HomeRynek outdoor

OutDoor 2012 – trendy i nowości produktowe na sezon wiosna/lato 2013 – śpiwory i plecaki

W kolejnej części raportu produktowego z targów OutDoor 2012 prezentujemy wybrane propozycje wśród śpiworów i plecaków czołowych marek, które wystawiły się nad Jeziorem Bodeńskim. Choć może przełomu w tych kategoriach nie będzie, wiele produktów z pewnością wygląda bardzo obiecująco.

Jak już wspominaliśmy, na rynek śpiworów wkracza marka Therm-a-Rest, producent mat samopompujących należący do firmy Cascade Designs. Nowa kolekcja śpiworów wyróżnia się spośród innych producentów systemowym podejściem do tematu – śpiwory można łączyć z dowolnymi matami, dzięki czemu same śpiwory mogą być też mniej docieplone od spodu – mamy więc niższą wagę śpiworów i zachowany komfort termiczny użytkowników.

Kolekcja śpiworów marki Therm-a-Rest składa się z pięciu modeli, trzy z nich wypełnione są puchem, dwa – syntetyczną ociepliną.

OutDoor 2012 – Śpiwory marki Therm-a-Rest (fot. 4outdoor.pl)OutDoor 2012 – Śpiwory marki Therm-a-Rest (fot. 4outdoor.pl)

Choć podejście systemowe do kwestii spania, nie jest zupełnie czymś nowym na rynku outdoorowym, to Therm-a-Rest poszedł tu jeszcze o krok dalej, tworząc LuxuryLite UltraLite Cot. 

OutDoor Show 2012 - systemowe podejście do kwestii spania w plenerze marki Therm-a-rest (fot. 4outdoor.pl)OutDoor Show 2012 – systemowe podejście do kwestii spania w plenerze marki Therm-a-rest (fot. 4outdoor.pl)


Łóżko ma wymiary 61 x 183 cm, a po spakowaniu 41 x 15 cm. Waży 1,24 kg i po złożeniu można je z łatwością przytroczyć do plecaka. Rozłożenie i złożenie zajmuje około 3 minuty i nie wymaga żadnych dodatkowych narzędzi.

Zarówno śpiwory, jak i łóżko zostały uhonorowane nagrodami OutDoor Industry Award 2012.

W kierunku komfortowego snu podążyła marka Fjallraven, proponując dwa nowe modele śpiworów – Move in Bag i Move with Bag. Zanim marka stworzyła nowe modele zadała użytkownikom pytania dotyczące tego w jaki sposób zazwyczaj śpią w śpiworze – w odpowiedzi na przyzwyczajenia użytkowników powstał model dla tych, którzy śpiąc ruszają się i przekręcają razem ze śpiworem – Move with Bag oraz dla tych, którzy „kręcą się” w śpiworze – Mowe in Bag.

OutDoor Show 2012 - śpiwory marki Fjallraven (fot. 4outdoor.pl)OutDoor Show 2012 – śpiwory marki Fjallraven (fot. 4outdoor.pl)


Śpiwory będę dostępne z wypełnieniem gęsim puchem, w wersji Regular będą ważyć 670 g. Ich przeznaczeniem są warunki letnich i wiosennych biwaków. 

Wśród nowości z kategorii śpiworów nie może zabraknąć polskiej marki Pajak, która po raz drugi w swojej historii wystawiła się na targach nad Jeziorem Bodeńskim. Na stoisku marki eksponowany był przede wszystkim śpiwór Radical 16 H, który jak zapewnia producent, jest najcieplejszym śpiworem puchowych na rynku w kategorii wagowej 1500 g.

OutDoor 2012 – Pajak, śpiwór Radical H16 (fot. 4outdoor.pl)OutDoor 2012 – Pajak, śpiwór Radical H16 (fot. 4outdoor.pl)


Według testów zgodnych z normą EN 13537 śpiwór jest odpowiedni na zakres temperatur: -11/-19/-40. Wyniki te zostały osiągnięte dzięki innowacyjnemu systemowi wewnętrznych komór. Model ten wypełniony jest puchem +750 Platinum, pochodzącym od polskich gęsi.

