HomeImprezy outdoor

Wielowyciągowa zdobycz Barbary Zangerl – trzecie powtórzenie Délicatessen (8b)

Barbara Zangerl, austriacka specjalistka od boulderingu, pokonała wielowyciągową, 150-metrową drogę Délicatessen (8b) na południowej ścianie Punta di U Corbu w grupie Bavelli na Korsyce. Jest to trzecie przejście tej wymagającej linii.

Pokonanie Délicatessen powiodło się czwartego dnia pobytu w Bavelli. Wcześniej Austriaczce i jej partnerowi – Emanuelowi Falchowi plany krzyżowała pogoda.

Barbara Zangelr na Délicatessen (8b) (fot. Klaus Dell'Orto)Barbara Zangelr na Délicatessen (8b) (fot. Klaus Dell’Orto)


Przez pierwsze trzy dni wspinacze doświadczyli silnych opadów deszczu i gradu. Dopiero czwartego dnia zdecydowanie poprawiły się warunki atmosferyczne, z których nie omieszkali skorzystać.

Ta wspinaczka była niezapomnianym wydarzeniem dla mnie. To jedna z najpiękniejszych dróg, z jakimi się kiedykolwiek zmierzyłam! – komentowała po przejściu Délicatessen Barbara Zangerl.

Droga, którą udało się pokonać Austriaczce ma 150 m długości. Składa się z pięciu trudnych granitowych wyciągów (8b, 7c+, 7c, 8a, 6c). Struktura skały jest niezwykle wyjątkowa. To bardzo lita skała ze wspaniałymi pomarańczowymi formacjami. Ma wiele twarzy, można tam spotkać zarówno krawądki, jak i olbrzymie, fantazyjne i ostre chwyty – opisuje Zangerl.

Barbara Zangelr na Délicatessen (8b) (fot. Klaus Dell'Orto)Barbara Zangelr na Délicatessen (8b) (fot. Klaus Dell’Orto)


Natrudniejsze miejsce na drodze znajduje się na pierwszym wyciągu (8b/5.13d), co potwierdza również Barbara: Po trudnej boulderowej sekwencji ruchów, pełnej dalekich sięgnięć, znajduje się trudny odcinek, do pokonania którego musisz mieć tyle samo szczęścia, co umiejętności, by przejść na tarcie po malutkich stopniach.

Délicatessen zostały wytyczone w 1992 roku przez Arnaud Petita i Stéphana Hussona. Jest uznawana za jedną z najładniejszych wielowyciągowych dróg w Europie. Po pierwszym jej klasycznym przejściu przez Arnaud Petita w 2001 roku, w zeszłym roku drugiego przejścia dokonali Cédric Lachat i Nina Caprez. Teraz do tego elitarnego grona dołączyła Barbara Zangerl.

Bartosz Rymkiewicz

Goldbach Interactive Poland

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0