HomeImprezy outdoor

Akcja „Czyste Tatry”: 1,5 tony śmieci zniesiono z Tatr

Zakończyła się pierwsza edycja akcji „Największe sprzątanie Tatr w historii”. To jednak nie koniec, a … początek projektu „Czyste Tatry”.

Akcja będzie organizowana w przyszłych latach – zapowiada główny organizator Albin Marciniak, na co dzień podróżnik, prowadzący Klub Podróżników Śródziemie.

W sobotę 30 czerwca w Tatry wyszli wolontariusze z workami na śmieci. W akcji wzięło udział ok. 850 osób, zebrano ok. 1,5 ton śmieci: puszek, butelek plastikowych, opakowań, niedopałków. Wolontariusze posprzątali wszystkie szlaki w Tatrach Polskich – ok. 250 km tras.

Wolontariusze wyruszają na szlak (fot. Agnieszka Szymaszek)Wolontariusze wyruszają na szlak (fot. Agnieszka Szymaszek)

Chętni do udziału w akcji mogli rejestrować się za pośrednictwem strony www.czystetatry.pl. Przed akcją na Dolnej Równi Krupowej w centrum Zakopanego stanął Base Camp, a w nim kilkadziesiąt kolorowych namiotów, w których w czasie akcji mieszkali wolontariusze. Tu zorganizowano też centrum koordynacji oraz finał, który odbył się w niedzielę 1 lipca.

Honorowy patronat nad największym sprzątaniem Tatr w historii objęli: burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, Biuro Promocji Miasta Zakopane, Tatrzański Park Narodowy, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Na szlak wyruszył burmistrz Zakopanego Janusz Majcher oraz marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa.

Do akcji włączyli się także znani sportowcy, w tym Rafał Sonik, pierwszy Polak, który stanął na podium Rajdu Dakar – ambasador i sponsor akcji. Wraz z grupą dzieci i młodzieży Siemachy sprzątał szlak wiodący z Kuźnic przez Myślenickie Turnie na Kasprowy Wierch. Wolontariusze zostali wyposażeni przez firmę Jan Niezbędny w worki, rękawice oraz specjalne worko-plecaki.

Grupa Siemachy z Rafałem SonikiemGrupa Siemachy z Rafałem Sonikiem

W akcję zaangażowali się także sportowcy: Adam Małysz i himalaista Leszek Cichy oraz artyści i ludzie sceny: Sebastian Karpiel Bułecka, Bogusław Linda oraz Lidia Popiel. Dla TVP akcję relacjonowała Anna Popek.

Film – reportaż z akcji będzie można zobaczyć na antenie TVP2 w sobotę 7 lipca o godz. 10.45. 

Szczegóły i galeria zdjęć – wkrótce na www.czystetatry.pl

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0