Radical 16H posiada wewnętrzny kołnierz termiczny, trójwymiarowe listwy termiczne, nieblokujący się zamek główny zabezpieczony w górnej części rzepami, system regulujący kołnierz, który można obsługiwać jedną ręką, materiał wierzchni to Pertex Quantum. Śpiwór można znacznie skompresować (współczynnik kompresji 50:1).

Pajak pochwalił się nam także śpiworami, które wykonał dla brytyjskiej marki Lightwave. Pajak produkuje również koszule puchowe dla marki Crux, która należy do tego samego właściciela co Lightwave. 

OutDoor 2012 – śpiwory marki Crux (fot. 4outdoor.pl)OutDoor 2012 – śpiwory marki Lightwave (fot. 4outdoor.pl)

W sezonie letnim dużo więcej dzieje się jadnak w kategorii plecaków i toreb. Na produkty tego rodzaju postawiła m.in. marka Arc’teryx, doczekując się też na tym polu nagród.

Jak już pisaliśmy, Arc’teryx otrzymał na tegorocznych targach OutDoor nagrodę Gold Award za torbę Covert ICO Case, przeznaczoną na kilkudniowe podróże. 50 litrowa torba wazy 1150 g i jest traktowana jako bagaż podręczny przez większość linii lotniczych. Do jej zalet należy także uniwersalność – można ją potraktować jako walizkę, plecak lub torbę na ramię, a gdy już nie jest potrzebna złożyć do niewielkich rozmiarów.

OutDoor 2012 – Arc'teryx, torba Covert ICO Case (fot. 4outdoor.pl)OutDoor 2012 – Arc’teryx, torba Covert ICO Case (fot. 4outdoor.pl)

Kanadyjska marka zaprezentowała także nową serię plecaków Altra, w skład której wchodzą modele o pojemności od 85 do 33 litrów. Plecaki te wyróżnia m.in. konstrukcja dolnych kieszeni bocznych, zapinanych na suwak, do których użytkownik ma łatwy i komfortowy dostęp bez zdejmowania plecaka z pleców. 

OutDoor 2012 – Arc'teryx, plecak Altra (fot. 4outdoor.pl)OutDoor 2012 – Arc’teryx, plecak Altra (fot. 4outdoor.pl)

Poza Gold Award Arc’teryx został uhonorowany także nagrodą OutDoor Industry Award 2012 za torbę na linę Haku Rope Bag. Ważąca 408 g torba posiada dużą płachtę pod linę, rozchodzącą się w czterech kierunkach z umieszczonej w centrum torby. Dzięki temu linę można szybko i sprawie zapakować do środka torby zarówno podczas przechodzenia spod jednej do drugiej drogi wspinaczkowej, jak i podczas transportu liny pod ścianę.

OutDoor 2012 – Arc'teryx, torba na linę Haku Rope Bag (fot. 4outdoor.pl)OutDoor 2012 – Arc’teryx, torba na linę Haku Rope Bag (fot. 4outdoor.pl)


Pozostając w temacie wspinaczkowych propozycji marki Arc’teryx warto wspomnieć także o nowym plecaku przeznaczonym do transportu sprzętu wspinaczkowego – Miura. Model ten będzie dostępny w wersji 45 i 35 litrów, w dwóch wersjach kolorystycznych.

Komora główna otwierana jest na około plecaka, a po otwarciu można ją zupełnie płasko rozłożyć, dzięki czemu użytkownik zyskuje łatwy dostęp do sprzętu umieszczonego wewnątrz plecaka. 45-litrowy model waży w zależności od rozmiaru od 1140 do 1240 g, a 35-litrowy od 1010 do 1110 g.

