać się specjalnymi autobusami dla zawodników, które z PKS-u w Szklarskiej Porębie będą kursowały co 20 minut (zatrzymują się także przy hotelu Karkonosze i na przystanku Huta). Jeżeli już koniecznie musisz przyjechać na Polanę samochodem, wybierz się tam bardzo wcześnie rano i spróbuj zaparkować wzdłuż pobocza drogi.

2. Miasteczko zawodników. Znajdzie się nieco powyżej polany startowej. Będą w nim ogrzewane szatnie, w których będzie się można przebrać i w workach ze swoimi numerami pozostawić swoje rzeczy. W miasteczku znajdzie się także punkt medyczny, toalety i główny punkt serwisowy przygotowany przez firmy Salomon i Holmenkol. Będzie tam można m.in. nasmarować narty i przygotować je do startu.

3. Start. We wszystkich biegach zawodnicy ruszają według listy startowej – po 200 osób z każdego sektora. Kolejne sektory są startowane co półtorej minuty. Uwaga! Poza pierwszym sektorem, dla którego liczony jest czas brutto (startu pierwszego zawodnika), w każdym kolejnym, zawodnik ma liczony czas netto. Pomiar czasu nie rozpoczyna się na Polanie Maliszewskiego, ale po kilkuset metrach – na podbiegu, na wysokości przystanku kolejowego Jakuszyce.

4. Bieg i serwis. W sobotę na trasie obowiązuje bezwzględny limit czasu. Każdy kto nie ukończy zawodów, przed godz. 17.30 nie będzie klasyfikowany. Na trasie znajdować się będą punkty żywieniowe, a także co najważniejsze punkty serwisowe przygotowane przez firmy Salomon i Holmenkol. Będzie w nich można wymienić kije, a także dosmarować narty. Uwaga! Za nieoddanie kijów na mecie grozi kara. Nie zapominajmy na trasie o piciu i jedzeniu, które wzmocni nasz organizm.

5. Meta. Po przekroczeniu linii mety każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal. Prosi się zawodników, by po przekroczeniu mety schodzili na bok, nie tarasując przejścia kolejnym biegaczom. Przy mecie znajdował się będzie także punkt gastronomiczny, gdzie będzie można zjeść ciepły posiłek. Zaraz po zjedzeniu warto pójść do szatni i przebrać się w suche ubrania, by nie doprowadzić do wyziębienia organizmu.

Tegoroczny Bieg Piastów, podobnie jak ostatnie, zaliczany jest do serii Worldloppet – największych masowych narciarskich biegów na świecie. W tym roku na listach startowych znalazło się aż 5519 pozycji (nie mówimy tu o konkretnych zawodnikach, bo w wielu przypadkach jedna osoba startuje na dwóch, a nawet trzech dystansach): 1047 na 10 km CT, 1761 na 50 km CT, 1846 na 26 km CT, 431 na 50 km FT oraz 434 na 30 km FT.

Odpowiadając na pytania wielu biegaczy – zapisy na wszystkie dystanse tegorocznego Biegu Piastów są już dawno zamknięte!

 Źródło: H&S Media Consulting

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0