HomeNowości z rynku

Ciekawostki outdoor: Heatstik – „kieszonkowe” urządzenie do gotowania wody

Duńska marka Heatgear proponuje lżejszą alternatywę dla kuchenek gazowych i paliwowych – kieszonkowy, bezpłomieniowy Heatstik, który zagotuje wodę nawet wtedy, gdy go umieścimy np. w kieszeni plecaka.

Jak wiele produktów, których używamy w ramach outdoorowej aktywności, tak i Heatstik pierwotnie był zaprojektowany dla celów wojskowych (m.in. dla wojsk NATO). Dlatego, też do jego zalet należy: 

  • brak otartego ognia; wszystkie gorące części są ukryte wewnątrz butelki
  • nie emituje ciepła, nie jest widoczny np. przez okulary noktowizyjne
  • jest cichy i bezzapachowy
  • nie ma niego wpływu ani wiatr, ani temperatura
  • nie potrzebuje dodatkowej podstawy czy stabilizatora; źródło ciepła i zbiornik na wodę są zintegrowane i działają w każdej pozycji pionowej, czy poziomej

HeatstickHeatstick

Heatstick wykorzystuje Fuelstick – urządzenie wypełnione gazem w staniem ciekłym, który jest pod ciśnieniem, do tego bezpłomieniową technologię grzewczą, która zagotuje nam wodę. Urządzenie przekazuje ciepło wodzie poprzez połączenie termicznej konwekcji i promieniowania podczerwonego (IR), co działa podobnie jak w przypadku ceramicznych płyt grzewczych.

Aby zagotować wodę wystarczy podłączyć Fuelstick do Heatstick – zawór gazu otworzy się automatycznie. Następnie należy umieścić zapalnik na dole Heatstick, docisnąć na 3-5 sekund, przekręcić górną część urządzenia i czekać na gorącą wodę, np. podczas dalszego marszu.

[video:http://www.youtube.com/watch?v=qsBrmdEzYZ0&list=UUNKUqEKEGxscLpgjaVnEIog&index=1&feature=plcp ]

Wbudowany regulator ciśnienia automatycznie dostosowuje przepływ gazu, optymalizując ogrzewanie, oszczędzając przy tym paliwo. Wbudowany termostat wyłącza dopływ gazu, gdy woda osiągnie około 90 °C. Heatstick można używać bez względu na silny wiatr, temperaturę (działa w temperaturze od -30 do +50 stopni), czy deszcz.

Cały zestaw składa się z kilku elementów (Heatstick, Fuelstick, zapalnik, tulejka, uszczelki) i waży 522 g, z czego Heatstick waży 363 g, a Fuelstick – 93 g. Jeden Fuelstick podgrzewa około 9 litrów wody. 

Heatstick kosztuje około 415 dolarów, zaś opakowanie, które zwiera 10 Fuelstick kosztuje 80 dolarów. Więcej informacji znajduje się na stronie producenta: shop.heatgear.dk.

Źródło: The Gear Caster

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0