OutDoor 2012 – Arcteryx, plecak Miura (fot. 4outdoor.pl)OutDoor 2012 – Arc’teryx, plecak Miura (fot. 4outdoor.pl)


Podobny patent z otwieraną na około komorą główną zastosowała w swoim modelu do przenoszenia sprzętu wspinaczkowego marka Millet. Mowa o modelu Cliff Org, który występuje w czterech opcjach litrażowych: 32 l, 22 l, 18 l oraz 15 l.

Millet, plecak Cliff OrgMillet, plecak Cliff Org

Fjallraven zmienił natomiast system nośny w plecaku Kajka. W przyszłym sezonie znane i lubiane przez użytkowników plecaki będą miały stelaż systemu nośnego wykonany z… drewna brzozy fińskiej. Jak zapewnia producent, dzięki zamianie aluminium na brzozę zmniejszono nie tylko o 90% negatywny wpływ na środowisko naturalne, ale także poprawiono komfort użytkowania plecaka.

OutDoor 2012 – Fjallraven, plecak Kajka (fot. 4outdoor.pl)OutDoor 2012 – Fjallraven, plecak Kajka z drewnianym stelażem (fot. 4outdoor.pl)


Drewniany stelaż jest lżejszy od aluminium, przy czym nadal zachowuje swoją wytrzymałość i trwałość, co bardzo dobrze koresponduje z solidnymi materiałami, z których wykonane są pozostałe elementy Kajki.

Marka Berghaus w swojej linii do sportów aerobowych umieściła także plecak Vapour. Przeznaczony do biegania i kolarstwa model posiada zewnętrzne aluminiowe pręty, umożliwiające znaczną i równomierną kompresję plecak, dwie, elastyczne zewnętrzne kieszenie, kieszonkę na lekkim pasie biodrowym oraz kieszonkę do poziomego umieszczenia bidonu, który także jest w zestawie plecaka.

OutDoor 2012 – Berghaus, plecak Vapour (fot. 4outdoor.pl)OutDoor 2012 – Berghaus, plecak Vapour (fot. 4outdoor.pl)

OutDoor 2012 – Berghaus, plecak Vapour (fot. 4outdoor.pl)OutDoor 2012 – Berghaus, plecak Vapour (fot. 4outdoor.pl)

Plecak występuje w trzech opcjach litrażowych: 32 l, 20 l i 15 l. Będzie kosztował odpowiednio do pojemności: 379 zł, 329 zł oraz 299 zł.

Berghaus wprowadził także nowy, odciążony system nośny Bioflex Light w serii plecaków o tej samej nazwie – Bioflex Light:

OutDoor 2012 – Berghaus, plecak Bioflex Light (fot. 4outdoor.pl)OutDoor 2012 – Berghaus, plecak Bioflex Light (fot. 4outdoor.pl)

Również specjalizująca się raczej w sprzęcie wspinaczkowym marka CAMP zaprezentowała plecak dla miłośników trail runningu. Jest nim ważący 320 g, 10-litrowy model Trail Vest Light. Plecak posiada kieszonki na bidony w szelkach plecaka, dzięki czemu jest do nich łatwy dostęp w trakcie biegu. Wykonany jest z wodoodpornego, lekkiego i zarazem wytrzymałego nylonu Hyperlight Ripsop. W plecach plecaka zastosowano odprowadzające wilgoć miękkie panele, podobnie szelki plecaka mają systemy wentylujące. 

CAMP, plecak Trail Vest LightCAMP, plecak Trail Vest Light

CAMP zaproponował też udoskonaloną wersję plecaka Rox Plus do transportu sprzętu wspinaczkowego – Roxback. Ważący 750 g model ma 40 litrów pojemności. Wewnętrzne szpejarki i troki pozwalają na uporządkowany i szybki dostęp do potrzebnego sprzętu wspinaczkowego, jednak najciekawszą cechą tego modelu jest główny zamek, który prowadzi przez całą długość pleców plecaka.

