HomeImprezy outdoor

W dniu 31 lipca 2012 Adam Bielecki zdobył drugi szczyt świata K2 (8611 m)

Wejścia dokonano drogą Abruzzi od strony Pakistanu. Jest to pierwsze polskie męskie przejście tej drogi. Wcześniej pokonała ją tylko Wanda Rutkiewicz i było to w 1986 roku.

Mimo wielu polskich ataków i prób droga ta dopiero teraz doczekała się drugiego polskiego przejścia. K2 uważany jest za najtrudniejszy ośmiotysięcznik. Adam Bielecki nie używał tlenu z butli. W wyprawie uczestniczył jeszcze Marcin Kaczkan, który przerwał atak i oczekiwał na Adama w obozie III na wysokości 7400 m.

Adam BieleckiAdam Bielecki

Opis ataku szczytowego:

Adam Bielecki i Marcin Kaczkan rozpoczęli atak 29 lipca. Tego dnia wyszli z bazy i osiągnęli obóz I na ok. 6000 m. 30 lipca w południe doszli do obozu III na 7400 m. Po kilkugodzinnym odpoczynku – ok. godziny 22 postanowili przypuścić ostateczny szturm i wyszli na lekko w kierunku wierzchołka z zamiarem pominięcia w marszu obozu IV.

31 lipca około 5 rano na wys. 8000 m Marcin Kaczkan zawrócił do obozu III. O 10.30 Adam Bielecki stanął na wierzchołku, a o 13.30 był już z powrotem w obozie III i razem z Marcinem kontynuował zejście. Obaj o 17.30 osiągnęli obóz I. W dniu 1 sierpnia w godzinach do południowych bezpiecznie dotarli do bazy.

Adam Bielecki jest 10. Polakiem zdobywcą K2. Poprzednie wejścia (oprócz wejścia W. Rutkiewicz) odbywały się nowymi drogami lub od strony chińskiej. Szczyt K2 w sumie zdobyło w ponad pięćdziesięcioletniej historii podboju ok.325 osób w tymm 179 bez użycia aparatury tlenowej. 

K2 - schemat (fot. Polski Związek Alpinizmu)K2 – schemat (fot. Polski Związek Alpinizmu)

Wyprawa odbywa się w ramach programu sportowego „Polski Himalaizm Zimowy 2010 – 2015″, który patronatem honorowym objął Pan Bronisław Komorowski Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Program ma wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki a sponsorem generalnym jest PKN Orlen S.A. Celem programu jest dokonanie m.in. pierwszego w historii zimowego wejścia na K2 w latach następnych. 

Artur Hajzer

Łącznik wyprawy pozostający w Polsce

KOMENTARZE

WORDPRESS: 1