HomeImprezy outdoor

Wczoraj rozpoczął się 60. Trento Film Festival

Wczoraj w Trydencie rozpoczął się międzynarodowy festiwal filmu górskiego – Trento Film Festival. Po wielkim sukcesie ubiegłego roku, tegoroczna, 60. edycja zapowiada się jeszcze ciekawiej. Impreza potrwa do 6 maja.

Trento Film Festival jest najstarszym festiwalem filmu górskiego na świecie i jednym z najstarszych festiwali filmowych w Europie. Odbywa się w Trento (Trydent), mieście, które jest położone nieopodal Arco, słynnego rejonu wspinaczkowego – wszyscy, którzy zmierzają w tamtym kierunku na długi majowy weekend, mają więc doskonałą okazję do uczestniczenia w festiwalu.

Organizatorzy zapewniają, że 60. edycja zostanie uczczona w wyjątkowy sposób. Na festiwalowym ekranie pojawią się zarówno filmy dokumentalne jak i pełnometrażowe obrazy z całego świata (według planu zostanie wyświetlonych ponad 120 filmów), odbędą się liczne spotkania z wybitnymi osobowościami, a wydarzenia dodatkowe dostarczą adrenaliny i górskich emocji. Podczas festiwalu odbędzie się kilkanaście wystaw fotograficznych, prezentujących tematy górskie, podróżnicze, jak i ogólnospołeczne. O górach mówić się będzie nie tylko za pomocą obrazu, swoją silną pozycję ma tu także literatura – kolejny raz odbędą się targi książki górskiej Montagna Libri.

Wśród licznych wydarzeń:

Alpinizm – 60 lat podbojów i wybitnych osobowości

Pierwsze podboje szczytów na wysokości 8000 m n.p.m., „eksportowanie” alpejskiego stylu na himalajskie olbrzymy, pierwsze sukcesy w klasycznym i sportowym alpinizmie, najszybsze przejścia i najtrudniejsze przejścia w Alpach, nowe drogi w Himalajach… przez 60 lat Trento Film Festival wiernie oddawał za pośrednictwem filmów i spotkań z wybitnymi alpinistami ewolucję i rozwój współczesnego alpinizmu i himalaizmu we wszystkich jego przejawach i specjalnościach. To właśnie na festiwalu prezentowane były opinii publicznej najnowsze, najważniejsze i najbardziej spektakularne wyczyny w górach wysokich i najwyższych. Sześćdziesiąt lat festiwalu będzie również okazją do wspominania najważniejszych wydarzeń w historii alpinizmu XX wieku.

Polski akcent – Jerzy Kukuczka

Na festiwalu będzie również polski akcent – 1 maja zostanie zaprezentowany film Jerzego Porębskiego pod tytułem „Kukuczka”.

Film ”Kukuczka” opowiada o Jerzym Kukuczce, jednym z najwybitniejszych himalaistów świata, drugim zdobywcy Korony Himalajów. Jest to pierwszy obraz, który w całości został poświęcony wyłącznie tej postaci. Historia została opowiedziana słowami jego bliskich, przyjaciół, rodziny oraz innych himalaistów. Reżyser, Jerzy Porębski mówi o swoim dziele: Mnie się wydaje, że film pokazuje postać Jurka, ale nie tylko. Pokazuje ludzi kochających góry. Ich pasję. O tej pasji jest ten film. 

Literatura – Montagna Libri

Trento Film Festiwal to także wielkie święto literatury górskiej. W tym roku już po raz 26. u stóp średniowiecznych murów na Piazza Fiera odbędzie się przegląd wydawnictw górskich Montagna Libri. W ubiegłym roku literacki festiwal odwiedziło ponad 22 tys. zwiedzających. Poza najnowszymi publikacjami z 2011 i 2012 roku, festiwal oferuje liczne wydarzenia towarzyszące, w tym spotkania z autorami, dyskusje z wybitnymi osobistościami, odczyty, prezentacje i pokazy, czyli różne perspektywy na literaturę górską, jak i na same góry. W weekend kończący Montagna Libri (5-6 maja) odbędzie się 17. edycja Exhibition Fair of Antiquarian Mountain Bookshops.

Kraje gościnne – Rosja

Podróż z Trento Film Festival w poszukiwaniu „bliźniaczych” kultur trwa, nowym celem jest w tym roku Rosja. W ramach specjalnej sekcji filmowej zostanie zaprezentowana rzeczywistość społeczna, etnograficzna i geograficzna Rosji po rozpadzie Związku Radzieckiego. 

Pełen program, opis wszystkich wydarzeń i filmów znajduje się na stronie: www.trentofestival.it.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0