HomeImprezy outdoor

Skwar na Górze Żar – relacja

Pierwszy dzień wakacji, czwarta edycja cyklu Salomon Trail Running i czternasta międzynarodowego Biegu na Górę Żar przyciągnęła rekordową liczbę zawodników – na mecie mimo ponad 31 stopni ciepła, pojawiło się 311 osób.

A nie było łatwo: dystans 6,8 km może nie robił wrażenia, jednak przewyższenie ponad 41 1m, upał i wiele nasłonecznionych odcinków skutecznie spowalniały nawet najlepszych. Już po starcie wycofał się jeden z faworytów, ktoś inny gorzej się poczuł, a wiele osób nie rozstawało się z butelką wody na całej trasie.

Bieg na Górę Żar 2012 (fot. Monika Strojny)Bieg na Górę Żar 2012 (fot. Monika Strojny)

Żar (761 m n.p.m.) nad Międzybrodziem Żywieckim to popularne miejsce spędzania wolnego czasu przez okolicznych mieszkańców i turystów. Ze szczytu rozciąga się piękna panorama na jezioro i szczyty Beskidu Małego, a mocne wiatry przyciągają miłośników sportów powietrznych. W trakcie zawodów wystartowało kilkunastu paralotniarzy, a nad głowami finiszujących majestatycznie unosiły się szybowce.

Góra wiatrów tym razem okazała się łaskawa dla Dariusza Kruczkowskiego z TS Regle, który choć nie pobił rekordu trasy, był najszybszy. Na drugim miejscu pojawił się specjalista od biegów ultra(!) Marcin Świerc, a na trzecim zaledwie 18-letni Rafał Matuszczak, obaj z Salomon Suunto. Wśród pań z góry wiadomo było, że rozgrywka odbędzie się między Anną Celińska (Byledobiec Anin) i Izabelą Zatorską (Puma Running) – i tak jak w ubiegłym roku Pani Ania sięgnęła po złoto. Na trzeciej pozycji przybiegła Beata Kantyka z Zadyszki Oświęcim.

Bieg na Górę Żar 2012 (fot. Monika Strojny)Bieg na Górę Żar 2012 (fot. Monika Strojny)

Bieg na Górę Żar 2012 (fot. Monika Strojny)Bieg na Górę Żar 2012 (fot. Monika Strojny)

Bieg na Górę Żar 2012 (fot. Monika Strojny)Bieg na Górę Żar 2012 (fot. Monika Strojny)

Zawody cieszą się popularnością także u naszych sąsiadów, na starcie pojawiły się zespoły ze Słowacji i Ukrainy, a także całe rodziny z tych krajów! Zresztą Polacy też nie ustępowali familijnym nastawieniem – wielu rodziców kończyło bieg ramię w ramię ze swoimi dziećmi. Nie zabrakło też trzeciego pokolenia – na mecie przy głośnym aplauzie kibiców i zawodników po 1 godzinie 23 minutach pojawił się najstarszy uczestnik Roman Chomicki – rocznik 1934! Gratulujemy 🙂

Na piątą edycję cyklu Salomona zapraszamy już 7 lipca na maraton w Góry Stołowe, a pełna galeria zdjęć z Żaru już na www.trailrunning.pl

Wyniki Open

  • Kobiety

1. Anna Celińska (Byledobiec Anin) 35min 38sek

2. Izabela Zatorska (Puma Runing Team) 36min 46sek

3. Beata Kantyka (Zadyszka Oświęcim) 42min 52sek

  • Mężczyźni

1. Dariusz Kruczkowski (TS Regle Szklarska Poręba) 30min 05sek

2. Marcin Świerc (Salomon Suunto Team) 30min 35 sek

3. Rafał Matuszczak (Salomon Suunto Team) 31min 38sek

Monika Strojny

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0