Wejścia dokonano drogą Abruzzi od strony Pakistanu. Jest to pierwsze polskie męskie przejście tej drogi. Wcześniej pokonała ją tylko Wanda Rutkiewicz i było to w 1986 roku.
Mimo wielu polskich ataków i prób droga ta dopiero teraz doczekała się drugiego polskiego przejścia. K2 uważany jest za najtrudniejszy ośmiotysięcznik. Adam Bielecki nie używał tlenu z butli. W wyprawie uczestniczył jeszcze Marcin Kaczkan, który przerwał atak i oczekiwał na Adama w obozie III na wysokości 7400 m.
Opis ataku szczytowego:
Adam Bielecki i Marcin Kaczkan rozpoczęli atak 29 lipca. Tego dnia wyszli z bazy i osiągnęli obóz I na ok. 6000 m. 30 lipca w południe doszli do obozu III na 7400 m. Po kilkugodzinnym odpoczynku – ok. godziny 22 postanowili przypuścić ostateczny szturm i wyszli na lekko w kierunku wierzchołka z zamiarem pominięcia w marszu obozu IV.
31 lipca około 5 rano na wys. 8000 m Marcin Kaczkan zawrócił do obozu III. O 10.30 Adam Bielecki stanął na wierzchołku, a o 13.30 był już z powrotem w obozie III i razem z Marcinem kontynuował zejście. Obaj o 17.30 osiągnęli obóz I. W dniu 1 sierpnia w godzinach do południowych bezpiecznie dotarli do bazy.
Adam Bielecki jest 10. Polakiem zdobywcą K2. Poprzednie wejścia (oprócz wejścia W. Rutkiewicz) odbywały się nowymi drogami lub od strony chińskiej. Szczyt K2 w sumie zdobyło w ponad pięćdziesięcioletniej historii podboju ok.325 osób w tymm 179 bez użycia aparatury tlenowej.
Wyprawa odbywa się w ramach programu sportowego „Polski Himalaizm Zimowy 2010 – 2015″, który patronatem honorowym objął Pan Bronisław Komorowski Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
Program ma wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki a sponsorem generalnym jest PKN Orlen S.A. Celem programu jest dokonanie m.in. pierwszego w historii zimowego wejścia na K2 w latach następnych.
Artur Hajzer
Łącznik wyprawy pozostający w Polsce
KOMENTARZE
GRATULACJE !!!. GRATULACJE !!!