CAMP, plecak RoxbackCAMP, plecak Roxback

 

A pozostając jeszcze w kręgu produktów do długich biegów trailowych, warto zaprezentować nową propozycję marki inov-8, plecak Race Pro Extreme 4. Ważący 176 g plecak został zaprojektowany po to, aby zaoferować najlżejsze z możliwych rozwiązanie do komfortowego transportu dwóch litrów wody, z jednoczesnych zachowaniem miejsca na inne potrzebne podczas biegu przedmioty. Wygląda na to, że się marce inov-8 udało osiągnąć ten cel. Jak zapewnia producent spcejalna konstrukcja bukłaków zapewnia równomierne ułożenie w nich wody i zapobiega jej zbytniemu poruszaniu w trakcie biegu. Pojemna komora główna plecaka zmieści kurtkę, jedzenie i inne przydatne przedmioty.

OutDoor 2012 – Inov-8, plecak Race Pro Extreme 4 (fot. 4outdoor.pl)OutDoor 2012 – Inov-8, plecak Race Pro Extreme 4 (fot. 4outdoor.pl)

Wśród nowości od marki Black Diamond znajdziemy nowe i udoskonalone modele plecaków dziennych w serii Velocity, przeznaczonej do różnorodnych aktywności outdoorowych, takich jak bieganie trailowe, kolarstwo górskie, czy piesze wycieczki po górach. Przedstawicielem serii jest np. model EXL, który ma pojemność 20 litrów i waży 700 g.

Black Diamond, plecak EXLBlack Diamond, plecak EXL

EXL posiada konstrukcję SwingArm, dzięki której plecak jest bardzo dobrze i stabilnie dopasowany do pleców i ramion użytkownika.

Vaude w przyszłym sezonie wprowadzi plecak Bulin, który spełnia cechy minimalistycznego plecaka wspinaczkowego, będąc przy okazji produkowanym w Niemczech z zachowaniem ekologicznych zasad.

Vaude, plecak BulinVaude, plecak Bulin


Nie możemy nie pokazać także nowych propozycji kolorystycznych plecaków wspinaczkowych z serii Roc marki Haglöfs:

OutDoor 2012 – nowa kolorystyka plecaków marki Haglofs (fot. 4outdoor.pl)OutDoor 2012 – nowa kolorystyka plecaków marki Haglofs (fot. 4outdoor.pl)


Nowości wśród plecaków znajdziemy także w przyszłorocznej kolekcji Tatonki. Marka zaprezentuje m.in. trzy nowe modele przeznaczone do wymagających zadań w górach – Tatonka EXPedtition. W serii znajdzie się model 30-litrowy Vert EXP, 35-litrowy Ruby EXP oraz 22-litrowy Summiter EXP.

Tatonka, plecak Vert ExpTatonka, plecak Vert Exp

Vert EXP posiada rolowane zamknięcie komory głównej plecaka i został zaprojektowany specjalnie z uwzględnieniem fanów skitouringu. Narty można przymocować z przodu lub z boku plecaka, model ten ma także kieszeń i wyjście na system hydracyjny, zdejmowany pas biodrowy, kieszeń na sondę lawinową, łopatę, apteczkę czy gogle, do której jest także łatwy dostęp od zewnątrz, nawet w rękawiczkach.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 3
 • comment-avatar
  Anonim 12 lat ago

  Pajak i Crux?. Jestem w szoku nie sądziłem że oni takie rzeczy.

  • comment-avatar
   Anonim 12 lat ago

   Lightwave by Pajak. Jaki Crux? W artykule przeciez wyraznie piszą o Lightwave.

   • comment-avatar
    Anonim 12 lat ago

    Taki Crux. . „Pajak produkuje również koszule puchowe dla marki Crux, która należy do tego samego właściciela co Lightwave.”

    Warto najpierw przeczytać dokładnie, a później się czepiać.