HomeImprezy outdoor

Wysokie Tatry – raj dla miłośników turystki i sportów rowerowych

Słowackie Wysokie Tatry to jeden z najlepiej zagospodarowanych turystycznie regionów Tatr. Tutaj, przez cały rok, osoby lubiące aktywnie spędzać czas wolny mogą korzystać z możliwości jakie zapewnia bogata infrastruktura ośrodków oraz wyjątkowa przyroda.

Zimą miłośnicy białego szaleństwa mogą szusować po idealnie przygotowanych trasach narciarskich, a jak topnieją śniegi, odsłaniają się nieograniczone możliwości aktywnego spędzania czasu na świeżym, krystalicznie czystym powietrzu.

Wysokie Tatry – doskonałe dla miłośników turystki i sportów rowerowychWysokie Tatry – doskonałe dla miłośników turystki i sportów rowerowych

Specjalnie przygotowane trasy zachęcają do zwiedzania tego rejonu na rowerze. Wysokie Tatry to miejsce, które zapewnia niezapomniane wrażenia dla miłośników tej formy wypoczynku oraz szeroki wybór czytelnie oznakowanych, interesujących szlaków rowerowych.

Jedną z najdłuższych tras rowerowych w tym rejonie jest 36. kilometrowy szlak z Tatrzańskiej Łomnicy do Podbańskiej. Po drodze, mamy szansę po minięciu Tarzańskiej Polanki, zobaczyć niezwykłą panoramę z masywami Gierlachu i Kończystej.

Dla rodzin z dziećmi lub osób lubiących jeździć po mniej górzystych terenach przygotowana jest specjalna, 18. kilometrowa, utwardzona droga rowerowa ze Świtu do Popradu, wzdłuż rzeki Poprad. Każdy ze szklaków prowadzi po najciekawszych terenach regionu.

Planując wycieczkę możemy wybrać spokojną trasę, podczas której będziemy podziwiać piękną okolicę lub zdecydować się na bardziej wymagającą, stromą, zapewniającą dodatkowo ekstremalne wrażenia.

Osoby, które poszukują podczas rowerowych wypraw silniejszej dawki adrenaliny, powinny pojechać kolejką górską ze Starego Smokowca do Hrebieniok’a, gdzie znajduje się nowoczesny, jeden z najwyżej położonych na Słowacji bikeparków – GIANT.

Wysokie Tatry – bikepark - GiantWysokie Tatry – bikepark – Giant

Tutaj, w przepięknej scenerii gór, miłośnicy silnych wrażeń mogą doskonalić swoje „triki” oraz uprawiać downhill i freeride. Tor do jazdy ma 2350 metrów długości i 255 merów wysokości. Na miejscu możemy wypożyczyć nie tylko rowery, ale również ochraniacze, kaski ochronne oraz spróbować jazdy na specjalnej górskiej hulajnodze.

Jeżeli będziemy chcieli odetchnąć od podróży na „dwóch kółkach” możemy rozpocząć zwiedzanie okolicy na rolkach. Trasa Biała Spiska–Tatrzańska Kotlina ma długość 9 kilometrów i jest częściowo zadaszona, dłuższa 12. kilometrowa trasa prowadzi wzdłuż rzeki Poprad i jest przeznaczona tak dla rowerzystów jak i dla rolkarzy.

Wysokie TatryWysokie Tatry

Każdy z wielu proponowanych szlaków rozpoczyna się w miejscach do których bez problemów możemy swobodnie dotrzeć bezpiecznymi, specjalnie wydzielonymi ścieżkami rowerowymi lub dojechać wraz ze sprzętem samochodem.

W niektórych regionach, podczas „rowerowych wędrówek” możemy korzystać ze specjalnych wind, które w miejscach wyjątkowo stromych ułatwiają turystom przemieszczenie się z rowerem. 

Szlaki rowerowe:

Trasy czerwone

 • Łysa Polana – Jaworzyna Tatrzańska – Tatrzańska Łomnica. Długość trasy 21 km.
 • Tatrzańska Łomnica – Podbańska. Długość trasy 36 km
 • Biały Creek – Poprad. Długość trasy 22 km
 • Biały Creek – Hranovica, przez Betlanovce. Długość trasy 33,5 km

Trasy niebieskie

 • Biała Woda – Green Lake. Długość trasy 7,4 km
 • Matliare Tatrzańskie –Tatrzańska Łomnica. Długość trasy 5 km
 • Tatrzańska Łomnica – Stara Leśna. Długość trasy 8,5 km
 • Smokowec – Hrebienol. Długość trasy 3 km
 • Śląski Dom – jednokierunkowe szlaki górskie. Długość tras od 7 do 9 km
 • Jezioro Sterbskie Pleso, jednokierunkowy szlak górski. Długość trasy 6,4 km
 • Koprowa Dolina (wodospad Kmeťov), jednokierunkowy szlak górski. Długość trasy 7 km
 • Dolina Białej Wody, jednokierunkowy szlak górski. Długość trasy 3,5 km
 • Poprad – Spišské Bystré. Długość trasy 9 km
 • Szlaki dla rowerzystów i rolkarzy:
 • Biała Spiska – Tatrzańska Łomnica, 9. kilometrowa trasa, częściowo zadaszona.
 • Świt – Poprad, 12. kilometrowa trasa wzdłuż rzeki Poprad.

Polecane linki z informacjami i mapami dla rowerzystów:

www.tatryportal.sk/sport/cyklo-turistika/

www.tanap.sk/slovensky/cyklo.html

www.bikerxnx.tym.sk/cyklistika/cyklotrasy_vo_vysokych_tatrach.htm

www.cyklisticke.trasy.sk/index.php?route=product/search&manufacturer_id=7&category_id=54–

www.regiontatry.sk

Źródło: Testa Communications

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0